6 rzeczy, które warto zrobić przed snem...

2018-11-27
6 rzeczy, które warto zrobić przed snem...

Wieczorne zasypianie to bardzo ważny moment w ciągu dnia. To ono sprawia, że sen jest dobry, zdrowy i regenerujący. W tym wpisie dzielimy się z Wami naszymi wskazówkami na co warto zwrócić uwagę przygotowując się do spania. Co dobrze zrobić przed, tak aby następnego dnia nasze dziecko wstało radosne i wyspane. 

# WAŻNE SĄ RYTUAŁY
To one zapewniają, że nasze dziecko czuje się bezpiecznie. Warto rozpocząć wieczorne wyciszanie od ciepłej kąpieli. Kolejne czynności powinny odbywać się już w pokoju dziecka, jest to wyraźny sygnał, że później będziemy już tylko zasypiać. Opowiadamy, czytamy bajkę lub śpiewamy. Dobrym sposobem na wyciszanie są masaże lub delikatne głaskanie. Wykorzystaj wspólne zasypianie do budowania bliskości z dzieckiem.

# WZMACNIAJ SAMODZIELNOŚĆ
Podczas rozbierania się do kąpieli bądź tylko towarzyszem tego wydarzenia. Twoja pociecha powinna sama ściągać z siebie ubranie. Możesz powiedzieć: „O widzę, że umiesz już rozpiąć swoją szarą bluzę i rozwiązać sznurek w swoich bawełnianych dresach”. To dobry moment na takie ćwiczenia, bo mamy czas, aby nasze dziecko popróbowało czy potrafi rozpiąć guzik lub zamek w spodniach. Posegregujcie razem ubrania: „Twoja zielona bluza z kapturem ma tutaj plamę, ale spódniczkę w paski możesz jeszcze jutro założyć. Dobierzemy tylko do niej inną bluzkę. Może tą białą zapinaną na guziki ? Czy inną byś chciała?”. Takie wspólne działania uczą dzieci odpowiedzialności za swoje rzeczy.

# PRZYGOTUJ SIĘ NA JUTRO
Porozmawiajcie o tym jaki jutro jest dzień np. „Jutro jest wtorek, odwozi Cię do przedszkola tata i masz wycieczkę do teatru”. Dzięki takim rozmowom Twoje dziecko będzie się czuć bezpiecznie, bo wie co będzie się działo. Poranki bywają nerwowe, przygotujcie więc wspólnie ubranie już dziś. Porozmawiaj z dzieckiem o pogodzie i wybierzcie rzeczy, które będą odpowiednie. Czy jutro możecie włożyć dresową czerwoną  sukienkę na wyjście do teatru czy raczej niebieski dres i dodatkową ciepłą bluzę z kapturem, bo planowana jest wycieczka do lasu.

# WYWIETRZ POKÓJ
Bardzo ważne przed pójściem spać jest przewietrzenie pokoju. Świeże powietrze wpływa istotnie na jakość naszego snu. W zimie warto zadbać o to, żeby nie przegrzewać pokoju i korzystać z nawilżaczy powietrza.

# W CZYM SPAĆ?
Sen to czas intensywnej regeneracji. Dlatego tak ważne jest, aby piżama w której śpi Twoje dziecko była przewiewna oraz wykonana z bawełny, która jest dla niego bezpieczna. Aby upewnić się, czy bawełna jest z bezpiecznego źródła warto dowiedzieć się  czy ma przyznany certyfikat Oeko-Tex Standard. Taki certyfikat oznacza, że w procesie produkcji wykorzystane były materiały bezpieczne dla zdrowia człowieka. Dzięki takim potwierdzeniom mamy pewność, że jest ona m.in.  pozbawiona metali ciężkich. Warto sprawdzić również zatrzaski, które są w piżamie, body, pajacykach, bluzach czy są bezniklowe oraz czy nie znajdują się w miejscach, które będą powodować dyskomfort podczas snu. Zwróć uwagę na krój piżamy, aby zapewniał maksimum swobody. Ważne, aby szwy nie krępowały ruchów. Ubranie do spania powinno być luźne i komfortowe.

# KIEDY JUŻ ZGAŚNIE ŚWIATŁO
Rozmowa przed snem. To najważniejszy moment przed zaśnięciem. To wtedy dziecko dzieli się z Wami najważniejszymi dla siebie momentami z dnia. „Mamo dziś upadłam i rozdarłam sobie moje czerwone rajstopy i Kasia się ze mnie śmiała” . „Rozumiem, że było Ci przykro. Cieszę się, że mi to powiedziałaś!  Jutro za to będziesz mieć ciekawy dzień, idziecie na przedstawienie i możesz ubrać się w swoją ulubioną żółtą sukienkę z falbankami. Śpij dobrze kochanie”.

 

Mamy nadzieję, że tych kilka rad sprawi, że zasypianie będzie dla Twojego dziecka przyjemnym, radosnym doświadczeniem i pozwoli Wam się dobrze przygotować na kolejny dzień.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2018
pixel