Jak usunąć plamy z ubranek dziecięcych – praktyczne porady

2021-05-05
Jak usunąć plamy z ubranek dziecięcych – praktyczne porady

Nasze maluchy podczas intensywnych zabaw i harców często nie oszczędzają swojej garderoby. Trawa na kolanach, błoto na nogawkach czy plamy z krwi od upadku, to zmora wielu rodziców. Zabrudzenia na ubrankach dziecięcych pojawiają się również po posiłkach. Któż nie musiał spierać kleksów z ketchupu, kropli tłuszczu czy plam z jagód? W większości przypadków wystarczy przed wrzuceniem do pralki namoczenie i dokładne przepranie zabrudzonych ciuszków. Co jednak wtedy, gdy plama zaschnie lub gdy „wgryzie się” w materiał? Po jakie środki sięgnąć i jakich metod użyć, aby usunąć powstałe przebarwienia?

W dzisiejszym artykule podpowiemy:

  • W jaki sposób usunąć plamy z trawy;
  • Jak usunąć plamy z błota;
  • Jak usunąć z ubrań plamy tłuszczu;
  • Jak usunąć z ubrań plamy z jagód czy wiśni;
  • W jaki sposób usunąć z ubrań plamy krwi;
  • Jak usunąć plamy z potu;
  • W jaki sposób usunąć plamy z długopisu/atramentu;
  • Jak usunąć z ubrań plamy z farby akwarelowej lub akrylowej;

Jak usunąć z ubrania tłuste plamy?

Tłuszcze są jednymi z najtrudniejszymi do usunięcia zabrudzeń, szczególnie w kontekście ubrań syntetycznych np. uszytych z poliestru. Nieco łatwiej usuniemy tłuste plamy z tkanin naturalnych, takich jak bawełna, len czy wełna. Jednak niezależnie od materiału, z jakiego uszyta jest garderoba, procedury postępowania będą zbliżone.

W jaki sposób zmyć tłusty kleks z dziecięcej garderoby? Kluczem do sukcesu jest natychmiastowe działanie. Wtedy, gdy plama jest jeszcze mokra, z reguły wystarczy zamoczenie zabrudzonego obszaru w bardzo ciepłej wodzie i przecieranie go płynnym detergentem (mydłem, płynem do mycia naczyń, płynem do prania). Całość należy jeszcze przepłukać w ciepłej wodzie i po plamie nie powinno być śladu.

Co jednak wtedy, gdy plama zaschnie? W takich okolicznościach sięgamy po sodę oczyszczoną. W pierwszej kolejności usuwamy nadmiar oleju za pomocą papierowego ręcznika, a następnie ubrudzony obszar posypujemy sodą oczyszczoną (plamy nie moczymy w wodzie, tkanina powinna być sucha). Całość pozostawiamy na 24 h. Po tym czasie szorujemy zaplamione miejsce szczoteczką do zębów i odkurzamy. Następnie spryskujemy plamę roztworem wody i octu, a w kolejnym kroku szorujemy mydłem i szczoteczką do zębów. Całość płuczemy w ciepłej wodzie.

Jeżeli na dziecięcym ubranku wciąż widnieje tłusty ślad, całą procedurę powtarzamy raz jeszcze.

W jaki sposób usunąć z ubrań plamy od jagód lub wiśni?

Zarówno plamy powstałe na bawełnie, jak i tkaninach syntetycznych najlepiej usuwać tuż po zabrudzeniu. Wtedy wystarcza obrócić ubranko na lewą stronę i płukać jagodowe/wiśniowe kleksy w zimnej wodzie. W kolejnym kroku nanosimy detergent (mydło, płyn, proszek) i pozostawiamy na kilka minut. Po tym czasie całość przepieramy w ciepłej wodzie – w maksymalnej temperaturze zgodnej z zaleceniami producenta. Jeżeli plama wciąż widnieje na ubranku, możemy sięgnąć po wybielacz tlenowy (kolorowe ubrania) lub chlorowy (białe ubrania).

Plamę z jagód można potraktować również octem lub sokiem z cytryny. Na zabrudzony obszar nanosimy wspomniany produkt i pozostawiamy na 5 minut. Następnie odwracamy ubranie na lewą stronę i dokładnie spłukujemy zimną wodą, kierując strumień od spodu plamy na zewnątrz ubranka.

Jak usunąć krew z ubrań?

Podobnie jak w przypadku innych zabrudzeń, plamę z krwi najłatwiej usuniemy wtedy, gdy jest świeża. W takich okolicznościach przepłukujemy zabrudzony obszar w zimnej, bieżącej wodzie. Następnie przecieramy plamę nadtlenkiem wodoru lub wcieramy mydło w kostce i ręcznie przepieramy. W kolejnym kroku na plamie rozcieramy płynny detergent do prania i całość pierzemy w ciepłej wodzie.

A jak usunąć zaschniętą krew z ubrań? W pierwszej kolejności namaczamy ciuszek w zimnej wodzie zmieszanej z detergentem lub odplamiaczem. Po przepraniu plamy w rękach, moczymy ubranie w bezpiecznym dla tkaniny wybielaczu – innym do kolorów, i innym do białych ubrań. Jeżeli ta procedura nie przyniesie pożądanego efektu, mieszamy wodę z łyżeczką detergentu do prania i z 1 łyżeczką amoniaku. Namaczamy ubranie we wspomnianym roztworze nawet przez kilka godzin - w zależności od stopnia zabrudzenia. Po tym czasie pierzemy ubranie w pralce.

Jak usunąć plamy z potu?

Jeżeli na dziecięcych ubrankach pod pachami pojawiły się żółte przebarwienia od potu, możemy sięgnąć po mieszankę soku z cytryny z wodą. Za pomocą tego roztworu zapieramy plamę, a następnie całość płuczemy w ciepłej wodzie. Możemy zdecydować się również na inną technikę: polewanie plamy z potu odrobiną octu, a następnie delikatne wcieranie go w tkaninę. Całość przepieramy. Procedurę powtarzamy aż do skutku. W innej metodzie mieszamy dwie pokruszone aspiryny z wodą i w tej mieszaninie namaczamy zaplamione ubranko przez 30 minut. Jeszcze inne źródła podają, że skuteczną techniką jest wtarcie w plamę pasty, w której składzie znajduje się soda oczyszczona oraz ciepła woda. Pasta ta powinna zaschnąć na ubraniu przed włączeniem prania.

Jak usunąć z ubrań plamy z atramentu/długopisu?

Tusz z długopisu usunąć możemy w kilku krokach. W pierwszym umieszczamy papierowy ręcznik pod plamą, a na atramentowy kleks skraplamy spirytus. Jeżeli zabrudzony obszar jest duży, część ubrania zanurzamy w naczyniu wypełnionym alkoholem. Całość pozostawiamy na 15 minut. Po tym czasie sięgamy po gąbkę i staramy się za pomocą stemplowania zbierać atrament z ubrania. Czynność powtarzamy do momentu, kiedy z tkaniny przestanie wypływać atrament. Po tej procedurze płuczemy garderobę w chłodnej wodzie, a następnie nakładamy odplamiacz do prania wstępnego. Tak przygotowane ubranie pierzemy w ciepłej wodzie zmieszanej z wybielaczem dobranym do koloru i rodzaju tkaniny.

Jak usunąć z ubrań farbę akrylową lub akwarelową?

  • Farba akwarelowa

Jeżeli chcemy usunąć farbę akwarelową z ciuszków bawełnianych, lnianych, poliestrowych, akrylowych czy nylonowych, musimy namoczyć ubranko przez 30 min w roztworze 1 litra ciepłej wody z 1 łyżką amoniaku i ½ łyżeczki płynnego detergentu. Po tym czasie należy dokładnie przepłukać tkaninę. Jeżeli po tym zabiegu plama wciąż jest widoczna, zaleca się ponowne namoczenie ubranka w roztworze 1 litra ciepłej wody z 1 łyżką stołową octu, a po godzinie przepłukanie w wodzie. Należy jednak pamiętać, że ten zabieg może wpłynąć negatywnie na bawełniane i lniane ubranka. Ostateczną „bronią” na uporczywe i utrwalone zabrudzenie jest naniesienie na zaplamione miejsce spirytusu, a następnie stemplowanie go wacikiem – również nasączonym alkoholem. Czynność powtarzamy, aż do momentu wchłonięcia przez wacik farby akwarelowej.

W przypadku ubranek wełnianych lub jedwabnych, stosujemy niecą inną metodologię. Zaplamiony obszar zakrapiamy wodą w celu rozcieńczenia farby, a następnie za pomocą gąbki wykonujemy delikatne pociągnięcia od środka plamy na zewnątrz. Następnie rozprowadzamy na farbie płynny detergent do usuwania plam połączony z kilkoma kroplami amoniaku. W kolejnym kroku nasączamy szmatkę/tamponik wspomnianym środkiem, kładziemy na zabrudzeniu i dociskamy. Czynność powtarzamy tak długo, aż nasączony wacik wchłonie całą plamę. Należy jednak zrobić wcześniejszą próbę na niewidocznym skrawku materiału, ponieważ amoniak może wpłynąć negatywnie na wełnę i jedwab.

  • Farba akrylowa

Ten rodzaj farby najłatwiej i najefektywniej usuniemy na mokro, kiedy jeszcze plama nie wyschnie. W farbie akrylowej mamy bowiem do czynienia z pigmentami zawieszonymi w roztworze polimeru akrylowego, który jest rozpuszczalny w wodzie tuż po jego rozcieńczeniu, ale staje się na nią odporny po wyschnięciu. Dlatego też zalecamy, aby mokre plamy z farby usuwać od razu poprzez wypranie w pralce - koniecznie w zimnej wodzie zmieszanej z detergentem. Ciepła woda może utrwalić zabrudzenie.

Jeżeli nie mamy możliwości natychmiastowego przeprania maszynowego, zanurzmy ubranko w ziemnej wodzie, aż do czasu umieszczenia go w pralce.

Jeżeli jednak nasz maluch wrócił z przedszkola czy szkoły z zaschniętą plamą farby, wciąż mamy szansę odratować bluzkę, koszulę, spodnie czy bluzę. W jaki sposób? Sięgnijmy po lakier do włosów. Należy dokładnie spryskać dany obszar wspomnianym preparatem, aż do całkowitego zwilżenia zabrudzenia. Po zmiękczeniuu plamki, zaczynamy przecierać ją za pomocą szmatki. Całość polewamy wodą i wrzucamy do prania. Podobny efekt osiągnąć można sięgając po zmywacz do paznokci z acetonem. Wacik lub szmatkę zamaczamy w acetonie, a następnie całość dociskamy do plamy i trzymamy przez kilka minut. Kiedy farba rozmięknie, zeskrobujemy ją i usuwamy jej zaschnięte kawałki. Całość przepłukujemy zimną wodą, a następnie puszczamy pranie.

Jak usunąć plamę z trawy?

Ponieważ trawa to głównie białko i materia organiczna, plamy z niej powstałe w pierwszej kolejności namaczamy w zimnej wodzie – przed nałożeniem czegokolwiek innego. Gdy ubranko będzie już przepłukane w wodzie, rozprowadzamy takie detergenty jak płyn czy proszek do prania – rozluźnią one strukturę plamy. W następnym kroku sięgamy po ocet, spirytus, a czasem również wybielacz (w przypadku białych ubrań), ale wyłącznie po ówczesnym teście plamkowym. Zwilżone rozpuszczalnikiem plamy przecieramy wilgotną szmatką lub szczoteczką do zębów, aż zabrudzone miejsce zacznie blaknąć. Po całej procedurze przepłukujemy ciuszek w zimnej wodzie i od razu wrzucamy do prania (niska temperatura wody, aby nie utrwalić przebarwienia).

Inną techniką sprawdzającą się w przypadku jasnych ubrań, jest rozprowadzenie na trawiastej plamie pasty do zębów z mentolem. Pastę pozostawiamy na zabrudzeniu przez godzinę, a następnie dokładnie płuczemy w ciepłej wodzie. Jeżeli jednak plama jest utrwalona np. na jeansach, warto sięgnąć po szare mydło i ściereczkę.

Jak usunąć z ubrań plamy z błota?

Plamy z błota z reguły można usunąć bez problemu (wyjątek stanowi czerwone błoto). W ich przypadku stosuje się jednak zupełnie odmienną procedurę postępowania w stosunku do innych, powszechnych zabrudzeń. O jakim postępowaniu mowa? Absolutnie nie próbujemy wycierać błota, kiedy jest jeszcze mokre, ponieważ tylko rozmażemy plamę. Czekamy natomiast do zupełnego zaschnięcia gliny, gleby czy mułu – a następnie przystępujemy do zeskrobania lub odkurzenia zaschniętych grudek. Używamy do tego celu krawędzi łyżki, noża do masła czy ręcznego odkurzacza, ale uważamy przy tym, aby nadmiernie nie wcierać i nie wbijać brudu w tkaninę. W następnym kroku wcieramy w ubranko płynny detergent i pozostawiamy go na plamie przez 15 minut – co jakiś czas pocierając palcami poplamiony obszar. Całość płuczemy w wodzie, a następnie – jeżeli to konieczne, wrzucamy do pralki lub przepieramy ręcznie.

pixel