Jakie tkaniny wybrać dla dziecka – przewodnik zakupowy

2018-04-30
Jakie tkaniny wybrać dla dziecka – przewodnik zakupowy

Podrażnienia skóry, dyskomfort czy nadmierne pocenie się to tylko niektóre z dolegliwości, jakie mogą dokuczać dziecku, gdy jego ubrania uszyte są ze złych jakościowo materiałów. Na szczęście coraz częściej zwraca się uwagę na rodzaj materiału, a na rynku pojawiają się marki, które mają w swojej ofercie bezpieczne tkaniny. Zobacz, dlaczego warto przywiązywać do tego większą wagę oraz czym kierować się przy wyborze ubrań dziecięcych.

Czego unikać?

Materiały bezpieczne dla dzieci to temat, jaki powinien zgłębić każdy rodzic. Zacznijmy od tego, czego unikać, wybierając ubrania dla dzieci i niemowląt. Na czarnej liście powinny znaleźć się szczególnie dwa materiały – akryl i poliester. Ten pierwszy szybko się mechaci, natomiast poliester podrażnia skórę i powoduje nadmierną potliwość. Syntetyki (również wiskoza czy nylon) mają to do siebie, że są nieprzyjemne w dotyku, nie pozwalają naszej skórze oddychać, sprawiając, że szybko się pocimy, a do tego mogą się zniszczyć nawet po kilku praniach. Inną cechą sztucznych materiałów jest też to, że się elektryzują, a po rozciągnięciu, nie wracają do pierwotnego kształtu.

Jakie tkaniny wybrać?

Dla dzieci najlepsze są oczywiście tkaniny naturalne, które nie dość, że pochłaniają wilgoć, to jeszcze cechuje je duża przepuszczalność powietrza. Jednym z najpopularniejszych materiałów naturalnych jest bawełna. Ale nawet w jej przypadku ważna jest jakość, dlatego warto wybierać marki, które posiadają certyfikaty zatwierdzające pochodzenie wykorzystywanych materiałów. Inną tkaniną naturalną jest wełna, która daje ciepło, chłonie wilgoć, a jednocześnie jest przewiewna. Z kolei len, dzięki przepuszczalności powietrza i zdolności do wchłaniania wilgoci, sprawdza się doskonale latem.

Drugim kryterium wyboru podczas zakupów może być to, jaki materiał jest w dotyku – tkanina naturalna i dobra jakościowo jest zawsze przyjemna w dotyku. Oczywiście może to być kryterium subiektywne, dlatego najlepiej sprawdzić metkę i nie kupować ubrań, które wykonane zostały w większości z poliestru czy innej sztucznej tkaniny. Opcją idealną jest skład w stu procentach naturalny, ale dopuszczalne są też niewielkie domieszki syntetyków. Co zaś się tyczy mieszanek – jeśli u dziecka sztuczne tkaniny nie wywołują reakcji alergicznej, można zastanowić się nad ubraniami wykonanymi z mieszanek, w których jednak zawsze powinna przeważać bezpieczna i naturalna tkanina. Syntetycznym materiałem jest na przykład elastan, ale jego domieszka sprawia, że tkanina nie traci kształtu.

Nie tylko jakość materiałów i ich pochodzenie ma znaczenie. Także kolory, a konkretniej użyte do produkcji barwniki, mogą powodować alergie skórne, zwłaszcza w przypadku tkanin sztucznych, barwionych na bardzo wyraziste kolory. Innym potencjalnym problemem mogą okazać się wszelkie dodatki, takie jak: guziki, sprzączki czy zamki, które zawierają nikiel, czyli powszechnie uczulający metal. Jeśli dziecko boryka się z alergiami, najlepszym wyborem okazuje się ponownie bawełna, szczególnie barwiona na jasne kolory.

O czym więc musisz pamiętać, kupując ubrania dziecięce?

  • Pierwszy test zrób tkaninie, sprawdzając, czy jest przyjemna w dotyku i czy wraca do swojego kształtu po rozciągnięciu.
  • Zawsze czytaj metki – unikaj tkanin sztucznych, zwłaszcza poliestru i akrylu.
  • Jeśli ubranie wykonane jest z mieszanki materiałów, zawsze sprawdzaj, czy tkanina naturalna przeważa w składzie.
  • Materiały naturalne i bezpieczne dla dzieci to: bawełna, wełna, len, jedwab, aksamit, flanela.

pixel