Jak i w czym prać dziecięce ubranka
Pomimo że dziecięce ubranka częstokroć uszyte są z takich samych tkanin jak odzież dla dorosłych, powinno się je prać w nieco inny sposób. Wynika to z faktu, że skóra maluchów jest niezwykle delikatna, podatna na podrażnienia, a tym samym nielubiąca kontaktu z drażniącymi środkami piorącymi. Różnice w praniu związane są również ze znacznie większą częstotliwością wykonywania tej czynności w przypadku dziecięcej garderoby. Bezustanne i bardziej intensywne pranie może bowiem źle wpływać na trwałość i wygląd ubranek dla smyków.
Jak w związku z powyższym dobrać właściwy środek do prania i płukania? Jaki program i temperatura będą odpowiednie dla tkanin naturalnych oraz tych ze sztucznymi domieszkami? W jaki sposób rozmiar i funkcje pralki mogą ułatwić nam codzienne obowiązki? Na te i inne pytania związane z praniem dziecięcych ubranek, odpowiadamy w dzisiejszym artykule.
Pranie ubranek dziecięcych i niemowlęcych – na co zwrócić uwagę?
W jaki sposób prać ubranka dla dzieci, aby skutecznie usunąć z nich wszystkie zabrudzenia, ale jednocześnie nie uszkodzić ich struktury oraz nie podrażnić skóry malucha? Każdorazowo zalecane jest sprawdzanie metek i stosowanie się do zaleceń producenta. Jednak co wtedy, gdy z różnych powodów usuniemy takie oznaczenia? Wtedy warto wziąć pod uwagę poniższe zalecenia:
Środki do prania i płukania
Pranie w zbyt silnych detergentach może wywołać alergie i podrażnienia skóry u niemowląt i dzieci. Z kolei zbyt delikatne środki piorące mogą mieć problem z usunięciem plam i zanieczyszczeń oraz sprawić, że ubranka staną się poszarzałe. W czym w takim razie prać dziecięce ubranka?
Dla maluszków do 6 miesiąca życia polecane są płatki mydlane oraz hipoalergiczne proszki/płyny stworzone z myślą o najmłodszych. Takie środki nie powinny zawierać fosforanów, barwników, wybielaczy optycznych i silnych środków zapachowych. Jednocześnie muszą być łatwe do wypłukania. Proszki o takiej charakterystyce mają z reguły gorsze właściwości piorące, ale są delikatniejsze dla skóry niemowląt. Warto jednak podkreślić, że w większości przypadków ich działanie jest wystarczające w pierwszych miesiącach życia, kiedy dziecko nie brudzi się jeszcze w takim stopniu, jak półroczne i starsze dzieci.
Z kolei ubranka smyków powyżej 6 miesiąca życia można już zacząć prać w detergentach dla dorosłych. Mowa przede wszystkim o mocniej zabrudzonej odzieży, wymagającej silniejszych środków piorących. Warto jednak obserwować, czy po takim praniu na skórze malca nie pojawiają się krostki, plamki i miejscowe zaczerwienienia. W przypadku jakichkolwiek alergii skórnych należy znaleźć proszek o łagodniejszym działaniu. Wskazane jest także podwójne płukanie ubranek, aby możliwe było usunięcie z nich resztek preparatu.
Prócz proszków do prania, warto sięgać również po hipoalergiczne płyny do płukania ubrań dziecięcych. Ich skład powinien być łagodny dla skóry malucha - pozbawiony barwników i silnych środków zapachowych. Dzięki stosowaniu wspomnianych koncentratów, ciuszki będą bardziej miękkie, a tkaniny z nich uszyte - trwalsze.
Funkcje i pojemność pralki
Istotne znaczenie ma również sama pralka. Warto, aby pojemność bębna była nie mniejsza niż 7 kg. Dlaczego? Z uwagi na to, że niemowlęta i dzieci znacznie szybciej brudzą ubranka, musimy liczyć się z szybszym wypełnianiem pralki. Spora pojemność tego urządzenia umożliwi nam więc zminimalizowanie częstotliwości prań.
Warto zwrócić uwagę również na to, aby pralka posiadała wcześniej wspomniany tryb dodatkowego/podwójnego płukania. Nieprawidłowo spłukane detergenty są jedną z najczęstszych przyczyn podrażnień skórnych u maluchów.
Z praktycznych względów nie bez znaczenia są także dostępne programy. Bardzo wygodny jest „program dziecięcy” pojawiający się w urządzeniach nowej generacji. Ten tryb cechuje się wyższą temperaturą wody (łatwiejsze usunięcie trudnych zabrudzeń i patogenów) oraz dłuższym czasem płukania (skuteczne usunięcie detergentów). Dużym udogodnieniem są również pralki dające możliwość wybrania jednego z trzech cyklów w zależności od „poziomu zabrudzenia”. W przypadku dziecięcych ubranek istotny jest m.in. tryb szybkiego prania, który pozwoli w błyskawiczny sposób wyczyścić mało zabrudzone i jednocześnie potrzebne „na już” ciuszki.
Tkaniny z jakich uszyte są ubranka dziecięce
Nie tylko poziom zabrudzenia ubrań powinien determinować czas i sposób prania. Rodzaj tkaniny także winien narzucać wybór temperatury wody oraz częstość obrotów/min pralki.
Naturalne materiały charakteryzowane jako „delikatne”, np. jedwab, należy prać w niskich temperaturach. Jedwab nie lubi bowiem gorąca, w związku z czym zalecane jest jego pranie w zimnej lub letniej wodzie. Ponadto, aby ubranka uszyte z tej tkaniny pozostały gładkie w dotyku, warto przepierać je ręcznie.
Z kolei kolorowe ubranka w 100% bawełniane nie powinno się prać w temperaturze wyższej niż 60°C. Wyjątek stanowią niemowlęce/dziewczęce/chłopięce ubranka z bawełny w kolorze białym. Jeżeli informacja na metce nie wskazuje inaczej, można nastawić program nawet na 90°C.
Z jeszcze inną sytuacją spotykamy się w przypadku ubrań uszytych z bawełny z domieszką sztucznych włókien - np. poliestru czy elastanu. Takie tkaniny z reguły pierze się w temperaturze nie wyższej niż 40°C.
Wśród naturalnych tkanin wykorzystywanych w odzieży dziecięcej pojawia się również len. To bardzo wdzięczny materiał - odpory na wysokie temperatury i łatwy w dopraniu. Postępowanie z tą tkaniną zbliżone jest do prania stuprocentowej bawełny - 60°C ubrania kolorowe, do 95°C ubranka białe. Warto jednak przed pierwszym użycie przeprać lniane ciuszki w 30°C, aby nadać im miękkości. Pamiętajmy również o stosowaniu środków piorących przeznaczonych do delikatnych tkanin oraz o ustawianiu trybu lekkiego wirowania, aby uniknąć mocnych zagnieceń.
Kolejną naturalną tkaniną często spotykaną w odzieży dziecięcej jest wełna. Ubranka uszyte z tego włókna warto przepierać ręcznie. Temperatura wody nie powinna przekraczać 30°C, a czas prania trzech minut. Należy unikać także pocierania, aby nie zmechacić materiału. W przypadku wełnianych ciuszków możemy zdecydować się również na pranie mechaniczne, jeżeli nasza pralka posiada program przeznaczony dla delikatnych tkanin. Podczas takich cykli nie stosuje się ani funkcji prania wstępnego, ani wirowania.
Praktyczne wskazówki dotyczące prania ubranek dziecięcych i niemowlęcych
- Warto, aby dopiero zakupione ubranka wyprać w 90°C, dzięki czemu pozbędziemy się większości bytujących na nich drobnoustrojów. Kolejne prania powinny być wykonane zgodnie z zaleceniami na metkach producenta, przy czym przez pierwsze 3 miesiące życia noworodka zalecane jest pranie w temperaturze 60°C. Po tym czasie odpowiednia będzie temp. 40°C. Taka wartość pozwoli na usunięcie większości plam, ale jednocześnie nie zniszczy wszystkich drobnoustrojów, z którymi powinien oswajać się maluszek.
- Unikajmy łączenia ubranek noworodkowych i niemowlęcych z odzieżą dla dorosłych podczas jednego cyklu. Na naszej garderobie bytuje bowiem wiele patogenów, które mogą przejść na ubrania smyków. Metodzie łączenia ciuszków dziecięcych z rzeczami pozostałych domowników nie sprzyja również dobór innych detergentów oraz programów piorących.
- Warto segregować ubrania nie tylko ze względu na wiek ich „właściciela” czy kolor tkaniny, ale również na materiał, z jakiej zostały uszyte. Ciuszki ocierają się o siebie w pralce, przez co te o delikatniejszej strukturze mogą ulec szybszemu zniszczeniu. Zalecanym jest więc prania bawełny, jedwabiu oraz wełny osobno. Z tego samego powodu nie należy łączyć ubrań z ręcznikami i ścierkami, które z reguły uszyte są z grubszych, szorstkich w dotyku materiałów.
- Ubranka mocno zabrudzone, np. przez wymiociny czy przeciekanie pieluszki, warto najpierw przepłukać w ciepłej wodzie. Dzięki ówczesnemu usunięciu zanieczyszczeń unikniemy przenoszenia się ich na pozostałe ubranka oraz zminimalizujemy prawdopodobieństwo utrwalenia się plam.
- Ubranka kolorowe i czarne warto prać w niższej temperaturze (40°C), aby pigment nie stracił na swojej intensywności. Z kolei białe koszulki, body niemowlęce czy czapeczki warto prać w nieco wyższej temperaturze, aby zachować efekt czystej, nieposzarzałej bieli.
- W przypadku odzieży z nadrukami należy kierować się wskazaniami na metce. Jeżeli jednak usuniemy ją z uwagi na drapanie i podrażnianie skóry malca, wtedy warto trzymać się ogólnych reguł dotyczących prania ubranek z naklejkami. Ciuszki z nadrukami wykonanymi metodą sublimacji czy druku cyfrowego warto odwrócić na lewą stronę (uniknięcie pocierania wzoru o bęben) i prać w 30°C przy maksymalnie 600 obrotach na minutę. Z kolei w przypadku haftu komputerowego czy sitodruku możemy pozwolić sobie na nieco wyższą temperaturę prania - 40, a nawet 50°C.
- Ubranka z haftkami, rzepami i wystającymi elementami warto prać w specjalnym woreczku ochronnym. Dzięki temu nie zaczepią się o inne ubranka podczas prania i nie uszkodzą ich faktury.