Dlaczego dziecku jest ciągle zimno? Sprawdź, jaki skład ma dziecięce ubranko!
Odczuwanie ciepła i zimna jest kwestią indywidualną, ponieważ u każdego człowieka termorecepcja (zmysł temperatury) generuje inne doznania. Na subiektywne odczucia dotyczącego tego parametru wpływa m.in. liczba receptorów zimna na skórze, wiek, płeć czy wyjściowa temperatura ciała. Nie bez znaczenia jest również dieta, aktywność fizyczna, poziom zmęczenia czy dolegliwości zdrowotne. Często zapominamy jednak, że uczucie zimna może być spowodowane czymś tak przyziemnym, jak nieprawidłowo dobrane ubranie. Bynajmniej nie chodzi tu wyłącznie o liczbę warstw czy grubość ciuszków, a o tkaniny, z jakich zostały uszyte ubranka dziecięce.
W związku z tym tematem, w dzisiejszym artykule podpowiemy:
- jak prawidłowo wykonać pomiar dotyczący tego, czy dziecku jest za zimno;
- dlaczego przez źle dobrane tkaniny Twojemu dziecku może być ciągle zimno;
- jakie materiały wybierać, a jakich unikać, jeżeli nie chcemy, aby nasze dziecko marzło;
Jak sprawdzić, że dziecku jest za zimno
Aby sprawdzić, czy nasz maluch się nie wychłodził, przykładamy dwa palce do jego karczku. Jeżeli jest zimny i suchy, świadczy to o wychłodzeniu organizmu. Ten pomiar możemy wykonać również na brzuszku i lędźwiach maluszka, i podobnie jak w poprzednim przypadku, jeżeli te części ciała będą chłodne i suche, oznacza to, że dziecku jest za zimno. Dodatkową wskazówką mogą być blade policzki, gęsia skórka, przyspieszony oddech, a w skrajnych przypadkach – sine lub fioletowe usta.
Ciepłota organizmu nie powinna być natomiast oceniana na podstawie chłodnych rączek i stópek. U niemowląt i mniejszych dzieci te części ciała są z reguły zimniejsze i wynika to z niedojrzałości układu krążenia.
Pamiętajmy więc, aby dążyć do tego, aby kark dziecka był ciepły i suchy, a policzki nieznacznie zaróżowione.
Dlaczego dziecku jest ciągle zimno – winne mogą być źle dobrane ubranka
W pierwszym miesiącu życia noworodki mocniej od starszych dzieci i osób dorosłych odczuwają zimno. Jest to związane nie tylko ze zmianą środowiska (w łonie matki było im ciepło i mokro), ale również z faktem, że przez większość doby są pogrążone we śnie. Podczas snu wszystkie procesy życiowe spowalniają, a to z kolei wpływa na nieznaczne obniżenie ich temperatury ciała. W związku z powyższym nowo narodzone dziecko warto ubierać w jedną warstwę ciuszków więcej niż siebie. W innym przypadku niemowlakowi może być zbyt chłodno.
Jeszcze inna sytuacja ma miejsce w przypadku wcześniaczków i noworodków z niską masą urodzeniową. Dzieci urodzone w przewidywanym terminie są stałocieplne, czyli ich organizm potrafi przez krótki czas utrzymać prawidłową temperaturę ciała, pomimo niskiej temperatury otoczenia. Natomiast u maluszków urodzonych przedwcześnie system termoregulacji nie zdążył jeszcze dojrzeć, w związku z czym ich temperatura ciała jest taka, jak temperatura otoczenia. To właśnie dlatego w ich przypadku zaleca się nie tylko ubieranie dodatkowej warstwy ubranek, ale i zakładanie czapeczki np. tuż po kąpieli lub gdy zauważymy, że karczek noworodka jest zimny. Brak tych elementów może spowodować nadmierne wychłodzenie organizmu.
Z kolei u niemowlaków i dzieci powyżej pierwszego miesiąca życia, maluchy ubieramy już tak, jak osoby dorosłe. Jeżeli mimo wszystko smykowi jest wciąż za zimno, warto zrobić ogólne badania zdrowotne pod kątem infekcji wirusowej, niedoboru żelaza w organizmie, niedowagi, niedoczynności tarczycy czy choroby z Lyme.
Co zrobić, gdy dziecku jest zimno, mimo stosowania się do powyższych wskazówek?
Jeżeli wykluczyliśmy przyczyny zdrowotne oraz te związane z osobistymi preferencjami każdego z nas, wtedy warto zerknąć na metki na ciuszkach. Jeżeli w składzie ubrania dominują tkaniny syntetyczne, takie jak akryl, poliester, elastan czy poliamid, zagadka zazwyczaj zostaje rozwiązana. Włókna tych materiałów nie występują naturalnie w przyrodzie i powstają w wyniku syntez chemicznych. To z kolei sprawia, że ubrania z nich uszyte są nieprzewiewane, a przy tym uniemożliwiają prawidłową termoregulację ciała. Takie tkaniny nie mają umiejętności zatrzymywania nagrzanego powietrza przy ciele oraz oddawania wilgoci do kolejnych warstw odzieży. To właśnie w wyniku takich zjawisk dziecko szybko się przepaca, a chwilę później gwałtownie wychładza.
Pamiętajmy jednak, że niewielka domieszka tychże materiałów (do ok. 20%) nie jest niczym złym. Syntetyczne włókna potrafią bowiem wpłynąć pozytywnie na trwałość, łatwość utrzymania w czystości, brak gniecenia czy elastyczność ubrań. Kluczem do sukcesu jest natomiast proporcja pomiędzy tkaninami naturalnymi a syntetycznymi, która powinna wynosić minimum 80:20 % z przewagą dla włókien pochodzenia naturalnego. Taki skład ciuszków zapewni malcowi nie tylko komfort termiczny, ale i dużą wygodę noszenia.
Jakie tkaniny i dzianiny sprzyjają termoregulacji ciała dziecka?
Wybierając ubranka dla dzieci, warto skupić się na dwóch rodzajach tkanin: pochodzenia roślinnego oraz zwierzęcego. Do włókien roślinnych zaliczyć należy bawełnę, len, tkaninę konopną oraz bambusową. Wśród włókien zwierzęcych wyróżnić należy natomiast wełnę, jedwab oraz skórkę. Tkaniny i dzianiny wykonane z tychże naturalnych surowców umożliwiają swobodne odparowywanie wilgoci i jednoczesne zatrzymanie nagrzanego powietrze przy ciałku dziecka. Tym samym pozwalają na naturalny proces termoregulacji, chroniąc jednocześnie przed przegrzaniem i przemarznięciem.
W przemyśle dziecięcym najpopularniejszą tkaniną odzieżową jest natomiast bawełna. Dlaczego? Prócz wyżej wspomnianych zalet, ubranka uszyte z wysokiej jakości włókien bawełnianych wyróżniają się miękkością, dużą wytrzymałością, odpornością na wysokie temperatury, łatwością utrzymania w czystości i faktem, że się nie elektryzują. Po czym poznać podczas zakupów, że ciuszki uszyte są z niskiej jakości bawełny? Taka odzież będzie sztywna, szorstka, o rzadkim splocie, a to z kolei wiąże się z podejrzanie niską ceną. Z kolei ubrania wykonane z wysokiej jakości bawełny są mięsiste, miękkie i o gęstym spocie. Trzeba jednak liczyć się z tym, że ich cena będzie adekwatna do jakości.
W ofercie producenta TuSzyte.pl odnaleźć można ubrania chłopięce/ubranka dla dziewczynek/ubranka niemowlęce uszyte z wysokiej jakości bawełny.