Dlaczego warto kupować ubrania szyte w Polsce?

2019-07-15
Dlaczego warto kupować ubrania szyte w Polsce?

Jak często, będąc na zakupach, zastanawiamy się, jaki wpływ na życie nasze i innych ma wybór konkretnej pary spodni czy kurtki? Raczej rzadko. W tym artykule chcemy przedstawić Wam argumenty, dlaczego przed zakupami przydaje się chwila zastanowienia i czemu warto wybierać polskich producentów.

Po pierwsze, wysoka jakość

Odzież produkowana masowo często pozostawia wiele do życzenia pod względem jakości – i nie chodzi tu tylko o najtańsze marki! Nawet w ubraniach kupionych za niebagatelne sumy nierzadko można znaleźć skręcające się szwy, krzywo wszyte kołnierze i inne niedociągnięcia. Nie wspominając o tym, że ich wygląda potrafi zmienić się diametralnie już po pierwszym praniu...

Z reguły nie dotyczy to odzieży od niewielkich, polskich producentów. Szycie ubrań na miejscu pozwala na stałą kontrolę jakości i nacisk na precyzyjne wykonanie. To sprawia, że bluzka czy spodnie przez długie lata wyglądają jak nowe! .

Po drugie, ekologia
Produkcja ubrań na miejscu ogranicza konieczność transportu, co pozytywnie wpływa na ślad węglowy produktów. Ślad węglowy to suma emisji gazów cieplarnianych – zarówno bezpośrednia, jak i pośredni. Z im większej odległości importujemy ubrania, tym większy ślad ma każde z nich. Wysoka emisji gazów cieplarnianych ma ogromny wpływ na warunki w jakich żyjemy i w jakich w przyszłości żyć będą nasze dzieci.

Drugim ekologicznym aspektem ubrań szytych w Polsce jest ich wyższa jakość, która eliminuje konieczność częstej wymiany garderoby. Produkcja ubrań wiąże się ze zużyciem ogromnych ilości zasobów naturalnych oraz zanieczyszczeniem środowiska, dlatego warto ją ograniczać. Doskonałym rozwiązaniem jest zakup odzieży wysokiej jakości, bo jeden taki komplet posłuży nam tak długo, co przynajmniej kilka kompletów z sieciówki! W przypadku dziecięcych ubranek, z których maluchy szybko wyrastają – można je bez obaw przekazać dalej lub zostawić dla młodszego dziecka.

Po trzecie, wspieranie rodzimej gospodarki
Kupowanie rodzimych produktów ma niebagatelny wpływ także na gospodarkę! Kupując ubrania polskich marek realnie wpływamy na:

  • Zwiększenie PKB.
  • Zmniejszenie bezrobocia.
  • Wyższe zarobki polskich przedsiębiorców i ich pracowników
  • Rozwój sektora małych i średnich przedsiębiorstw
  • Podatki odprowadzane w Polsce, z których finansuje się m.in. ochronę zdrowia czy oświatę

Po czwarte, wspieranie małych firm
Załóżmy, że mamy do dyspozycji 200 zł, które chcemy wydać na odzież. Kto bardziej odczuje przypływ tych pieniędzy – wielki koncern czy mała, rodzinna firma?
Przychody polskich producentów bezpośrednio przekładają się też na poziom życia ich pracowników i kontrahentów. Więcej zamówień to większa produkcja, a także większa pula pieniędzy m.in. dla krawcowych i osób odpowiedzialnych za realizację zamówienia, a także zwiększenie zatrudnienia w tych obszarach.

Po piąte, odpowiedzialność społeczna
Ubrania szyte na zlecenia globalnych sieciówek najczęściej powstają w karygodnych warunkach. Praca po kilkanaście godzin dziennie w niebezpiecznych fabrykach, marne wynagrodzenie czy zatrudnianie dzieci to tylko niektóre grzechy, które mają na sumieniu producenci odzieży w krajach rozwijających się. Niestety, kilka największych odzieżowych korporacji na świecie nie tylko skupia w swoich rękach największy zysk. Jest również odpowiedzialna za największy wyzysk.

Zakupy to z pozoru błaha czynność, która w rzeczywistości pozwala wywierać kupującym odczuwalny wpływ na wiele aspektów codziennego życia innych ludzi. Warto mieć to na uwadze podczas kolejnych zakupów – może, zamiast w galerii handlowej, lepiej zrobić je u mniejszego sprzedawcy?.

pixel