Kiedy ubierać dziecku czapkę?
Nie ma takiej części dziecięcej garderoby, która wzbudza większe emocje, niż czapka. Każdy ma inne zdanie na temat tego, kiedy dziecko powinno ją nosić, a największe różnice widać chyba pomiędzy pokoleniami. Jak jest naprawdę? Kiedy trzeba ubierać dziecku czapkę, a kiedy może chodzić z gołą główką? Czy dziecko musi nosić czapeczkę również w domu?
Pierwszy miesiąc
Malutki noworodek, który nie skończył jeszcze pierwszego miesiąca życia, powinien nosić czapeczkę zawsze, gdy wychodzi się z nim na zewnątrz. Pierwsze tygodnie życia to czas przyzwyczajania się organizmu do całkowicie nowych warunków. Właśnie w tym czasie ciało dziecka uczy się utrzymywać stałą temperaturę, a odpowiednie ubranie bardzo mu w tym pomoże. Wcześniej nie musiało tego robić – temperaturę utrzymywały otaczające malucha wody płodowe.
Wiatr, zimno i chłodne dni
Gdy dziecko jest zdrowe, a temperatura na zewnątrz przekracza 15°C, czapeczkę można bez obaw schować. Szczególnym przypadkiem są względnie ciepłe, ale wietrzne dni. Mimo stosunkowo wysokiej temperatury, dziecko powinno mieć zakrytą głowę, aby uniknąć wychłodzenia. Wiatr nie ma natomiast nic wspólnego z mitycznym zawianym uchem – zapalenie narządu słuchu wywołują wirusy i bakterie, a nie pogoda. Ogólną zasadą ubierania malucha jest zakładanie mu maksymalnie jednej warstwy więcej, niż nosimy sami. Podobnie jest z czapką – jeśli czujemy, że przy kilku stopniach mniej sami założyliśmy coś na głowę, to znak, że dziecku przyda się ona już w tym momencie.
Gorące lato
Ochrona głowy jest niezbędna także latem – chroni przed przegrzaniem, na które dzieci są narażone dużo bardziej niż dorośli. Powinna być noszona jedynie w momentach, gdy maluch bawi się na słońcu. Podczas przebywania w cieniu może jedynie przyczynić się do niebezpiecznego przegrzania.Można zdecydować się na cienką, przewiewną czapeczkę, kapelusik lub chustkę. Warto zwrócić uwagę, aby wybrane nakrycie głowy osłaniało również kark.
Wcześniak
Niemowlaki, które urodziły się przed wyznaczonym terminem, nie mają jeszcze w pełni wykształconej umiejętności utrzymywania właściwej temperatury ciała. W związku z tym ryzyko wychłodzenia organizmu jest dużo większe i trzeba uważać na nie również w domu. Maluszek może mieć założoną czapeczkę na czas snu, ale należy z niej zrezygnować, gdy jego waga przekroczy 3 kilogramy. Szczegóły dotyczące ubierania wcześniaka najlepiej skonsultować z lekarzem lub położną.
Czy dziecko musi nosić czapkę po kąpieli?
Dawniej uważało się, że niemowlak powinien nosić czapkę po kąpieli. Coraz częściej przestaje się jednak stosować do tej zasady. Ma ona sens, jeśli po kąpieli przenosimy malucha do mniej ogrzanego pomieszczenia, jednak w dzisiejszych czasach nie ma najmniejszego problemu z dogrzaniem pokoju do odpowiedniej temperatury.
Czy dziecko musi nosić czapkę w domu?
Zgodnie z tym, co napisaliśmy wyżej – najczęściej nie. Uniwersalną metodą na sprawdzenie, czy dziecko nie marznie, jest sprawdzenie przez dotyk. Jeśli stópki, dłonie, kark i brzuszek są suche i ciepłe, nie ma potrzeby zakładania czapeczki ani innych, dodatkowych ubrań.
Kiedy zakładać dziecku czapkę?
Podsumowując, wpis ten można skrócić do listy sytuacji, w których maluch powinien mieć coś na głowie. Te sytuacje, to:
- Temperatura na zewnątrz poniżej 15°C
- Temperatura na zewnątrz równa lub wyższa niż 15°C w połączeniu z chłodnym lub mocnym wiatrem
- Upały i mocne słońce
- Pierwsze tygodnie życia wcześniaka, do osiągnięcia prawidłowej wagi na – zewnątrz i w domu
- Pierwszy miesiąc życia dziecka urodzonego w terminie – na zewnątrz, niezależnie od pogody
Jak widać, nawet tak skomplikowane sprawy, jak decyzja o nałożeniu czapeczki, da się rozwiązać w prosty sposób ;-) Prawidłowy ubiór małych dzieci obrósł w wiele mitów i błędnych założeń, dlatego czasem trudno dociec prawdy. W razie niepewności najlepiej skonsultować się ze specjalistą, zajrzeć do poradników lub na rzetelne portale internetowe. A z czasem, gdy coraz lepiej poznajemy naszego malucha, jesteśmy coraz bardziej świadomi jego upodobań i potrzeb. To ich trzeba słuchać w pierwszej kolejności.