Płeć niemowlaka a kolor ubrań - czy tylko róż i niebieski wchodzą w grę?

2020-01-02
Płeć niemowlaka a kolor ubrań - czy tylko róż i niebieski wchodzą w grę?

Niezależnie od tego czy kompletujesz wyprawkę dla swojego maleństwa czy też chcesz zakupić prezent dla przychodzącego na świat niemowlaka, najprawdopodobniej stajesz przed kolorystycznym dylematem. Postawić na utarte schematy - dla chłopca wybrać niebieskie ubranka, a dla dziewczynki różowe - czy może kierować się innymi kryteriami? A co wtedy, kiedy płeć dziecka jest owiana tajemnicą i ma być niespodzianką dla wszystkich gości?

Jeżeli temat doboru koloru ubranek dla niemowlaka jest dla Ciebie wyzwaniem, postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości i pomóc w ostatecznym wyborze. W związku z tym, w tym artykule poruszymy następujące kwestie:

  1. Skąd wziął się podział na różowy i niebieski kolor wyprawki?
  2. Czy odcień ubrań ma wpływ na rozwój i zachowanie dziecka?
  3. Po jakie barwy sięgać w konkretnych tygodniach życia maluszka?
  4. Jaki kolor ciuszków wybrać, kiedy nie znamy płci niemowlaka?

Symbolika koloru różowego i niebieskiego w ubrankach dla dzieci

Te dwie barwy w kontekście niemowlaków pojawiły się dopiero w połowie XIX wieku. Jednak aż do I Wojny Światowej żaden z tych kolorów nie był przyporządkowany jedynie do chłopca czy dziewczynki. Róż i niebieski zaczęto promować jako „znaczniki” płci w okolicach lat dwudziestych XX wieku, a pierwsza wzmianka na ten temat pojawia się w artykule z czerwca 1918 w Earnshaw's Infants' Department. Może ciężko w to uwierzyć, ale z tej publikacji wynika, że róż jest kolorem odpowiednim dla chłopców, a niebieski dla dziewczynek. Argumentacja jaka za tym stała, miała swoje uzasadnienie w symbolice obu barw. Róż traktowany był jako rozbielona (złagodzona) czerwień, a przecież kolor czerwony utożsamiany był zawsze ze zdecydowaniem, siłą i dominacją. Z kolei błękit budził skojarzenia z delikatnością i kobiecością, ponieważ na wielu obrazach Matka Boska przywdziana była w niebieskie szaty.

Kolorystyczny przewrót miał miejsce dopiero w latach 40. XX wieku. To właśnie wtedy te dwie barwy zostały odwrócone i to dziewczynki zaczęły nosić kolor różowy, a chłopcy niebieski. Tę tendencję podchwyciły koncerny związane z branżą dziecięcą, które dodatkowo „podkręciły” podział na chłopięcy niebieski i dziewczęcy różowy.

Lata 60. i 70. to z kolei bunt przeciwko stereotypom i utartym schematom. W tamtym czasie ubranka dla dzieci przybrały neutralne barwy. Wszystko uległo jednak zmianie, kiedy w New Jersey przeprowadzono badania dotyczące preferencji kolorystycznych u maluchów. Podczas eksperymentu na dwóch tysiącach dzieci w wieku 2-5 lat okazało się, że dziewczynki naturalnie sięgają po przedmioty w różowych odcieniach, podczas gdy chłopcy zupełnie ignorują ten kolor.

Zarówno badania, jak i obserwacje branży dziecięcej przywróciły podział na różowe ubranka dla dziewczynek i niebieską odzież dla chłopców. Ten schemat funkcjonuje poniekąd do dziś. Ale czy faktycznie ma on swoje uzasadnienie w początkowej fazie rozwoju niemowlaka?

PAJAC BEZ STÓPEK, BRZOSKWINIOWY PIESKI, SUWAKPAJAC BEZ STÓPEK, BEŻOWY KROKODYLE, SUWAKPAJAC ZE STÓPKAMI, MUSZTARDOWY ZEBRY, SUWAK

Kolor ubranek a rozwój i zachowanie dziecka

Ilość, rodzaj, nasycenie czy zestawienie kolorów ma realny wpływ na rozwój dziecka – zarówno w pierwszych dniach, tygodniach, jak i miesiącach jego życia. Te elementy pozwalają świadomie kształtować najbliższe środowisko maluszka, a tym samym jego postawę i estetyczną wrażliwość. To one wpływają również na jego układ nerwowy, a tym samym ewentualną nadpobudliwość czy wyciszenie.

W wielu badaniach dotyczących wpływu barw na rozwój dziecka zaobserwowano, że dużą rolę odgrywają kontrasty np. biel zestawiona z czernią. Bobaski w pierwszym miesiącu życia mają 30x słabszy wzrok niż dorosła osoba, w związku z tym świat widzą za mgłą, a obrazy są dla nich niewyraźne. To właśnie dlatego niemowlęta najlepiej reagują na kontrastujące połączenia, gdyż to one najsilniej stymulują ich układ nerwowy. Warto wykorzystać tę informację i na prezent z okazji narodzin malca wybrać np. biało-czarne lub żółto-czarne body dla niemowląt.

W pierwszych tygodniach życia znaczenie ma także kolor żółty, czerwony, pomarańczowy, purpurowy, niebieski, seledynowy oraz turkusowy. To pierwsze barwy, jakie są rejestrowane przez malca. Jako rodzic lub osoba uczestnicząca w „pępkowym”, możesz zakupić np. różnokolorowe skarpetki dla niemowlaka, w których pojawią się wcześniej wspomniane odcienie. Warto jednocześnie pamiętać o umiarze. O ile kontrastujące czy jaskrawe barwy mają pozytywny wpływ na rozwój niemowlaka, ponieważ stymulują jego mózg, jednocześnie ich nadmiar może powodować zbyt duże pobudzenie. Konsekwencją tego mogą być problemy ze snem czy nadmierna płaczliwość.

Kolor cielisty, beż czy bardzo jasny róż mają z kolei wyciszające działanie oraz pozytywny wpływ na samopoczucie dziecka. Te barwy kojarzą mu się bowiem z ciałem matki. Świetnym pomysłem będzie więc zakup niemowlęcych pajaców w jednym z odcieni nude.

Natomiast trzymiesięcznemu maluszkowi warto sprezentować ciuszki w kolorze żółtym, pomarańczowym lub czerwonym. Ubranka dla niemowlaka w tych barwach preferowane są przez dzieciaczki właśnie w tym okresie ich życia.

Około szóstego miesiąca warto z kolei postawić na ciuszki z niewielkimi wzorami w rozmaitych kolorach. Półroczny maluch wyraźnie zauważa już drobne elementy i chętnie skupia na nich swoją uwagę.

Po roku niemowlę ma w pełni rozwinięty wzrok, w związku z tym po 12 miesiącach może w pełni docenić wszystkie barwy, wzory i ich zestawienia.

BODY BAWEŁNIANE RÓŻOWE W MOTYLKI, DŁUGI RĘKAWBODY BAWEŁNIANE ECRU W MOTYLKI, DŁUGI RĘKAWBODY BAWEŁNIANE NIEBIESKIE W MOTYLKI, DŁUGI RĘKAW

 

Jaki kolor ubranek wybrać, kiedy nie znamy płci dziecka?

Biel jest barwą neutralną, która jednocześnie symbolizuje niewinność i czystość. Koszulami w tym kolorze owijano niegdyś niemowlaki tuż po jego narodzinach. Słowianie przywdziewali chłopców w śnieżnobiałe koszule ojców, a dziewczynki w koszule matek. Jeżeli więc nie znasz płci niemowlaka, bez obaw możesz postawić na ubranka w kolorze białym.

Dobrym pomysłem będą także ciuszki w odcieniach cielistych/nudziakowych. Tak, jak wspomniane było wcześniej, kojarzą się maluszkowi ze skórą matki, a tym samym dają mu poczucie bezpieczeństwa.

W pierwszych dniach życia sprawdzą się również ubranka w kontrastujących i dostrzegalnych przez bobasa barwach. Dobrymi zestawieniami będą biel-czerń, pomarańczowy-niebieski, żółty-purpurowy oraz czerwony-turkusowy.

Odpowiadając więc na postawione w artykule pytanie: „czy tylko róż i niebieski wchodzą w grę” w kontekście ubranek dla niemowlaków, odpowiedź brzmi nie. Swobodnie sięgać możemy po ciuszki we wcześniej wspomnianych kolorach.

LEGGINSY NIEMOWLĘCE BORDOWELEGGINSY NIEMOWLĘCE MARSALA Z KOKARDKAMILEGGINSY NIEMOWLĘCE CZERWONE

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020
pixel