Jak dobrać czapkę zimową dla dziecka

2020-11-11
Jak dobrać czapkę zimową dla dziecka

Przed zakupem zimowej czapki dla chłopca czy dziewczynki warto uwzględnić nie tylko aspekt wizualny, ale również wykończenie oraz rozmiar tego nakrycia głowy. Od rodzaju i grubości wykorzystanych tkanin uzależniona będzie bowiem termoizolacyjność czapki oraz jej prawidłowe oddawanie wilgoci na zewnątrz. Z kolei dzięki dobrze dobranemu rozmiarowi do wieku/obwodu główki dziecka, zapewnimy maluchowi komfort oraz skuteczną ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Nie bez znaczenia są także walory estetyczne tego elementu garderoby, które powinny przecież pasować do całej stylizacji.

W związku z powyższym, w dzisiejszym artykule zdradzimy, jak dopasować rozmiar czapki do wieku dziecka. Podpowiemy również, na jakie materiały postawić oraz jak dobrać fason i styl nakrycia głowy do pozostałych elementów garderoby.

Jak dobrać rozmiar zimowej czapki chłopięcej/dziewczęcej?

Jeżeli decydujemy się na zakup czapeczki przez internet, warto ówcześnie zmierzyć obwód główki dziecka. Pomiar możemy wykonać za pomocą centymetra krawieckiego, owijając nim najszerszą część głowy malucha (tuż nad brwiami), uwzględniając przy tym uszy. Wynik w cm jest równoznaczny z rozmiarem czapki, np. obwód 38 cm = rozmiar 38.

Jak natomiast dobrać rozmiar czapki dziecięcej, gdy nie znamy tego parametru, a chcemy zrobić smykowi prezent? Wtedy warto kierować się orientacyjnymi dla danego wieku obwodami główki:

  • Czapka dla noworodka - 36 cm;
  • Czapka niemowlęca 1-3 miesiąc - do 41,5 cm;
  • Czapka niemowlęca 3-6 miesiąc- 41,5-45 cm;
  • Czapka niemowlęca 6-9 miesiąc- 45-47 cm;
  • Czapka niemowlęca 9-12 miesiąc- 47-48 cm;
  • Czapka dla dziewczynki/chłopca 2 lata - 47,5-50 cm;
  • Czapka dla dziewczynki/chłopca 3 latka - 48,5-51 cm;
  • Czapka dla dziewczynki/chłopca 4 lata - 49-52 cm;
  • Czapka dla dziewczynki/chłopca 5 lat - 49,5-53 cm;
  • Czapka dla dziewczynki/chłopca 6 lat - 50-53,5 cm;
  • Czapka dla dziewczynki/chłopca 7-8 lat - 51-54 cm;
  • Czapka dla dziewczynki/chłopca 9-10 lat - 52-55 cm;
  • Czapka dla dziewczynki/chłopca 11-12 lat - 53-55 cm;
  • Czapka dla dziewczynki/chłopca 13-14 lat - 54-56,5 cm;
  • Czapki dla nastolatków od 15 roku życia – 55-58 cm.

Jak dobrać dziecięcą czapkę zimową w zależności od temperatury i aktywności

Głównym zadaniem czapek zimowych jest ochrona zatok oraz zabezpieczenie uszu przed przemarznięciem. Zimowe nakrycie głowy odpowiada również za zahamowanie nadmiernej ucieczki ciepła przez głowę. Ten element garderoby zapobiega także wypadaniu oraz łamaniu się włosów.

Jak dobrać czapkę, aby główka dziecka ani się nie wychłodziła, ani nie przepociła?

W okresie zimowym trafiają się zarówno minusowe, jak i plusowe temperatury, w związku z czym na ten okres warto zakupić więcej niż jeden egzemplarz – cieńszy i grubszy. Wybierając mięsistość i rodzaj materiału, z jakiego uszyta będzie czapka, należy więc kierować się nie tylko porą roku, ale i warunkami panującymi na zewnątrz. Na rodzaj nakrycia głowy wpływają także okoliczności, w jakich znajduje się dziecko – niska/umiarkowana/wysoka aktywność.

W trakcie lekkiego spaceru w mroźny dzień wymagana będzie grubsza czapka, niż podczas żywiołowych zabaw czy jazdy na nartach. W pierwszym scenariuszu rekomendowane są zarówno wełniane egzemplarze (np. wełniana czapka z pomponem plus komin), jak i te bawełniane z dodatkowym dociepleniem. Mamy do wyboru modele uszyte z podwójnej warstwy bawełny (np. szara zimowa czapka z bawełny) oraz te podściółką z pluszowego futerka (np. szara zimowa czapka pilotka Teddy) czy polaru (np. kolorowa zimowa dziewczęca czapka z pomponem). Więcej propozycji odnaleźć można w kategoriach:

Z kolei podczas zimowych zabaw na śniegu dobrym wyborem będzie nakrycie głowy uszyte z polaru. Taki model jest cieńszy niż wełniane czy dodatkowo docieplane czapki, ale zapewnia dobrą izolację cieplną, pozwala na odparowanie potu i posiada właściwości hydrofobowe.

Po jeszcze inne nakrycie głowy warto sięgnąć wtedy, gdy termometr wskazuje dodatnią temperaturę. W takich okolicznościach rekomendujemy modele uszyte z wysokiej jakości bawełny - prążkowanej (np. żółta bawełniana czapka dziecięca Alan) lub gładkiej (ciemnoszara czapka bawełniana). Bawełna połączona z kilkuprocentowym dodatkiem elastanu nie tylko uchroni malca przed wiatrem, nadmierną ucieczką ciepła z organizmu i przepoceniem, ale dopasuje się także do kształtu główki.

Jak dobrać dziecięcą czapkę zimową do kurtki i stylizacji

Do sportowych stylizacji, w których pojawia się puchowa kurtka, warto dobrać zimową czapkę z pomponem. Aby outfit był spójny, polecany jest zakup czapki i szalika/komina z tej samej serii, w jednakowym kolorze (np. zestaw czarna bawełniana czapka z pomponem plus chusta czy wełniana szaro-zielona czapka z pomponem i kominem). Do sportowych ubranek dziecięcych pasują także modele typu „krasnal”/”smerfetka”, które charakteryzują się wydłużonym tyłem (np. ocieplana granatowa czapka z kominem).

Z kolei w codziennych, miejskich stylizacjach, w których wykorzystano wełniane płaszcze lub parki z futerkiem, bardzo dobrze odnajdują się czapki typu beanie. Ten fason idealnie przylega do głowy i jest pozbawiony ronda. Przykładem może być bordowa prążkowana czapka z bawełny, która świetnie prezentować się będzie z szarym oraz żółtym okryciem wierzchnim. Z kolei jej odpowiednik w brudnym różu – prążkowana czapka ocieplana, bardzo dobrze skomponuje się z białą kurtką lub popielatym płaszczykiem. W casualowym looku rewelacyjnie prezentują się także czapki zimowe typu peruwianka i uszanka/pilotka (np. zimowa granatowa pilotka z goglami pilota). Oba modele charakteryzują się wydłużonymi nausznikami, które najczęściej zakończone są chwostami/sznureczkami/zapięciami. Dzięki nim całość można zawiązać pod brodą. Przykładowym zestawem, w którym pojawia się taki fason, jest zimowy komplet szarej czapki, chusty i rękawiczek.

Więcej na temat trendów w czapkach zimowych przeczytać można w artykule Modna czapka na jesień i zimę - jaką wybrać dla chłopca, a jaką dla dziewczynki?

pixel