Chłopięce koszule w kratę - z czym je łączyć i jak dobrać je do okoliczności?

2020-02-12
Chłopięce koszule w kratę - z czym je łączyć i jak dobrać je do okoliczności?

Krata posiada wiele twarzy, a dzięki jej rozmaitym postaciom, można tworzyć z jej wykorzystaniem dowolne stylizacje – od tych luźnych i codziennych, poprzez smart casualowe, aż po wizytowe. Jednak jakie cechy wpływają na styl oraz poziom elegancji koszul o tym wzorze? Niewątpliwie należy do nich kolorystka, wielkość oraz rodzaj kraty. Nie bez znaczenia jest także sam krój koszuli, długość jej rękawów, rodzaj kołnierzyka oraz ewentualna obecność kieszeni. Kiedy więc zdecydujemy się na stworzenie chłopięcej stylizacji z tym elementem garderoby, warto ówcześnie zwrócić uwagę na każdy z tych detali.

Aby ułatwić Państwu wybór odpowiedniej , dziecięcej koszuli w kratę, w tym artykule odpowiemy na następujące pytania:

 • Jakie rodzaje kraty wyróżniamy i gdzie mają one zastosowanie?
 • Jak dobrać wielkość, rodzaj i kolor kraty do okoliczności?
 • Jak łączyć chłopięcą koszulę w kratę z innymi elementami garderoby?

Rodzaje kraty – najpopularniejsze wzory

 • Szkocka krata – Tartan
 • Wzór ten tworzą krzyżujące się ze sobą pasy, które przybierają różne kolory i szerokości. W przypadku grubych, wielobarwnych linii mamy z reguły do czynienia z codziennymi, niezobowiązującymi koszulami. Z kolei chłopięce ubrania w stosunkowo cienką kratkę, które dodatkowo występują w stonowanej kolorystyce, budzą skojarzenia z eleganckim outfitem.

  Wielokolorowym przykładem tego elementu garderoby, który dostępny jest w ofercie naszego sklepu, jest chłopięca zielona koszula z kratą. Prócz wspomnianej barwy przewodniej, widać w niej akcenty koloru białego, czerwonego, czarnego oraz granatowego. Ten model w szkocką kratę odnaleźć można również w wersji bordo.

 • Krata Vinchy - Gingham
 • Motyw ten powstaje z połączenia 2 kontrastujących ze sobą barw. Wzór opiera się na regularnym, naprzemiennym krzyżowaniu się ze sobą linii o tej samej grubości, efektem czego jest powstanie równych pól w kształcie kwadratów. Koszule z kratą Vinchy noszone są najczęściej jako element casualowych stylizacji. Sprawdzą się więc w zestawieniu z codziennymi spodniami chłopięcymi – np. jeansami czy chinosami. Przykładem garderoby o takim motywie jest chłopięca, granatowo-musztardowa koszula w kratę o luźnym kroju. W ofercie TuSzyte.pl odnaleźć można także jej wersję w kolorze czerwono-granatowym.

  Ubrania z kratą Gingham odnajdą się także w smart casualowych oraz nieco bardziej odświętnych strojach. Aby jednak koszula z tym motywem wyglądała elegancko, warto zdecydować się na krój modern fit lub slim fit oraz drobny wzór Vinchy. Proponowanym produktem spełniającym te założenia, jest koszula w granatowo-niebieską kratę lub jej czarno-czerwony odpowiednik.

 • Krata Windowpane
 • Ten wzór charakteryzuje się cienką kratką oraz dużym rozstawem, tzw. „oknem” pomiędzy liniami. Motyw ten kojarzony jest przede wszystkim z szykownością i elegancją. Sprawdzi się więc w wizytowych stylizacjach – np. w połączeniu z jednolitym garniturem oraz gładkim krawatem.

 • Pepitka
 • To niezwykle elegancki, wyszukany motyw, który dzięki Coco Chanel stał się jednym z najbardziej rozpoznawanych w modowym świecie. Utworzony jest z 2 kontrastujących ze sobą barw – najczęściej czerni i bieli. Z reguły przybiera formę drobnej kratki, która przez swój fantazyjny, zygzakowaty kształt nazywana jest kurzą stopką – „Pied-de-Poule” (we Francji) lub psim zębem – „Houndstooth” (w Anglii). W modzie męskiej i damskiej można spotkać się jednak również z jej większą postacią, która jednocześnie jest nieco mniej formalna od wspomnianego wcześniej poprzednika. Chłopięce koszule w niewielką pepitkę sprawdzą się podczas ważnych uroczystości, z kolei te o dużym, wyrazistym wzorze pasować będą do codziennych stylizacji.

 • Krata Glasgow - Glen Check
 • To wariacja na temat wcześniej wspomnianej pepity. Ten wzór układany jest z „zygzakowatych” kwadratów o różnych rozmiarach, które tworzą uporządkowaną, misternie uplecioną kratę. Motyw ten wykorzystywany jest niezwykle często w odświętnych, „garniturowych” strojach.

Stylizacje wizytowe z koszulą w kratę

W przypadku wyjściowego looku wato pamiętać o zasadzie, że wzór na koszuli powinien zmniejszać się wraz z formalnością wydarzenia. W związku z tym, do okazjonalnego outfitu pasować będzie ubranie w niewielką lub bardzo drobną kratę, np. koszula w czerwono-granatową kratkę. Istoty jest natomiast nie tylko rozmiar przecinających się ze sobą linii, ale także ich kolorystyka. Aby stworzyć chłopięcy, elegancki strój, warto zadbać o to, aby wzór nie odcinał się zanadto od dominującej barwy koszuli. Idealnym połączeniem będzie granat z błękitem, czerwień z granatem, a także biel z różem lub jasnym niebieskim. Dzięki małym kontrastom oraz subtelnym liniom, koszula pasować będzie do większości garniturów. Pamiętajmy jednak, aby do kraciastej, chłopięcej koszuli dobierać gładki krawat i poszetkę. Natomiast akcentem przełamującym i nawiązującym do górnej partii stylizacji, mogą być kolorowe chłopięce skarpetki w paski lub pepitkę.

Codzienne stylizacje z koszulą w kratę

W stroju w stylu smart casual, możemy pozwolić sobie na znacznie większość dowolność w wyborze kraty oraz koloru bazowego, niż ma to miejsce w wizytowych stylizacjach. Na co dzień dozwolone są zarówno kontrastowe, wielobarwne zestawienia, jak i te stonowane. Z powodzeniem sięgać można po duże, wyraziste kraty, jak i te drobne czy zygzakowate. Pamiętajmy jednak, że decydując się na duży, kolorowy wzór na koszuli, warto dobrać do niej jednobarwne chinosy/jeansy i stonowany kardigan/sweter/marynarkę. W przypadku codziennych, szkolnych outfitów, możemy zdecydować się także na pozbawioną deseni chłopięcą bluzę dresową.

Dlaczego do kraciastych koszul sugerujemy gładkie, monochromatyczne części garderoby? Ponieważ łączenie ze sobą różnych kształtów i motywów jest nie lada sztuką i wymaga dużego zmysłu estetycznego. Jeżeli jednak czujemy się na siłach, a nasze dziecko lubi wyrazisty, odważny look, połączenie kraty z kropkami, pasami lub zygzakami nie jest wykluczone i może zapewnić naprawdę nietuzinkowy efekt.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2020
pixel