Jak dbać o dziecięce ubranka – garść cennych porad

2018-04-16
Jak dbać o dziecięce ubranka – garść cennych porad

Delikatna skóra maleństwa wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jej elementem, poza stosowaniem właściwych kosmetyków, jest również wybór odpowiednich dla wrażliwej, dziecięcej skóry ubrań oraz należyte dbanie o odzież. Jak sprawić, żeby ubranka były bezpieczne dla niemowlęcia, nie powodowały alergii ani uczuleń oraz jak najdłużej wyglądały jak nowe? Poniżej podsuwamy garść przydatnych porad.

  1. Zakup wysokiej jakości ubranek
    Starannie uszyte z naturalnych tkanin ubranka to klucz do zapewnienia dziecku komfortu. Przy zakupie powinno zwracać się uwagę na materiał, z którego jest wykonana odzież. Np. 100% bawełna będzie przyjemna w dotyku, zapewni optymalną cyrkulację powietrza oraz lepiej będzie zachowywać się w praniu niż syntetyczne tkaniny, dłużej utrzymując nienaganny wygląd. Co więcej, sztuczne materiały nie oddychają ani nie odprowadzają wilgoci, co może doprowadzić do powstawania podrażnień na skórze niemowlęcia. Naturalny, a najlepiej certyfikowany surowiec, to gwarancja bezpieczeństwa dla dziecięcej skóry.

  2. Pranie dziecięcych ciuszków
    Nie wszyscy rodzice pamiętają o tym, że nawet nowe ubranka wymagają prania. Odzież dla malucha, zanim trafi w Twoje ręce, przebywa długą drogę. W procesie produkcji, zanim zostanie zapakowana, tkanina ma styczność z ludzkimi dłońmi, następnie trafia do sklepu, gdzie poza personelem, jest wielokrotnie oglądana i dotykana przez klientów. Każda z tych osób zostawia na niemowlęcej odzieży ślad w postaci rozmaitych, niewidocznych gołym okiem zanieczyszczeń, roztoczy i drobnoustrojów. Bakterie mogą uczulić dziecko i podrażnić jego skórę, dlatego tak ważne jest, aby wyprać całą wyprawkę, nawet jeśli ubranka są firmowo zafoliowane przez producenta. Niemowlęce ubranka pierz osobno – nie mieszaj ich z rzeczami innych domowników! Pranie dziecięcych rzeczy zapewnia im pewną sterylność. Wspólne pranie nie ma poza tym większego sensu - dorosłe ubrania mogą nie doprać się w delikatnych preparatach i niskiej temperaturze.

  3. Wybór odpowiedniego preparatu do prania
    Wiele osób jest zwolennikami prania ręcznego. Nie jest ono jednak konieczne, a pralka to równie dobry wybór, pod warunkiem, że wybiera się proszek lub płyn specjalnie przeznaczony dla dzieci. Warto postawić na preparaty przebadane dermatologicznie, posiadające odpowiednie atesty i dedykowane dzieciom – wówczas minimalizujemy możliwość podrażnień skóry i uczuleń. Alternatywą dla proszków są płatki mydlane, które mają najniższe stężenie detergentów. Coraz częściej stosowne są również orzechy piorące, których łupiny zawierają tzw. saponiny – substancje, które wydzielają się pod wpływem temperatury, tworząc pianę. Bez względu na to jakiego preparatu użyjesz, zastosuj dodatkowe płukanie. Będziesz mieć pewność, że resztki specyfiku nie pozostaną na tkaninie, a delikatna skóra dziecka nie zareaguje na uprane ubranka uczuleniem.

  4. Optymalna temperatura prania
    Odpowiednią temperaturę dobierzesz, stosując się do zaleceń producenta i analizując symbole na metkach. W zależności od materiału, z którego wykonane jest ubranko, temperatura prania waha się zazwyczaj pomiędzy 30°C a 90°C. Mocno zabrudzone rzeczy np. śliniaczki można prać w wysokiej temperaturze, jednak wszystkie rzeczy, które mają bezpośredni kontakt ze skórą dziecka wymagają niższych temperatur. Zbyt wysoka może zniszczyć delikatny materiał lub sprawić, że ubranka rozciągną się albo nieestetycznie skurczą. Obecnie wiele pralek dostępnych na rynku posiada specjalny program do prania ubranek dziecięcych – warto z niego skorzystać. Dlaczego? Najczęściej zakłada on wydłużony czas prania, w celu usunięcia brudu i plam bez stosowania agresywnych środków piorących, a system dodatkowego płukania usuwa wszelkie pozostałości po proszkach lub płynach.

  5. Suszenie i prasowanie
    Jeżeli masz taką możliwość, susz ubranka na zewnątrz. Dlaczego? Ciuszki suszone w ogródku lub na balkonie wyschną szybciej, będą miękkie i delikatne oraz pachnące. Odzież suszona wewnątrz lekko sztywnieje, co może powodować dyskomfort podczas noszenia. Wysuszone ubranka prasujemy - wysoka temperatura żelazka zabija roztocza i alergeny, a przy tym niweluje niewygodne zagniecenia.

  6. Przechowywanie ubranek
    Ubranka dziecięce najlepiej trzymać w szafie lub komodzie uprane i złożone. Dobrze jest je posegregować, aby łatwo było odnaleźć pożądaną rzecz. Warto zadbać o to, żeby ubranka były przechowywane tak, aby się nie gniotły – dla malucha każde, nawet najmniejsze zagniecenie może być źródłem dyskomfortu.


Każdy rodzic wie, że pranie ubranek maluszka to niełatwe zadanie i zawsze rodzi wiele dylematów. Przestrzeganie powyższych zasad sprawi, że odzież Twojego dziecka będzie czysta i bezpieczna oraz przez długi czas zachowa nienaganny wygląd. Ty natomiast będziesz mieć pewność, że wrażliwa skóra niemowlęcia nie jest narażona na alergeny, roztocza, ani drobnoustroje.


Najpopularniejsze symbole, które znajdziesz na metkach.

pixel