Ubrania niemowlęce – przewodnik po rozmiarach

2018-05-07
Ubrania niemowlęce – przewodnik po rozmiarach

Komponowanie dziecięcej wyprawki, szczególnie, jeśli robimy to po raz pierwszy, jest naprawdę dużym wyzwaniem. Zwłaszcza świat maleńkich ubranek może okazać się dla nas czystą abstrakcją – nie znajdziemy w nim bowiem znanych nam do tej pory S, M, L czy XL. Jak nie pogubić się w tajemniczych tabelkach i idealnie dopasować rozmiar do wieku malucha? Sprawdźmy!

Noworodek czy już niemowlę?

Często terminy te używane bywają zamiennie, choć w rzeczywistości nie oznaczają tego samego. Kiedy więc noworodek zmienia się w niemowlaka? Noworodkiem jest nowonarodzone dziecko, do ukończenia pierwszego miesiąca życia. Potem, aż do swych pierwszych urodzin określane będzie mianem niemowlaka.

Ubranka dla noworodka

Pierwsze ubranka, które kupimy powinny być w rozmiarze 56 lub 62. Te wartości mieszczą się także w tajemniczym oznaczeniu „0-3 miesiące”, z którym również możemy się zetknąć. Które zatem powinniśmy wybrać? Duża część rodziców sięga od razu po rozmiar 62 – dzieci przecież rosną szybko, a nowonarodzony dzidziuś może okazać się pokaźnych rozmiarów brzdącem. Warto jednak mieć na uwadze, że maluchy czasem rodzą się nawet kilka tygodni przed czasem, a w świecie noworodków sześć centymetrów to naprawdę sporo! Zaopatrzmy się więc choćby w kilka ubranek w najmniejszym formacie. Przydadzą się zwłaszcza dobrze dopasowane body, które chronią małe ciałko przed chłodem i pomagają utrzymać pieluszkę na swoim miejscu. W sklepach możemy także spotkać maleńkie ciuszki w rozmiarach poniżej 56 centymetrów – dedykowane są one dla wcześniaków.

3 – 6 miesięcy

Gdy Twój maluch skończy trzy miesiące, z pewnością zauważysz, że duża część jego garderoby robi się nieco ciasna. Pierwsze dwanaście tygodni to czas intensywnego wzrostu. Co ciekawe, za małe mogą okazać się np. tylko spodenki, podczas gdy bluzeczki i kaftaniki nadal będą idealnie pasować. Pomiędzy trzecim a szóstym miesiącem życia dzieci zazwyczaj osiągają wzrost około 68 centymetrów. To oczywiście jedynie orientacyjne założenie, jednakże ten właśnie rozmiar jest im dedykowany w tym okresie.

6 – 9 miesięcy

Półroczne brzdące mogą już nosić rozmiar 74. Jednak na tym etapie życia każde z dzieci rozwija się we własnym tempie. Niektóre osiągają ten wzrost w szóstym, inne zaś dopiero w dziewiątym miesiącu życia. Pamiętaj też, że jeśli maluszek jest pulchny, znacznie szybciej „wskoczy” w większy rozmiar.

9 – 12 miesięcy

Kupując dla swojej pociechy urodzinową kreację, zapewne sięgniesz już po rozmiar 80, który zazwyczaj odpowiada wzrostowi rocznego dziecka. Tabelę niemowlęcych rozmiarów zamyka rozmiar 86. Gdy przekroczycie tę granicę, ubranka dla swojego brzdąca wybierać będziesz już na dziale dziecięcym – to ogromna zmiana dla każdego rodzica. Ciekawostka: w ciągu pierwszego roku życia, Twój maluch potroi swoją wagę i urośnie około 25 centymetrów!

Różne oznaczenia producentów

Odwiedzając sklepy w poszukiwaniu dziecięcych ubranek, przygotujemy się na różne oznaczenia rozmiarów. Niektórzy producenci określają je w centymetrach – wówczas rozmiarówka niemowlęca standardowo mieści się w przedziale od 56 do 86 cm. Inni zaś na metce podają wiek dziecka – np. 0-3 miesiące, 3-6 miesięcy itd. Są też marki, które, ku uciesze wielu rodziców, używają obu oznaczeń naraz. Co ciekawe, trafić możemy również na odzież, której producent wprowadził swoją własną rozmiarówkę – np. 59 cm.

Waga i obwód klatki piersiowej

Choć standardowo numeracja ubranek niemowlęcych określana jest za pomocą wieku oraz wzrostu, możesz spotkać się również z oznaczeniem obwodu klatki piersiowej lub wagi dziecka. Poniżej przedstawiamy pomocną tabelkę z dodatkowymi wartościami:

Wiek (miesiące)0-10-33-66-99-12
Waga3,56810-
Obwód klatki piersiowej3843,5464850


Kupujemy pierwsze buciki

Choć nie wszystkie dzieci stawiają swe pierwsze kroki przed ukończeniem roczku, to nawet tym nieśmiało raczkującym przydadzą się już buciki. Małe stópki potrzebują bowiem skutecznej ochrony przed chłodem, zwłaszcza podczas spacerów w sezonie jesienno – zimowym. Buty niemowlęce to te w rozmiarach od 16 do 20. Z łatwością wybierzesz odpowiedni – wystarczy zmierzyć stopę dziecka i dopasować rozmiar z pomocą poniższej tabelki.

Rozmiar butaDługość stopy (cm)Wiek dziecka
169,70-1
1710,4
1811
1912
2012,5


Czapeczki niemowlęce

Nieodłącznym elementem garderoby niemowlaka jest także czapeczka. Jesienią, zimą i wiosną chroni przez chodem, zaś latem zabezpieczy dziecięcą główkę przed wiatrem oraz promieniami słonecznymi. Bardzo ważne jest odpowiednie dobranie rozmiaru – nie może być zbyt luźna ani za ciasna. Pierwsza czapeczka powinna być w rozmiarze 36-41 – podane wartości to obwód głowy dziecka wyrażony w centymetrach. Pozostałe rozmiary przedstawiają się następująco:

Chłopcy
Wiek (miesiące)Obwód głowy (cm)
643-45
944-47
1246,5-48


Dziewczynki
Wiek (miesiące)Obwód głowy (cm)
642-44
944-45,5
1245-46,5


Przewodnik po rozmiarach ubranek niemowlęcych przyda się wszystkim świeżo upieczonym rodzicom. Dzięki niemu przygotowanie się na przywitanie nowego członka rodziny będzie znacznie łatwiejsze. Przyda się on także w pierwszych miesiącach życia malca, kiedy dobranie garderoby „na oko” może jeszcze sprawiać trudność.

pixel