Letnie ubranka dla niemowlaka – jak i w co ubierać maluszka latem
Upały, podobnie jak mrozy, to dla rodziców nie lada wyzwanie w kwestii ubierania maluszka. Niełatwo jest bowiem odgadnąć indywidualne preferencje niemowlęcia i w pełni zrozumieć jego niewyartykułowane potrzeby. Do całokształtu wątpliwości dochodzą również kwestie estetyczne. Pragniemy przecież, aby naszemu dziecku było nie tylko wygodnie i „w sam raz”, ale chcemy w tym wszystkim nacieszyć się ślicznymi, dobrze zaprojektowanymi ciuszkami. Jak w takim razie połączyć komfort, funkcjonalność i modę w letnich ubrankach niemowlęcych? O tym w dzisiejszym artykule.
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu letnich ubranek dla niemowląt?
Wybierając letnie ciuszki dla noworodka i niemowlaka, warto kierować się nie tylko ich długością czy grubością, ale również, a może przede wszystkim - wykorzystanymi tkaninami. To bardzo ważny, a często ignorowany aspekt, który w ogromnej mierze wpływa na komfort maluszka. Najkorzystniejszymi dla ciałka dziecka będą materiały naturalne, czyli produkowane z włókien pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. Mowa o wysokiej jakości bawełnie, lnie, wełnie, tkaninie bambusowej czy konopnej. Ubrania uszyte z takich surowców odciągną wilgoć i zapewnią niemowlakowi odpowiednią termoregulację. Tym samym w upalne dni ciało naszego dziecka nie przepoci się i nie odparzy, co często zdarza się w przypadku ubrań syntetycznych i sztucznych. Naturalne włókna są ponadto miękkie i przyjemne w dotyku a przy tym niezwykle odporne na czynniki zewnętrzne, co jest ogromnym plusem z uwagi na konieczność częstego prania.
Jak ubierać niemowlę latem?
Prócz wcześniej wspomnianych tkanin, ogromne znaczenie ma również liczba warstw ubranek. Obawiając się wychłodzenia, częstokroć przywdziewamy dziecko w zbyt dużą ich liczbę. Konsekwencją może być przegrzanie i odparzenie ciałka, co jest równie niekorzystne, jak jego wychłodzenie. Jak w takim razie ubierać niemowlaka latem, aby zapewnić komfort naszemu dziecku?
W licznych szkołach rodzenia usłyszeć można, że ubierając maluszka, warto kierować się własną percepcją. Co to oznacza w praktyce? Noworodka (pierwszy miesiąc życia) zaleca się ubierać o jedną warstwę więcej niż samego siebie. Wynika to przede wszystkim z faktu, że nowo narodzone dziecko przez większość czasu śpi, a to właśnie podczas snu spowolnione zostają procesy życiowe i temperatura ciała nieznacznie spada.
Natomiast dzieci do 12 miesiąca życia warto odziać podobnie do osoby dorosłej, z uwzględnieniem wyżej nadmienionych naturalnych materiałów. Nie należy zapominać również o starej, sprawdzonej metodzie sprawdzania karku oraz lędźwi. Te części ciała mają tendencję do przepacania się, a tym samym sygnalizowania, że dziecku jest za gorąco. W przypadku wyczucia nadmiernej wilgoci w tych obszarach, warto więc zrezygnować z jednej warstwy ubrań lub przykrycia. Gdy z kolei karczek i okolice nerek są zimne i suche, zadbajmy o dodatkowe lub nieco cieplejsze odzienie.
Letnie ubranka dla niemowlaka w upalne dni
W dni, w których temperatura przekracza 26 °C, niepolecanym jest wychodzenie z noworodkiem z domu między godziną 11 a 16. Termoregulacja malca nie jest jeszcze w pełni rozwinięta, w związku z czym można narazić go na udar cieplny. Natomiast spacerując z nowo narodzonym dzieckiem o rekomendowanych godzinach, warto zadbać o bawełniane body z krótkim rękawkiem oraz lekkie przykrycie z naturalnej tkaniny np. bambusową pieluszkę. Ponadto jeżeli dzień nie jest wietrzny, a w wózku mamy gondolę chroniącą przed słońcem, czapeczka jest niewskazana. Po nakrycie głowy warto sięgnąć natomiast wtedy, gdy rezygnujemy z gondoli lub gdy zamierzamy wyciągać malca z wózka wystawiając go na promieniowanie UV.
Ubierając niemowlęta po pierwszym miesiącu życia, warto kierować się podobnymi zasadami do wyżej wspomnianych, przy czym warto zrezygnować z przykrycia i trzymać je jedynie „w pogotowiu”.
Gdy dodatkowo zależy nam na wyjątkowym i modnym wyglądzie, w tym sezonie warto postawić na dziecięce ubranka w kolorze białym, żółtym, miętowym lub pastelowym różu. Bardzo na czasie są również wszelakie kokardy, marszczenia i szelki – zarówno w górnych, jak i w dolnych partiach ciała. Propozycją dla chłopca wpisującą się w aktualne trendy będą więc krótkie spodenki z szelkami i żółtymi akcentami zestawione z bawełnianym niemowlęcym t-shitrem np. w kolorze białym czy musztardowym. W bardzo słoneczne dni całość uwieńczyć można bawełnianą czapeczką chroniącą przed poparzeniami.
Z kolei dla dziewczynki polecane są body z sukienką. Bardzo modną i jednocześnie elegancką propozycją jest beżowo-czerwone body z krótkim rękawem i sukienką. To ubranko ozdobione wzorem koralowców sprawdzi się zarówno podczas rodzinnej wizytacji, jak i okazjonalnych wyjść. W upalne dni w trendy wpiszą się również niemowlęce bloomersy w pudrowym różu uwieńczone delikatną kokardą. Ich krój jest nie tylko na topie, ale potrafi również w pełni ukryć pieluszkę. Ponadto, gdy maluch będzie narażony na promieniowanie słoneczne, warto zadbać o lekki kapelusik lub niemowlęcy turban z modnym marszczeniem.
Letnie ubranka dla niemowląt w chłodniejsze dni
Podczas letnich spacerów w temperaturze poniżej 18 °C warto zadbać o 3 warstwy ubranek. Pierwszą z nich stanowić może body z krótkim rękawem lub lekkie pajace dla niemowląt. Warto pamiętać także o bawełnianych skarpetkach. Na drugą warstwę składać się powinny ciuszki chroniące przed chłodem – długie spodnie, półśpiochy, dresy oraz bluzy i bluzki z długim rękawem. Trzecia warstwa winna natomiast chronić przed wiatrem i wilgocią. Mowa o lekkich, dobrze oddychających kurteczkach letnich chroniących ciało przed przepoceniem i przewianiem. Ważne są również wygodne trzewiki. Modną propozycją na takie okoliczności będą różowe/niebieskie spodnie dresowe ze ściągaczami na nogawkach wykończone dekoracyjnymi tasiemkami i efektownymi kieszonkami. Zestawić je można z niemowlęcymi zapinanymi na guziczki bluzami z kapturem.
Z kolei, jakie ubranka dla niemowląt będą odpowiednie podczas spacerów w temp. pomiędzy 19 a 25°C? W takie dni warto zadbać o dwie warstwy ciuszków – pierwszą, odparowującą wilgoć z ciałka maluszka oraz drugą, chroniącą przed jego wychłodzeniem (im wyższy wskaźnik na termometrze, tym krótsze kroje). Noworodek wymagać będzie natomiast dodatkowego nakrycia, np. w postaci lekkiego kocyka z bawełny. A jakie stylizacje wpiszą się nie tylko w warunki atmosferyczne, ale i w aktualne trendy? Z pewnością będą to ogrodniczki na modnych szelkach zestawione z koszulką z długim rękawem - koniecznie w duże wzory!