7 pomysłów na prezent świąteczny dla kilkuletniego dziecka

2020-12-09
7 pomysłów na prezent świąteczny dla kilkuletniego dziecka

Jaki prezent świąteczny ucieszy dziecko? Niestety, nie ma uniwersalnego upominku, który rozradowałoby absolutnie każdą pociechę. Wiele zależy od wieku oraz płci malca, a także jego osobistych preferencji, zainteresowań i aktualnych trendów. Nie jest tajemnicą , że im więcej wiemy o chłopcu/dziewczynce, tym łatwiej będzie nam dobrać podarunek skrojony pod jego/jej potrzeby. Warto więc z odpowiednim wyprzedzeniem porozmawiać z dzieckiem, delikatnie badając jak wygląda jego codzienność, co jest dla niego ważne, jak lubi spędzać czas. Wskazówką mogą być w równym stopniu jego aktualne zainteresowania i uzdolnienia, jak i problemy z nauką czy kontaktami z rówieśnikami.

W związku z tym tematem, w dzisiejszym artykule podpowiemy kilka pomysłów na prezent na święta dla dziecka.

 1. Gry i akcesoria edukacyjne

Połączenie rozrywki z nauką, to fantastyczny sposób na rozwój malucha. Dzięki grom i akcesoriom edukacyjnym dziecko uczy się cierpliwości, wytrwałości, kojarzenia faktów, a przy tym ćwiczy logiczne, strategiczne i analityczne myślenie. Wiele zabaw umożliwia również „nadgonienie” zaległości związanych ze szkołą. O jakich propozycjach mowa?

 • Drewniane tablice GEO „Geoboard”

Geobordy pozwalają na zgłębianie podstawowych zasad geometrii płaskiej. Dzięki nim nasze dziecko może uczyć się nie tylko tworzenia kształtów 2D, ale również zapoznać się z zasadami symetrii, kątów, a nawet ułamków.

 • Gry ortograficzne

Dla dzieci w wieku szkolnym, które mają problem z polską ortografią, warto wybrać grę, w której nauka połączona będzie z zabawą. W perspektywie czasu taka rozrywka nie tylko poprawi kompetencje w tym zakresie, ale i wzmocni pewność siebie kilkulatka.

 • Gry przyrodnicze

Planszówki, które zabiorą dziecko w świat kosmosu (np. Był Sobie Kosmos), planety ziemi (np. „Fauna”) czy organizmu ludzkiego (np. „Było Sobie życie”), to kolejny pomysł na połączenie przyjemnego z pożytecznym.

 1. Książki dla dzieci

Etap, w którym rodzic czyta dziecku, jest niezwykle istotny dla obu stron, i to z kilku powodów. Dzięki czytaniu książek, maluszek szybciej zaczyna rozumieć znaczenie słów, jednocześnie sprawniej przyswaja pojęcia abstrakcyjne, takie jak miłość czy współczucie. Wspólne czytanie to również budowanie więzi, wspieranie rozwoju szkraba i zaspokajanie jego potrzeb emocjonalnych. Książki są więc idealnym upominkiem na święta, bo uczą, bawią i rozwijają wyobraźnię naszej pociechy. Jakie pozycje wybrać w zależności od wieku dziecka?

 • Książki dla 2-latków

Książki, które zaciekawią dwulatka to takie, w których jest wiele dużych obrazków i mało tekstu. Idealnymi propozycjami są takie egzemplarze, w których angażujemy maluszka do interakcji z książką poprzez przesuwanie czy naciskanie elementów np. wydających dźwięki. Wśród książkowych pozycji dla tej grupy wiekowej pojawiają się m.in. takie tytuły jak „Kotki idą spać”, Uniwersytet malucha” czy „Jadzia Pętelka idzie spać”.

 • Książki dla 3-latków

W książkach dla trzyletnich dzieci historie mogą być już bardziej złożone niż w przypadku tych skierowanych do dwulatków. Wśród polecanych przez rodziców pozycji znajdują się m.in. „Mysie Bajeczki”, „Jeszcze pięć minut” czy „Co mi powiedział tata”.

 • Książki dla 4 i 5-latków

Wśród książeczek skierowanych do cztero i pięcioletnich maluchów mogą znaleźć się zarówno te edukacyjne np. „Dziecko w brzuchu mamy” czy „Doskonały Projekt”, jak i te przygodowe np. „Najlepsze na świecie listy do Feliksa”. Dzieci w tej grupie wiekowej z pewnością polubią również „Tata już biegnie” oraz „Bajczary i czarbaje”.

 • Książki dla 6 i 7-latków

Dla tej grupy wiekowej warto poszukać książeczek wspierających dziecięcą psychikę. Do takich pozycji niewątpliwie zalicza się książka „Co robisz z problemem”, która pozwala odkryć, że trudności i przeszkody to wyłącznie kolejne wyzwania, które wzmacniają i popychają nas naprzód.

 1. Gry i zabawy dla aktywnych dzieci

Jeżeli maluch uwielbia sport i rozmaite aktywności fizyczne, warto postawić na prezent w postaci:

 • Zestawu do kręgli;
 • Zestawu do curlingu;
 • Bumerangu;
 • Świecącego Frisbbe;
 • Twistera;
 • Maty do tańczenia;
 • Kosza do koszykówki dla dzieci;
 • Domowego placu zabaw.
 1. Akcesoria plastyczne

Jeżeli dziecko uwielbia prace manualne, warto postawić na akcesoria plastyczne, które rozwiną jego pasje. Po farby, kredki i ołówki warto sięgać również w przypadku maluszków dopiero nabywających kompetencje w tym zakresie. „Domowe zajęcia plastyczne” pozwalają bowiem rozwinąć poczucie przestrzeni i estetyki dziecka, a przy tym uczą wyrażać siebie, planować i mieszać barwy. Jakie akcesoria sprawdzą się w ramach świątecznego prezentu?

 • Kolorowa masa do modelowania/inteligentna plastelina;
 • Tablica do pisania kredą;
 • Zestaw do tworzenia biżuterii żelowej/koralikowej;
 • Kreda do farbowania włosów;
 • Zestaw plastyczny składający się np. z kredek/ołówków/flamastrów/farb/pędzli;
 • Zestaw do kropkowania/rysowania mandali;
 • Zestaw do linorytu;
 • Kreatywny zestaw do projektowania ubrań;
 • Zestaw dla dzieci „pracownia garncarska” z kołem garncarskim i gliną;
 • Zestaw do robienia naklejek;
 • Znikopis (tablica z długopisem magnetycznym).
 1. Ubranka i dodatki

Jeżeli maluch uwielbia się stroić lub od dawna marzy o jakiejś części garderoby, to idealny moment na spełnienie jego pragnienia. Prezentem może być zarówno ciuszek z ulubionymi postaciami z bajek, jak i aktualnie modne wykończenia, wzory i kroje.

Wśród ubranek dla dziewczynek, które z pewnością ucieszą małą księżniczkę, wymienić należy mocno rozkloszowane spódniczki z tiulu. Te wielowarstwowe, siateczkowe ubranka wykończone elastyczną gumką i delikatną kokardą, są idealną propozycją na wyjątkowe okazje – choćby takie, jak Święta Bożego Narodzenia, urodziny czy dyskoteka szkolna. Bardzo dobrym pomysłem na prezent pod choinkę są także ozdobne opaski na głowę, np. z tiulowym kwiatem czy kokardą. Modne dziewczynki ucieszą się również z kompletów czapki z chustą/szalikiem w ulubione wzory i kolory (na temat kolorystycznych trendów przeczytać można w artykule „Najmodniejsze kolory ubranek dziecięcych 2020/2021”

Dla chłopca rewelacyjnym prezentem będzie z kolei wymarzona bluza dresowa. Dobrym rozwiązaniem będą egzemplarze z podobizną jego ulubionej postaci kreskówkowej/z logo zespołu muzycznego czy ze wzorem odpowiadającym jego zainteresowaniom (np. galaktyki). Wśród chłopięcych ubrań i akcesoriów sprawdzą się również oryginalne, pełne poczucia humoru worki i plecaki, np. z podobizną Misia Yogi czy ze skrzydłami nietoperza.

Fantastycznym prezentem świątecznym dla dzieci będą także zestawy mama-córka czy zestawy tata-syn. Stylizacje, w których rodzic i dziecko wyglądać będą bliźniaczo, z pewnością ucieszą zafascynowane rodzicem maluchy.

 1. Zabawki rozwijające i interaktywne

Jeżeli pragniemy, aby nasze dziecko uczyło się i rozwijało poprzez zabawę, warto rozważyć gadżety, z którymi smyk wejdzie w interakcję.

DLA MŁODSZYCH DZIECI:

Dla maluszków od 12 miesiąca życia sprawdzą się maskotki, które recytują, śpiewają lub wydają rozmaite odgłosy w zależności od działania dziecka. Dla 2 i 3-letnich szkrabów sprawdzą się już bardziej skomplikowane zabawki, takie jak bębenek interaktywny, bączek do kręcenia, chodząca lalka czy sterowalny samochodzik.

DLA STARSZYCH DZIECI:

 • Robot kodujący

Ta zabawka umożliwia naukę programowania. Pozwala na zaprogramowanie robota do wykonywania długiej listy czynności, takich jak rysowanie, wspinaczka czy granie nut.

 • Zestaw do budowy robota

Taki upominek nie tylko bawi i zajmuje dziecko na długie godziny, ale i uczy podstaw z zakresu mechatroniki i robotyki.

 1. Upominki związane z hobby dziecka

Jeżeli dobrze znamy zamiłowania oraz pasje dziecka i jednocześnie wiemy, jakie przedmioty z tej kategorii już posiada, taki prezent może ogromnie uszczęśliwić kilkulatka.

Na przykład dla miłośników muzyki mogą być to instrumenty muzyczne, mikrofon bezprzewodowy czy mata do gry na klawiaturze (która umożliwia odkrywanie dźwięków kilku instrumentów, np. gitary, klarnetu, skrzypiec, pianina, trąbki czy saksofonu).

Z kolei dla amatorów fotografii fantastycznym prezentem może okazać się wodoodporny aparat, laboratorium kreatywnej fotografii (zbiór ćwiczeń fotograficznych) czy kurs dla dzieci o takiej tematyce.

Miłośnikom kulinariów, którzy ochoczo pomagają podczas przygotowywania posiłków, warto sprezentować np. multimedialną mini kuchnię, przybory kuchenne do zabawy czy zestaw do miksowania smoothie.

pixel