Jak ubierać dziecko do przedszkola jesienią i zimą
W serii artykułów „jak ubierać dziecko” na różne okoliczności, po prostu nie mogło zabraknąć zagadnienia związanego z przedszkolem. Wszak wysyłając malucha do takiej placówki, dopiero z czasem dowiadujemy się, jak wygląda codzienna aktywności naszej pociechy. A to właśnie ta przedszkolna rutyna jest nierozerwalnie związana z tym, jak powinna wyglądać garderoba naszego smyka. Zamiast jednak uczyć się na własnych błędach, narażając przy tym dziecko na naprzemiennie przepacanie się i marznięcie, warto wdrożyć już sprawdzone techniki. Unikniemy tym samym częstych przeziębień i ogólnego niezadowolenia malca z pobytu w przedszkolu.
W związku z powyższym, w tym artykule przedstawimy zarówno nasze doświadczenia, jak i rodziców przedszkolaków, dzięki którym codzienne ubieranie kilkulatków stanie się bagatelą.
Podstawowe zasady ubierania dzieci do przedszkola
Przygotowując garderobę naszego przedszkolaka na sezon jesienno-zimowy, warto trzymać się kilku reguł. Dzięki nim, zarówno dziecku, jak i nam będzie żyło się łatwiej oraz wygodniej. O jakich zasadach mowa?
Ubiór na cebulkę
Zasada ubierania „na cebulkę” dotyczy zarówno przedszkolaków, jak i szkolniaków, o czym wspominaliśmy w artykule: Jak ubrać dziecko do szkoły. Ta technika opiera się na stworzeniu kilku warstw ubrań, które dziecko z łatwością będzie mogło ściągać i zakładać w zależności od panującej temperatury czy aktywności fizycznej. Zarówno jesienią, jak i zimą, konieczne jest ubranie kilkulatka w trzy warstwy ubrań. Dwie pierwsze będą odpowiednie wewnątrz budynku. Pierwsza z nich - mająca bezpośredni kontakt z ciałem (t-shirt, bluzka z długim rękawem, skarpetki, rajtuzy, kalesony, legginsy), odpowiada za utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała, odprowadzanie wilgoci oraz prawidłową wentylację. Druga natomiast (bluzy, swetry, kardigany, dresy, spodnie, obuwie) umożliwia zatrzymanie nagrzanego powietrza blisko ciała oraz pozwala na „zabranie” wilgoci z warstwy pierwszej i oddanie jej na zewnątrz. Z kolei poza budynkiem konieczna jest trzecia warstwa, w postaci jesiennej/zimowej kurtki. To ona uchroni malca przed przewianiem, ale jednocześnie umożliwi prawidłowy przepływ powietrza, unikając tym samym przepocenia. W odzieniu wierzchnim nie może zabraknąć także czapki, szalika dla chłopca/dziewczynki i dostosowanych do pogody butów.
Wygoda przede wszystkim
Strój do przedszkola powinien być przede wszystkim wygodny. Co kryje się za tym określeniem? Komfortowe ubranka dla dzieci są nieuciskające, niedrapiące (warto usunąć wszystkie metki), elastyczne, dostosowujące się do ciała. Jednocześnie, szczególnie w przypadku trzech czy czterolatków, są łatwe w ubieraniu i ściąganiu – tzn. pozbawione są trudnych w zapinaniu guzików, haftek, zamków oraz sznurówek w butach. Te elementy włączyć warto dopiero wtedy, kiedy dziecko nauczy się samodzielnie z nimi radzić. W innym wypadku nasz maluch będzie frustrował się podczas kilkukrotnych nieudanych prób zapięcia spodni czy zawiązania butów. Taka sytuacja będzie szczególnie dotkliwa wtedy, gdy na dziecko będzie czekała cała grupa, a to związane jest z doświadczaniem silnej presji czasu. To zdecydowanie może wywołać ogólną niechęć kilkulatka do przedszkola.
W związku z powyższym, postawmy na buty z rzepami lub elastycznymi gumkami po bokach. Wybierzmy również bluzy i swetry zakładane przez głowę, a spodnie lub getry z gumką w pasie.
Ubrania przy ciele wyłącznie z naturalnych tkanin
Naturalność tkanin, to niezwykle ważny aspekt podczas kompletowania garderoby przedszkolaka. Dlaczego? Włókna pochodzenia naturalnego, tzn. roślinnego (np. bawełna, bambus) lub zwierzęcego (np. wełna) umożliwiają swobodny przepływ powietrza, odparowywanie wilgoci, a tym samym utrzymanie temperatury ciała na stałym poziomie. Dzięki takim materiałom nasze dziecko nie przepoci się, ani nie przemarznie, co niestety zdarza się w przypadku ubrań uszytych z tkanin syntetycznych. Oczywiście włókna wykonane ze związków niewystępujących naturalnie w przyrodzie (poliester, poliamid, elastan) mogą pojawiać się w domieszkach, wpływając pozytywnie na łatwość prania czy elastyczność ubrań. Jednak obecność tych związków w przypadku odzieży mającej bezpośredni kontakt z ciałem, powinna stanowić niewielki procent składu tkaniny/dzianiny. W innym wypadku, pozytywne właściwości naturalnych materiałów zostają „rozmyte”, a nasze dziecko staje się narażone na przegrzanie i/lub szybkie wychłodzenie organizmu.
Ubrania praktyczne
Ta idea jest szczególnie bliska nam - rodzicom. Z naszej perspektywy dziecięca odzież powinna być bowiem nie tylko wygodna dla dziecka i dostosowana do warunków atmosferycznych, ale i funkcjonalna. Cóż to oznacza? Praktyczne ubranka powinny być trwałe, szybkoschnące oraz łatwe w czyszczeniu i prasowaniu. Dzięki takim cechom bez problemu będziemy mogli szybko i skutecznie pozbyć się rozmaitych zabrudzeń, bez obawy, że ciuszek nie wyschnie na następny dzień czy szybko się zniszczy. Z uwagi na te właściwości, polecane są ubrania uszyte z naturalnych tkanin z niewielką domieszką włókien syntetycznych. Mowa np. o połączeniu bawełny (80 - 95%) z poliestrem (5-20%), dzięki któremu tkanina jest łatwiejsza w usuwaniu plam, szybciej schnąca oraz bardziej odporna na kurczenie czy marszczenie. Z kolei dzięki domieszce elastanu do bawełny, materiał staje się bardziej elastyczny, lepiej dostosowujący się do ciała dziecka, ale jednocześnie łatwiejszy w utrzymaniu w czystości.
Jak ubierać dziecko do przedszkola zimą i jesienią – zestawy od TuSzyte.pl
Zastanawiasz się, jak ubrać chłopca zimą/jesienią do przedszkola lub jak skompletować przedszkolną garderobę dziewczynki? W naszym sklepie z polskimi ubraniami dla dzieci TuSzyte.pl odnajdziesz wygodną i praktyczną odzież uszytą z naturalnych tkanin, która z pewnością sprawdzi się w przedszkolu. Oto nasze propozycje.
Ubranka dla chłopca na jesień i zimę
Na pierwszą warstwę proponujemy chłopięce koszulki z krótkim rękawem uszyte z bawełny z niewielką domieszką elastanu, dzięki któremu ubranko będzie wygodniejsze. W chłodniejsze, zimowe dni zamiast t-shirtów, postawić można na chłopięce bluzki z długim rękawem. Z kolei na dolne partie ciała jesienią sprawdzą się luźne, bawełniane spodnie chłopięce, takie jak bojówki, baggy, dresy czy chinosy z gumką w pasie. Zimą polecane są dodatkowo kalesony lub ocieplane spodnie z nogawkami wykończonymi ściągaczami. Nie zapominajmy także o funkcjonalnych, chłopięcych skarpetkach z bawełny z niewielkim dodatkiem poliamidu (zwiększona odporności na rozdarcia i wycieranie) oraz elastanu (większa wygoda i nieuciskanie kostek).
Drugą warstwę stroju stanowić mogą chłopięce bluzy dresowe zakładane przez głowę – najlepiej te ze ściągaczami na nadgarstkach. To dzięki ściągaczom zabawa staje się wygodniejsza i to właśnie one pozwalają na dostosowanie się ubranka do wzrostu dziecka. Zimą polecane są natomiast bluzy dodatkowo ocieplane lub swetry wykonane z wysokiej jakości niegryzącej wełny. Kropką nad i przedszkolnego zestawu będą giętkie, antypoślizgowe półbuty z gumką ułatwiającą zakładanie.
Jesienne i zimowe ubranka dla dziewczynki
A jak ubrać dziewczynkę do przedszkola podczas jesieni i zimy? Jeżeli nasz smyk lubi sportowy look, możemy sięgnąć po zestawy zbliżone do tych zaproponowanych dla chłopców. Mowa o dziewczęcych t-shirtach uszytych z bawełny, zestawionych z dziewczęcymi spodniami dresowymi – także wykonanymi z roślinnych włókien. Ważnym elementem takiej garderoby będą również elastyczne, odporne na ścieranie dziewczęce skarpetki wykonane z bawełny z dodatkiem elastanu i poliamidu oraz wygodne trzewiki na gumkę lub rzepy. Na górę warto wybrać z kolei dziewczęcą bluzę dresową ze ściągaczami i kapturem – najlepiej zakładaną przez głowę. Jesienią postawmy na egzemplarz bez podszewki, natomiast zimą - na te w wersji z dodatkową wyściółką.
Jeżeli natomiast nasza mała księżniczka preferuje raczej dziewczęce kreacje, połączmy długie bluzki wykończone dekoracyjnymi falbankami na ramionach z bawełnianymi spódniczkami z rozkloszowanym dołem i elastyczną gumką w pasie. Odpowiednim strojem na jesień i zimę będą także wygodne sukienki z długim rękawem, uszyte z bawełny z niewielkim dodatkiem elastanu (około 5%). Warto wybierać kroje luźne, oversizowe, za kolano, które pozwolą na swobodne ruchy. Co ważne, zrezygnujmy z rajtuzów, na rzecz wygodnych legginsów lub getrów. Rajstopy będą utrudniały szybkie rozbieranie i ubieranie podczas toalety. Całość uzupełnijmy sweterkiem lub bawełnianą narzutą, a zimą - luźnym, wełnianym golfem.
Jak ubierać dziecko do przedszkola zimą i jesienią na zewnątrz
W skład trzeciej warstwy odpowiedniej na dwór wchodzić powinna jesienna, przeciwwiatrowa kurtka, a zimą ocieplany egzemplarz z hydrofobowymi powłokami membranowymi. Na zewnątrz polecane są również wodoodporne trzewiki za kostkę zapinane na rzepy (podczas jesieni), a zimą te z ocieplaną wyściółką. Do zestawu brakuje tylko elementów garderoby chroniących odkryte części ciała – dłonie, szyję, kark i głowę. W przypadku maluszków w wieku przedszkolnym, warto zrezygnować z szalików na rzecz wygodnych kominów, których nie trzeba wiązać. Można zdecydować się również na kominiarkę, która jednocześnie ochroni i głowę, i szyję. Na dłonie przedszkolaków polecane są natomiast rękawiczki na jeden palec, które maluch będzie mógł szybko założyć i ściągnąć. Wspomniane elementy garderoby, odnaleźć można w kategorii czapki, szaliki i kominy.