Jak ubierać dziecko do snu

2021-01-06
Jak ubierać dziecko do snu

To, jak ubieramy maluszka do snu, powinno być uzależnione nie tylko od wieku dziecka, ale i od temperatury panującej we wnętrzu. Ten parametr jest z kolei silnie skorelowany z porą roku oraz rodzajem budownictwa, jakie zamieszkujemy. Jak w związku z tym dobrać strój smyka do warunków panujących w nocy? O tkaninach, krojach i liczbie warstw nocnego stroju dziecka w dzisiejszym artykule.

Optymalna temperatura do snu w pokoju dziecka

Ubierając niemowlę czy dziecko do spania, należy kierować się pomiarami termometru. Dzięki obecności tego przyrządu możemy nie tylko dostosowywać się do panujących warunków, ale również sterować temperaturą w pokoiku malucha. Za pomocą wietrzenia, skręcania czy podkręcania kaloryfera warto dążyć do optymalnych wartości. Rekomendowaną temperaturą w nocy w pokoju dziecka i niemowlaka jest ta oscylująca między 19 a 20°C. W przypadku wcześniaków warto podnieść tę wartość o 1/2°C, ponieważ w ich przypadku często pojawiają się problemy z termoregulacją ciała. Pamiętajmy również, że temperatura w pokoju dziecka powinna być nieco wyższa niż w sypialni dorosłych. Jeżeli łóżeczko maluszka ustawione jest we wnętrzu rodziców, którzy dotychczas zasypiali przy temperaturze 18°C, warto wprowadzić pewne zmiany i podnieść ten parametr o 1-2°C.

Dlaczego temperatura w nocy powinna być niższa od tej panującej w dzień?

Chłodniejsze powietrze ułatwia zasypianie i poprawia jakość snu. Pozytywnie wpływa bowiem na przebieg fazy REM, pozwala ustabilizować poziom kortyzolu oraz sprzyja wytwarzaniu hormonu snu – melatoniny.

PAJAC BEZ STÓPEK, ZIELONY PTAKI, SUWAKPAJAC BEZ STÓPEK, GRANATOWY PAPUGA I SŁOŃ, SUWAKPAJAC BEZ STÓPEK, MUSZTARDOWY ZEBRY, SUWAK

Jak rozpoznać, że temperatura w pokoiku dziecka jest za wysoka/za niska?

W celu wykonania prawidłowego pomiaru, kładziemy dwa palce na brzuszku, plecach lub karku niemowlaka. Przyglądamy się również oddechowi i kolorytowi ciałka. Jeżeli włoski malucha są wilgotne, policzki mocno zarumienione, kark jest przepocony, brzuszek gorący, a oddech szybki, należy zdjąć jedną warstwę ubranka lub obniżyć temperaturę pomieszczenia. Wskazówką, że w sypialni dziecka jest za gorąco lub że maluch jest za ciepło ubrany, jest również wysypka. Często świadczy ona o przegrzaniu ciała. O przechłodzeniu świadczy z kolei zimny karczek, blade policzki, a w przypadkach mocnego przemarznięcia - sine usta. Temperatura w pokoju nie powinna być natomiast podwyższana na podstawie zimnych rączek czy stópek – są one z reguły chłodniejsze od pozostałych części ciała dziecka i jest to zjawisko fizjologiczne.

Pamiętajmy, aby tak sterować temperaturą powietrza i liczbą ubranek, aby karczek dziecka był suchy i ciepły, a policzki delikatnie zaróżowione.

Jak dobrać nocny strój dziecka do temperatury pokoju

Nie zawsze możemy jednak idealnie wyregulować temperaturę panującą w dziecięcym pokoju. W miesiącach jesiennych zdarza się, że kaloryfery jeszcze nie grzeją, a temperatura na zewnątrz jest już stosunkowo niska. Bywa również, że i pomimo sezonu grzewczego ciężko uzyskać pożądaną wartość np. w kamienicznych mieszkaniach czy w starych domach . Z kolei latem coraz częściej termometry wskazują w nocy powyżej 20°C, co dodatkowo potęgowane jest przez nagrzany podczas dnia budynek. Podobna sytuacja ma miejsce podczas drzemki w upalny dzień. Jak w takim razie ubierać dziecko/niemowlę do snu w zależności od panującej temperatury?

Ubranka do snu dla noworodka i niemowlaka

  • Gdy temperatura oscyluje między 24 a 25°C, niemowlę ubieramy w body z krótkim rękawem i przykrywamy cienkim śpiworkiem.
  • Gdy temperatura wynosi między 22 a 23°C, maluszka ubieramy w pajacyk z długim rękawem i przykrywamy cienkim nakryciem.
  • Gdy w pokoju panuje 20-21°C, noworodka i niemowlaka ubieramy w body z krótkim rękawem, pajacyk z długim rękawem i przykrywamy umiarkowanie ciepłym śpiworkiem.
  • Gdy w sypialni jest między 18 a 19°C, maluszkowi ubieramy body z długim rękawem, do tego pajacyk z długim rękawem, a cały zestaw uzupełniamy śpiworkiem o średniej grubości.
  • Gdy w pomieszczeniu panuje 16-17°C niemowlakowi należy założyć body z długim rękawem, pajacyk z długim rękawem, skarpetki niemowlęce i na koniec przykryć go grubym śpiworkiem.
  • Podczas drzemki w temperaturze poniżej 16 °C zestaw uzupełnić należy o ciepłe, niemowlęce rękawiczki i czapeczkę.

SKARPETKI SWEET PANDASKARPETKI OWLY MOLYSKARPETKI OTTER STORIES

Pamiętajmy, że śpiworek jest rozwiązaniem rekomendowanym przez Amerykańską Akademię Pediatrii. To właśnie on, w odróżnieniu do kocyka czy kołderki, uznawany jest za najbezpieczniejsze przykrycie dla niemowlaków.

Zwróćmy uwagę również na rekomendacje dotyczące czapeczki. Nie sięgajmy po nią, gdy w pokoju panuje temperatura powyżej 17°C. Wyjątek stanowią wcześniaczki, które mają problem z termoregulacją ciała.

Ubranka do snu dla dziecka

W przypadku dwuletnich i starszych dzieci, warto zdecydować się na zestaw zbliżony do odzieży dorosłych.

  • Gdy temperatura w nocy wynosi 24-25°C, dziewczynce ubierzmy koszulę nocną na ramiączkach lub tę z krótkim rękawem. Z kolei chłopcu załóżmy cienki t-shirt na ramiączkach i bawełniane, krótkie spodenki/majteczki.
  • Gdy temperatura do snu wynosi 22- 23°C, załóżmy dziecku dwuczęściową piżamkę z krótkim rękawem.
  • Gdy w sypialni panuje 20-21°C, ubierzmy dziewczynkę/chłopca w bluzkę z długim rękawem uszytą z cienkiej bawełny. Do tego dobierzmy luźne, lekkie spodenki do kostki.
  • Gdy w nocy jest między 18 a 19°C, załóżmy dziecku ciepłą piżamkę z długim rękawem i długimi spodenkami.
  • Gdy w sypialni dziecka panuje 16-17°C, pod grubą piżamę z długim rękawem załóżmy t-shirt. Jeżeli dziecku będzie za zimno, do zestawu dobierzmy grube skarpetki.

Z jakich tkanin powinny być uszyte dziecięce ubranka do snu?

Wybierając piżamkę lub zestaw do snu dla dziecka, zwróćmy uwagę na informacje na metkach! Największy komfort zapewniają dziecięce ubrania uszyte z naturalnych materiałów. Włókna pochodzenia roślinnego np. bawełna czy zwierzęcego np. wełna pozwalają na swobodny przepływ powietrza, oddawanie wilgoci, a to z kolei pozwala na prawidłową termoregulację ciała. Oznacza to, że nasz maluch ani się nie przepoci, ani nie zmarznie. Nie musimy obawiać się jednak niewielkich, syntetycznych domieszek np. w postaci elastanu czy poliestru. Dzięki nim ubranka stają się bardziej elastyczne, łatwiejsze w pielęgnacji, bardziej odporne na kurczenie.

T-SHIRT BEŻOWY W OWIECZKIT-SHIRT W BRZOSKWINIE, SELEDYNOWYT-SHIRT MUSZTARDOWY W BOBRY

Dobrej jakości naturalne tkaniny i dzianiny mają więcej zalet - odznaczają się również miękkością, dzięki czemu dziecko nie będzie rozbudzane przez fizyczny dyskomfort. Warto zwróć również uwagę na detale: zrezygnujmy z ubranek z guzikami lub uciskającą gumka w pasienie.

pixel