Jak i w co ubierać niemowlaka zimą – w domu / na spacer / do snu

2020-01-15
Jak i w co ubierać niemowlaka zimą – w domu / na spacer / do snu

Ileż to razy słyszało się, aby nie przegrzewać maluszka podczas zimowych spacerów. Takie zjawisko faktycznie jest niebezpieczne, ponieważ konsekwencją przepocenia się, jest gwałtowne wychładzanie organizmu. Przeziębienie jest wtedy niemal murowane. Jednak jako świeżo upieczeni rodzice lub opiekunowie, często nie wiemy, po jakie ubranka należy sięgnąć. Nie chcemy aby naszemu dziecku było za gorąco, ale jednocześnie panicznie obawiamy się jego przemarznięcia. Kolejną zagwozdkę mamy również w przypadku ubranek domowych – czy oby nie powinny być nieco cieplejsze od odzieży dla dorosłych? Jeżeli tak, to o ile? Do całokształtu wątpliwości i obaw dochodzi również temat indywidualnych preferencji każdego człowieka. To, jak się ubieramy, jest przecież wypadkową pogody oraz naszej subiektywnej oceny otoczenia. Jak ocenić drugi z elementów w przypadku niemówiących maluchów?

Zdając sobie sprawę z tego, że temat ubierania niemowląt to ciężki orzech do zgryzienia, przygotowaliśmy wpis odpowiadający na poniższe pytania:

  • Jak ubrać niemowlaka zimą, kiedy przebywamy w domu
  • Jak ubrać niemowlaka tuż po kąpieli w trakcie zimowych miesięcy
  • W co ubrać niemowlaka zimą do snu
  • Jak ubrać niemowlaka na zimowy spacer

Zanim jednak przejdziemy do odpowiedzi na powyższe pytania, warto zaznaczyć, że ogromne znaczenie ma nie tylko ilość, ale również jakość zakładanych ubrań. Wybierając ciuszki dla maluchów, skupmy się więc na naturalnych tkaninach, które będą ciepłe, ale jednocześnie oddychające. Ubrania powinny odciągać wilgoć z ciała dziecka i oddawać ją na zewnątrz. Jednocześnie ważna jest ich termoizolacyjność, dzięki której zapobiegamy ucieczce ciepła z organizmu niemowlaka. Istotny jest także przepływ powietrza, który w znaczący sposób podnosi komfort maluszka. Tkaninami, które świetnie sprawdzają się zimową porą jest bambus, wełna z merynosa oraz wysokiej jakości bawełna. Dwa pierwsze materiały, prócz wcześniej wymienionych cech, posiadają także właściwości antygrzybicze i antybakteryjne.

Jak ubierać niemowlę zimą w domu?

Gdy temperatura za oknem gwałtownie spada, a w naszym mieszkaniu na termometrze dostrzegamy 21 °C, postawmy na pajace dla niemowląt z długim rękawem oraz stópkami. Dobrym rozwiązaniem podczas dnia będzie również zestaw składający się z długich body, bawełnianych spodni dla niemowlaków oraz skarpetek. Jedna warstwa ubranek wykonanych z ciepłej i dobrej jakościowo bawełny będzie wystarczająca. W przypadku chłodnych domostw, w których temperatura nie przekracza 19°C, warto postawić na warstwowy system ubierania malucha. Na dziecięce body i geterki warto założyć dodatkowo zabudowany pajacyk z długim rękawem. Jeżeli dziecko mimo wszystko będzie miało zimnym karczek, wtedy okryjmy je kocem. Natomiast w przypadku, gdy nasz dom należy do wyjątkowo ciepłych, w ciągu dnia swobodnie możemy tworzyć zestawienia z body z krótkim rękawem, cienkich getrów oraz skarpetek dla niemowlaków. Idealnie sprawdzą się również rampersy.

PAJAC BEZ STÓPEK, BEŻOWY KROKODYLE, SUWAKPAJAC ZE STÓPKAMI, MUSZTARDOWY ZEBRY, SUWAKPAJAC BEZ STÓPEK PISTACJOWY, WILK I OWCA

A w co ubrać niemowlaka do snu podczas zimowej pory?

Optymalną temperaturą do snu, jest ta oscylująca pomiędzy 18 a 22 °C. W naszych domach dogrzewanych kaloryferami, często jest jednak nieco cieplej. Z kolei w kamienicznych mieszkaniach bywa, że w zimowych miesiącach temperatura spada poniżej wcześniej wskazanych wartości. Jak w takim razie dobrać strój niemowlaka, do warunków panujących w sypialni?

24-25°C- niemowlęce body z krótkim rękawem + cienki śpiworek

22-23°C- pajacyk z długim rękawem + cienki śpiworek

20-21°C- body z krótkim rękawem + pajacyk z długim rękawem + śpiworek o średniej grubości

18-19°C- body z długim rękawem + pajacyk z długim rękawem + śpiworek o średniej grubości

16-17°C- body z długim rękawem + pajacyk z długim rękawem + skarpetki + gruby śpiworek

Poniżej 16 °C do zestawu koniecznie należy dołączyć również ciepłe rękawiczki i czapeczkę

Dlaczego wspominamy o śpiworku, a nie kocyku czy kołderce? Ponieważ zgodnie z zaleceniami Amerykańskiej Akademii Pediatrii, maluszka powinno się kłaść właśnie w śpiworku. To on uznany został za najbezpieczniejsze okrycie nocne dla noworodków i niemowlaków.

Tak, jak zostało to wspomniane powyżej, czapeczka nie jest potrzeba, gdy w domu panuje optymalna temperatura powietrza. Wyjątkiem bywają wcześniaki, u których częstokroć pojawiają się problemy z termoregulacją.

BODY BAWEŁNIANE ZIELONE W MOTYLKI, DŁUGI RĘKAWBODY BAWEŁNIANE RÓŻOWE W MOTYLKI, DŁUGI RĘKAWBODY Z FALBANKĄ, WRZOSOWY

 

A jak ma się sprawa w przypadku ubierania niemowlaka tuż po kąpieli?

Po tej czynności, malucha odziewamy jak do snu. Jeżeli jednak w pierwszym miesiącu życia noworodka zauważymy, że tuż po kąpieli jego kark jest zimny, nałóżmy mu na główkę cienką czapeczkę. Pamiętajmy jednak o jej ściągnięciu tuż przed snem.

Jak ubrać niemowlę zimą na spacer?

Ten temat budzi wiele kontrowersji. Noworodki i niemowlaki nie powiedzą nam przecież czego potrzebują, a my wielokrotnie zmuszeni jesteśmy do zgadywania. Złoty środek jest natomiast gdzieś pomiędzy ogólnie przyjętymi zasadami, a zaobserwowanymi reakcjami u naszej pociechy. Od czego jednak zacząć?

Podczas zimowych spacerów istotne są wcześniej wspomniane ubranka z oddychających i naturalnych materiałów. Warto, aby stanowiły pierwszą warstwę, czyli przylegały bezpośrednio do ciała niemowlaka. W chłodniejsze dni możemy zdecydować się np. na termoaktywny pajacyk z wełny merynosa, z kolei w te nieco cieplejsze (powyżej 0 stopni), spokojnie ubrać możemy bawełniane body i getry. Kolejną warstwę może stanowić jednoczęściowy kombinezon (przy mniejszych dzieciach) lub ocieplane spodnie na szelkach i kurtka (przy nieco starszych niemowlakach). Zarówno kombinezon, jak i spodnie z podniesionym stanem zabezpieczają newralgiczne miejsce, jakim są nerki. To właśnie ta część ciała, podobnie jak kark, ma tendencję do przepacania się i gwałtownego wychładzania. Pamiętajmy, że odzież nie powinna być zbyt sztywna i gruba, aby nie krępowała ruchów malucha. Przy odzieniu wierzchnim warto postawić na dobrej jakości tkaniny, które podobnie jak pierwsza warstwa ubranek, zadbają o prawidłową termoregulację i ochronią dziecko przed wiatrem.

Podczas ubierania naszego malca na zimowy spacer, zwróćmy również uwagę na szybko wychładzające się miejsca – główkę i stopy. Na nóżki najpierw nałóżmy skarpetki, a następnie naciągnijmy wcześniej wspomniany kombinezon z zabudowanymi nogawkami. Alternatywą są ocieplane spodenki z podniesionym stanem i stópkami. Z kolei na głowę możemy założyć kominiarkę, która będzie dodatkowo chroniła również kark. Z powodzeniem sięgnąć możemy także po czapki, szaliki i kominy dla niemowlaków, które uszyte są z przyjaznych dla dziecka materiałów. W chłodne dni nie zapominajmy także o rękawiczkach!

ZESTAW CZAPKA I CHUSTA ŁAPKA, NIEBIESKIZESTAW CZAPKA I CHUSTA ŁAPKA, SZMARAGDOWYZESTAW CZAPKA I CHUSTA ŁAPKA, AMARANTOWY

Zarówno w domu, jak i podczas spacerów warto wyrobić w sobie nawyk sprawdzania karku dziecka. Ta część ciała zdradza wiele na temat odczuwanej przez malucha temperatury. Jeżeli zauważymy, że nasze maleństwo ma przepocone plecy, następnym razem ubierzmy ją w nieco lżejsze ciuszki. Jeżeli z kolei kark niemowlaka jest zimny, koniecznym będzie przyodzianie go w nieco cieplejsze ubrania dla dzieci.

Wyżej wymienione produkty, odnajdziesz w kategorii: ubranka dla niemowlaków.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020
pixel