Jak ubierać bliźnięta?

2019-01-15
Jak ubierać bliźnięta?

Bliźniaki są rozczulające i tak słodkie, że chciałoby się je schrupać! A gdy są tak samo ubrane, to dla wielu z nas dawka zauroczenia jest podwójna. Ale czy ubieranie dzieci w jednakowe ciuchy na pewno jest dobrym pomysłem?

Czy ubieranie bliźniąt tak samo jest szkodliwe?

Ubieranie bliźniaków w jednakowe ciuchy często wydaje się wręcz naturalne. Mają takie same buzie, więc czemu by nie nałożyć im takich samych bluzeczek?

Mimo, że na pierwszy rzut oka dwójka niemal identycznych maluchów wygląda uroczo, taka decyzja może nieść za sobą przykre konsekwencje.

Spostrzeżenia naukowców zdają się potwierdzać tezę, że ciągłe ubieranie dwójki dzieci w takie same ubrania może być przyczyną zaburzeń osobowości. Dzieci utwierdzają się w przekonaniu, że powinny być do siebie jak najbardziej podobne, bo właśnie takie zyskują aprobatę otoczenia. A przecież kształtowanie takich cech, jak indywidualizm, poczucie odrębności i kształtowanie własnej osobowości są niezwykle ważne w rozwoju dziecka.

Ludzie często nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że traktują bliźnięta – a zwłaszcza maluchy – jak dwie takie same osoby (którymi nie są!) albo rozczulającą ciekawostkę. Przykre dla dzieci może by być także ciągle mylenie ich przez rodzinę, nauczycieli i kolegów. Jak widać, jest kilka wyraźnych minusów takiego ubioru. Ale czy znajdą się też plusy?

Jak ubierać bliźniaki?
Dorastając, dzieci mają coraz więcej do powiedzenia. Śmiało demonstrują swoje zdanie – również na temat garderoby. I jeśli bliźniaki mają swobodę decydowania o tym, co na siebie założą, wszystko będzie w porządku. Jeżeli same uznają, że chcą ubrać się jednakowo – dla zabawy, podkreślenia więzi czy od tak, bez powodu – mają do tego prawo. Tak samo, jak do kręcenia nosem na noszenie się identycznie.

Jeśli ubieranie bliźniąt w jednakowe ubrania jest dla Ciebie tak kuszące, że nie możesz się oprzeć, da się znaleźć kilka kompromisowych rozwiązań. Oto parę propozycji:

  • Postaw na umiar i częściej, niż w takie same, ubieraj maluchy w różniące się zestawy
  • Jeśli chcesz, kupuj dzieciakom takie sama ubrania, ale niech nie noszą ich w tym samym czasie
  • Kupuj zestawy o tym samym fasonie, ale w innych kolorach lub odwrotnie
  • Pozwalaj dzieciom decydować, co chcą ubrać danego dnia

Ubieranie dzieci w takie same ciuchy może mieć również bardziej pragmatyczne powody. Szukając na sklepowych półkach idealnie wygodnych śpioszków niemal automatycznie bierzemy kilka par z modelu, który wypadł najkorzystniej. Kupując zimowe buty, zazwyczaj wybieramy model, który uznamy za najlepszy. Dlaczego więc ten najlepszy miałoby dostać tylko jedno z dzieci? Identyczne ubranka często dostaje się także w prezencie i marnotrawstwem byłoby nieużywanie ich tylko z uwagi na tę jedną cechę.

A czego na pewno nie należy robić, zajmując się garderobą maluchów? Niepokojące może być m.in.:

  • Uleganie presji ze strony osób trzecich
  • Zmuszanie dzieci do noszenia identycznych ubrać, gdy wyraźnie nie mają na to ochoty
  • Kupowanie wyłącznie zdublowanych zestawów
  • Przebieranie obydwu dzieci, gdy pobrudzi się tylko jedno
  • Wyrzucanie drugiego, całkiem dobrego ubranka, jeśli zniszczyło się tylko jedno

Jak w takim razie ubierać bliźniaki? Jest jedna złoto rada, która sprawdza się w każdej sytuacji – zachować zdrowy rozsądek.

pixel