Delikatna stópka dziecka - jak dobrać buty i skarpetki dla najmłodszych

2021-03-10
Delikatna stópka dziecka - jak dobrać buty i skarpetki dla najmłodszych

Najintensywniejszy rozwój stóp dziecka przypada na 0-5 rok życia i to właśnie w tym okresie prawidłowy dobór butów jest szczególnie ważny. Stopy maluszka niczym gąbka chłoną złe nawyki. Zbyt ciasne, za małe czy zdeformowane obuwie może negatywnie wpłynąć nie tylko na zniekształcenie stóp, ale również na nieprawidłową podstawę ciała i cały układ kostno-mięśniowy smyka. Warto więc wziąć pod lupę to, co zakładamy na nogi dziecka. Nasza dbałość o prawidłowo dobrane obuwie i skarpetki, z pewnością zaprocentuje w przyszłości.

W związku z tym tematem, w dzisiejszym artykule podpowiemy:

  • Dlaczego dobór odpowiedniego obuwia i skarpet jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju dziecięcej stopy?
  • Jakie buty będą odpowiednie dla dziecka uczącego się chodzić, a jakie dla kilkulatka?
  • Jak dobrać rozmiar butów dla dziecka?
  • Na jakie elementy obuwia dziecięcego zwrócić uwagę?
  • Jak dobrać rozmiar skarpet oraz na jakie tkaniny postawić?

Jak dobrać buty dla dziecka

Zakupy obuwnicze dla dziecka czy niemowlaka mają ze sobą wiele wspólnego. Wśród uniwersalnych rad wymienić należy m.in. unikanie butów używanych. Każdy maluch ma bowiem innych kształt stopy oraz inny chód, dlatego obuwie powinno być dobrane do jego indywidualnych potrzeb. Ponadto poprzedni właściciel trzewików mógł je zdeformować np. przez niewłaściwie dobrany rozmiar lub przez nieprawidłowe ułożenie nóg. Tak użytkowane obuwie może negatywnie wpłynąć na rozwój stóp Twojego dziecka.

Istotne jest również to, aby czubki butów były na tyle szerokie, aby umożliwiały smykowi swobodne poruszanie palcami. Kurczenie palców podczas chodzenia z powodu zbyt wąskich czy za małych butów wpływa na deformację stopy dziecka.

Kolejną ważną kwestią jest to, że buty powinny bardzo dobrze przylegać i trzymać w ryzach śródstopie. Jednocześnie nie powinny usztywniać oraz ograniczać ruchomości kostki. Obuwie ma również za zadanie dobrze stabilizować staw skokowy.

Nie bez znaczenia jest także surowiec, z jakiego uszyte są buty. Spośród równych rozwiązań, warto postawić na naturalne materiały np. skórę. Dzięki temu stopa malucha będzie mogła swobodnie oddychać. To z kolei sprawi, że ciało dziecka się nie przepoci, co zminimalizuje prawdopodobieństwo otarcia i odparzenia stóp.

Pamiętamy także o tym, że buty nie powinny być nie tylko za małe, ani również nie za duże. O tym, dlaczego jest to tak ważne, wyjaśniamy w dalszej części artykułu.

Jakie buty dla dziecka uczącego się chodzić

Zanim podpowiemy, na jakie elementy obuwia należy zwrócić szczególną uwagę, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, kiedy dziecko powinno zacząć nosić pierwsze buty. Fizjoterapeuci sugerują, że ten moment winien nastąpić wtedy, kiedy musimy chronić stopę maluszka przed urazami i zimnem – z reguły, gdy smyk zaczyna chodzić samodzielnie poza domem. Jeżeli natomiast nasze dziecko wędruje wyłącznie po zakamarkach mieszkania, możemy zrezygnować z obuwia. Bez niego stópka niemowlaka lepiej wyczuwa podłoże, a tym samym w większym stopniu zbiera doświadczenia zmysłowe. To z kolei ułatwia i przyspiesza naukę chodzenia.

Gdy jednak zakup obuwia zbliża się nieuchronnie:

  • Zwróćmy uwagę na sprężystą podeszwę, która umożliwi naturalną pracę niemowlęcych stóp. Ważne, aby plastyczność podeszwy pozwalała zarówno na zginanie stopy pod palcami (1/3 buta), jak i rotowanie trzewika na zewnątrz oraz do wewnątrz (niczym podczas wyżymania ścierki).
  • Wybierzmy takie buty, dzięki którym chybotliwa pięta maluszka będzie ustabilizowana. Pamiętajmy, że zapiętek nie powinien być sztywny, ale jednocześnie musi dobrze przylegać do pięty.
  • Postawmy na buty z antypoślizgową podeszwą np. z kauczuku, aby ograniczyć liczbę upadków.
  • W przypadku niemowlaków i dzieci niechodzących jeszcze do przedszkola, najlepszym rozwiązaniem są z reguły buty sznurowane. Sznurowadła umożliwiają bardzo dobre dopasowanie obuwia do stopy maluszka.

Jakie buty dla kilkulatka

W przypadku dzieci do piątego roku życia, rozwój stopy jest szczególnie intensywny. W tym okresie stópka przechodzi przez kilka faz:

  • płaskostopie pozorne (pierwszy rok);
  • wrażenie płaskostopia z paluszkami przekierowanymi do przodu (drugi i trzeci rok);
  • zanikanie poduszeczek tłuszczowych na podeszwie stopy (czwarty rok);
  • stopa prawidłowo ukształtowana (piąty rok życia).

W związku ze zmienną fizjologią stopy dziecka, warto kierować się nie tylko jej rozmiarem, ale również wiekiem maluszka. Pamiętajmy przy tym, że jeżeli w trakcie rozwoju dziecka pojawiły się jakieś deformacje lub nieprawidłowości, 5-7 rok życia jest idealnym czasem na konsultacje z ortopedą i ewentualny zakup bucików korekcyjnych.

Ponadto w przypadku przedszkolaków rekomendowane jest wybranie butów z rzepami. Pozwalają bowiem w łatwiejszy i szybszy sposób samodzielnie poradzić sobie z założeniem obuwia. Pamiętajmy jednak, aby szukać modeli, które mają mocny rzep, dzięki któremu but nie będzie się luzował i odpinał. Zwróćmy uwagę również na lokalizację rzepu – ważne jest to, aby prawidłowo utrzymywał śródstopie.

Jak dobrać właściwy rozmiar butów dziecięcych?

Buty dla niemowląt oraz starszych dzieci powinny być o około 5-15 mm dłuższe od długości stopy. Wynika to nie tylko z faktu, że tempo wzrostu u maluchów jest niezwykle szybkie, ale również z tego, że podczas chodzenia dziecięca stopa przesuwa się do przodu i do tyłu. W związku z tym, trzeba zrobić jej miejsce na ten naturalny ruch.

Dodawanie „zapasu” powinno być jednak różne w przypadku innych rodzajów obuwia oraz zmieniających się pór roku. W butach uniwersalnych, czyli noszonych przez cały rok, długość wkładki powinna być dłuższa od stopy o mniej więcej 1 cm. Obuwie zimowe – z uwagi na ocieplenie i grubsze skarpetki, powinno być o około 10-15 mm dłuższe od stopy dziecka. Z kolei wkładka w butach letnich – z uwagi na krótki czas noszenia oraz brak dodatkowych warstw w obuwiu, może być większa o 5-10mm.

Pamiętajmy, że odpowiedni rozmiar obuwia to dbałość o prawidłowy rozwój malucha. Z uwagi na fakt, że dziecięce kości są miękkie, w łatwy sposób ulegają odkształceniom. Zbyt ciasne lub za małe obuwie będzie więc wpływało na deformacje stópki, a zbyt duże na nieprawidłowy chód (np. powłóczenie nogami, szuranie, potykanie).

Jak odpowiednio zmierzyć stopę dziecka?

Pomiar stópek wykonać można na kilka sposobów. Najpopularniejszym, ale jednocześnie błędnym jest wykorzystanie miarki i przyłożenie jej do podeszwy stopy. W tym sposobie stópka dziecka nie jest dociążona przez ciało, w związku z tym pomiary nie pozwolą nam na dobranie prawidłowego rozmiaru obuwia.

Drugim, rekomendowanym sposobem jest odrysowanie dwóch dziecięcych stópek na papierze (kształt i rozmiar obu stóp mogą być różne). Pamiętajmy przy tym, aby w momencie ich obrysowywania dziecko stało samodzielnie – tylko obciążona wagą ciała stopa da nam wiarygodny wynik. Ta technika pozwala zarówno na zmierzenie długości, jak i szerokości stópki, co także może mieć znaczenie podczas dobierania obuwia.

Podobny efekt osiągniemy smarując stópki oliwką, a następnie odbijając je na kartce papieru – tutaj również dziecko powinno stać samodzielnie. Tłusty ślad pozwoli nam zmierzyć odległość od krańcowej części pięty do czubka palucha (przy czym jeżeli drugi palec jest dłuży, dodajemy ten naddatek do całościowego rozmiaru stopy).

Kolejną techniką jest stawianie stópki dziecka przy ścianie – pięta powinna do niej przylegać. Pod stópką kładziemy kartkę i ją także dosuwamy do ściany. Następnie na papierze oznaczamy długość najdłuższego palca – robimy to w przypadku obu stópek. Odległość od brzegu kartki do naszego oznaczenia będzie dawała długość stopy malucha.

*Niezależnie od wybranej techniki pomiaru, dodajemy do otrzymanego wyniku wyżej wspomniany naddatek w postaci kilku milimetrów. Jednocześnie pamiętajmy, że jeżeli rozmiar obu stóp jest inny, to pod uwagę bierzemy wyższą wartość i do niej doliczamy 5-15 mm.

Jak dobrać skarpetki dla dziecka?

Pierwszym elementem prawidłowego doboru skarpetek dla dziecka jest ustalenie rozmiaru stopy. W tym celu wykorzystać można wyżej wspomniane techniki pomiarowe. Jeżeli ten parametr nie jest już dla nas żadną tajemnicą, czas porównać go z tabelą rozmiarów.

Europejski rozmiar 11-13 – stopa 7-9 cm - od 0 do 2 miesiąca życia

Europejski rozmiar 14-16 – stopa 9,5-10,5 cm - od 2 do 6 miesiąca życia

Europejski rozmiar 17-19 – stopa 11-12,5 cm - od 6 do 9 miesiąca życia

Europejski rozmiar 20-22 – stopa 13-14,5 cm - od 9 do 12 miesiąca życia

Europejski rozmiar 23-25 – stopa 15-16,5 cm – od 12 do 18 miesiąca życia

Od 18 miesiąca życia wzwyż:

Europejski rozmiar 26-28 – stopa 17-18,5 cm

Europejski rozmiar 29-31 – stopa 19-20,5 cm

Europejski rozmiar 32-34 – stopa 21-22,5 cm

Wybierając skarpetki dla malucha powinniśmy jednak zwrócić uwagę nie tylko na ich rozmiar, ale również na elastyczność oraz materiał z jakiego zostały uszyte.

Z tego względu warto stosować się do zasady minimum 80% tkaniny z włókien naturalnych (np. bawełna) + maksymalnie 20% mieszanka poliamidu i elastanu. Dlaczego taka kompozycja? Wysokiej jakości bawełna jest miękka, przewiewna, wytrzymała, a przy tym ma dobre właściwości termoizolacyjne i absorpcyjne. Dzięki takim cechom pozwala na oddychanie skóry i wymianę wilgoci z otoczeniem. Jednocześnie warto pamiętać o jej ilości w mieszance – minimum 80% pozwala na zachowanie dobrych właściwości bawełny. Z kolei dodatek poliamidu wzmacnia strukturę tkaniny, chroniąc ją przed przetarciami. Natomiast elastan uelastycznia skarpetę ułatwiając jej zakładanie, a przy tym podnosi komfort jej noszenia i zapobiega zsuwaniu się jej z kostki.

W ofercie polskiego producenta ubranek dziecięcych TuSzyte.pl odnaleźć można wyłącznie skarpetki uszyte z wysokiej jakości certyfikowanej bawełny, a wśród nich:

pixel