Preppy style, czyli idealne stylizacje na powrót do szkoły
Po latach minimalizmu, do łask powraca charakterystyczny styl preppy. Podczas Tygodnia Mody największe światowe marki zaprezentowały elementy typowe dla tej estetyki. Versace zaproponował paski rugby, Michael Kors i Chloé spódnice za kolano, Burberry bluzy z okrągłymi dekoltami, a Dior wplótł krawaty do codziennych stylizacji.
Ale czym tak właściwie charakteryzuje się styl preppy i czy ma coś wspólnego z terminem „Ivy”? Skąd wywodzi się ten trend w modzie? Jakie elementy garderoby pozwolą oddać ducha tej stylistyki?
W dzisiejszym artykule nie tylko przedstawimy dzieje i najważniejsze wyznaczniki stylu preppy, ale podpowiemy również, z jakich elementów stworzyć dziecięce stylizacje w tej konwencji.
Historia stylu preppy
Preppy czy też prep to hasła kojarzone z młodzieżową, elitarną subkulturą lat 30-60. XX wieku. Stylizacje o takim charakterze zapoczątkowane zostały w amerykańskich szkołach przygotowawczych, do których uczęszczali uczniowie wywodzący się z klas wyższych i wyżej klasy średniej (stąd termin „prep” oznaczający prywatną szkołę podstawową oraz średnią). Podobna estetyka wykiełkowała także na ośmiu prestiżowych uczelniach wyższych, wchodzących w skład Bluszczowej Ligi (Ivy League) – dlatego tę estetykę określa się również mianem „Ivy”. Oba terminy, tzn. preppy oraz Ivy można więc stosować zamiennie.
Stylizacje o takim charakterze odzyskały drugą młodość w latach 70. oraz 80. za sprawą uczniów z mniej uprzywilejowanych grup społecznych. Młodzież pragnąć podnieść swój status w oczach rówieśników, zaczęła naśladować styl ubierania elit z początku XX wieku.
Obecnie styl preppy/Ivy otrzymał trzecią młodość i dostępny jest dla niemal wszystkich grup społecznych. Ponadto po takie stylizacje sięgają zarówno uczniowie, jak i osoby dorosłe.
Charakterystyka preppy style
Z uwagi na styl życia wyżej wspomnianych grup społecznych, w tej estetyce widać nie tylko znamiona klasycznej elegancji, ale również wyraźne nawiązania do elitarnych sportów. Na liście dyscyplin praktykowanych przez uczniów prestiżowych uczelni znalazło się m.in. żeglarstwo, tenis, golf, rugby, krykiet czy strzelectwo. Nic więc dziwnego, że elementy stroju charakterystyczne dla tych aktywności, przemycone były do codziennych stylizacji. W ubiorze obecne były pastelowe kolory, marynarskie paski, kolorowe kraty, jeździeckie i żeglarskie akcenty, kołnierzyki, a także dekolty w serek.
Współczesny styl preppy wpisuje się w sportową elegancję i bazuje na prostych fasonach oraz wysokiej jakości tkaninach (przede wszystkim naturalnych). Wciąż jednak dostrzegamy w nim wyraźne nawiązania do stylu lat 30-50. XX wieku.
Elementy garderoby, które wpisują się w styl preppy
Współczesne trendy umożliwiają zestawianie ubrań z rozmaitych stylistyk. Jeżeli więc chcemy włączyć do stroju naszych pociech elementy stylu preppy lub stworzyć stylizację o takim charakterze, warto sięgnąć po niżej wymienioną garderobę:
Plisowane spódnice
Ponieważ w stylu preppy widać wyraźne nawiązania do prestiżowych sportów, warto sięgać po spódnice kojarzące się np. z tenisem. W takich stylizacjach odnajdą się zarówno krótkie modele o prostym kroju, jak i plisowane, dziewczęce spódniczki w białym kolorze. Marszczenia przemycać warto jednak nie tylko w fasonach przed, ale również tych za kolano. Plisowane spódnice midi były bowiem jednymi z najbardziej charakterystycznych elementów dziewczęcego stroju.
Sukienki kopertowe
W sukienkach o tym fasonie najważniejszy jest dekolt na tzw. zakładkę. Nachodzące na siebie warstwy tkaniny przypominają kopertę i tworzą wycięcie w kształcie litery V. Białe sukienki o takim kroju noszone były przez tenisistki na początku XX. wieku, a później studentki prestiżowych uczelni. Prócz kopertowej góry, miały luźny, często plisowany dół sięgający za kolano. Taka forma zachowana została do dziś.
Sukienki koszulowe
Preppy styl to także dziewczęce sukienki np. w kratę z paskiem przewiązanym w pasie. Klasyczny fason opierał się na górze z kołnierzykiem oraz na rozkloszowanym dole. Te modele mogły posiadać guziki na całej długości sukienki lub wyłącznie w jej górnej części.
Dziewczęce buty na niskich obcasach
Wśród dziewczęcych butów wpisujących się w styl preppy, mogą znaleźć się klasyczne buty z klamrą a’la Roger Vivier czy czółenka z paseczkiem w stylu Mary Janes. Do takich stylizacji wykorzystuje się także płócienne tenisówki, damskie oxfordy oraz mokasyny z frędzlami. Nie można zapomnieć również o skarpetkach zakrywających kostkę.
Granatowe blezery
Ten rodzaj płaszcza przypomina marynarkę o swobodnym kroju i z reguły uszyty jest z jednobarwnej, grubej tkaniny. Blezer często posiada metalowe guziki w stylu marynarskim, co nawiązuje do ubrań noszonych przez członków klubów żeglarskich. Jest traktowany jako formalna część garderoby przeznaczona do noszenia na zewnątrz. Co istotne, ta odzież wierzchnia sprawdzi się zarówno w stylizacjach dziewczęcych, jak i chłopięcych.
Swetry i bezrękawniki w romby
Wzór rombu został spopularyzowany przez księcia Windsoru, który owy motyw przemycał na odzieży do gry w golfa. Kolorowe „diamenty” pojawiały się m.in. na koszulkach, bezrękawnikach, swetrach oraz na długich skarpetach sięgających do połowy łydki.
„Crewneck”
Za tym określeniem kryje się okrągły dekolt bez kołnierza obecny m.in. w swetrach, t-shirtach oraz bluzach. Nazwa ubrań z takim wycięciem pochodzi od „góry” noszonej przez wioślarzy na początku XX wieku. Wspomniane zespoły sportowe nazywano bowiem załogą - z ang. „crew”.
W stylizacjach preppy takie ubrania dziecięce często zakładane są na t-shirty polo lub koszulę z kołnierzykiem.
Chinosy
Chłopięce spodnie chino to jest z symboli stylu Ivy. Prosty, klasyczny krój idealnie wpisuje się w charakter sportowej elegancji. Obok uniwersalnych chinosów w beżowym lub granatowym odcieniu, ogromną popularnością cieszyły się również tzw. critter pants. Te modele spodni posiadają regularne, drobne motywy graficzne, które mogą być nadrukowane lub naszywane.
Koszule, marynarki i szorty madras
Madras to lekka tkanina bawełniana o wzorze wielobarwnej kraty. Kolorami dominującymi na odzieży uszytej z tego materiału są czerwień, zieleń, róż, żółć oraz rozmaite odcienie beżu. Madrasowe ubrania sprawdza się w ciepłe dni, dlatego warto po nie sięgać na początku jesieni.
Spodnie „Nantucket Reds”
Ten charakterystyczny kolor oscyluje pomiędzy czerwienią a łososiowym różem. Spodnie w tym odcieniu były rozpropagowane przez MurrayaToggery, który zainspirował się wypłowiałymi na słońcu żaglami francuskich łodzi rybackich. Od tamtego momentu modele w tym odcieniu produkowane były przez niemal wszystkie luksusowe marki. Chwilę później pokochali je „chłopcy z bractw” pokazując tym samym swój status materialny. Nantucket Reds łączone były z koszulkami polo, granatowymi marynarkami i butami żeglarskimi marki Sperry Top-Sider.
Koszule z tkaniny Oxford
Bawełna Oxford rozpropagowana została w latach 30. XX w. przez graczy polo. W późniejszym okresie została wprowadzona do codziennej garderoby oraz jako element formalnego stroju. Charakterystycznym elementem koszul typu oxford jest nie tylko tkanina, ale również kołnierz o długich wyłogach, które zapinane są na niewielkie guziki.
Koszulki polo
Ten model nieodzownie kojarzy się z tenisem oraz polo, czyli dyscyplinami do dziś uznawanymi za niezwykle prestiżowe. Nic więc dziwnego, że prosta koszulka z dekoltem w serek, kołnierzykiem i dwoma/trzema guzikami świetnie wpisała się w stylistykę preppy.
Mokasyny „penny loafers”
Ten rodzaj obuwia rozpropagowany został przez uczniów w latach 50., a jego nazwa związana jest z praktykami studentów – wkładaniem „pensa” w szczelinę buta. Charakterystycznym elementem tego obuwia jest brak sznurowadeł oraz sposób jego zakładania – polega on na wsuwaniu stopy, bez konieczności wiązania.
W okresie jesiennym warto zamienić modele zamszowe, szyte blakiem na mokasyny ze skóry licowej, dzięki czemu stopa Twojego dziecka nie zamoknie.
Buty żeglarskie
Ten rodzaj obuwia z reguły wykonywany jest ze skóry lub lnu i posiada gumową podeszwę z płytkimi rowkami. Model ten przeszedł wiele metamorfoz na przestrzeni lat, a dziś przybrał formę skórzanych mokasynów przewiązanych rzemieniem.