Spodnie baggy dla chłopców - czyli moda i wygoda w jednym
Baggy, to świetna alternatywa dla spodni typu regular czy slim. Od niemal dekady pojawiają się wśród sklepowych propozycji, ale to właśnie w ostatnich sezonach cieszą się największym zainteresowaniem. Klasyczne kroje oczywiście wciąż są modne, jednak to streetwearowe fasony robią aktualnie ogromną furorę w modzie męskiej i chłopięcej. Sportowy charakter oraz duży komfort noszenia przyciągają coraz szerszą rzeszę fanów – również tych najmłodszych.
To właśnie ze względu na duże zainteresowanie tym miejskim modelem, postanowiliśmy przybliżyć nieco informacji na jego temat. W tym wpisie odpowiemy na następujące pytania:
- Skąd przywędrowały do nas baggy i jaka jest ich historia?
- Czym charakteryzuje się ten model spodni?
- Jakie są różnice pomiędzy często mylonymi baggymi i joggerami?
- Z czym i do czego nosić spodnie baggy?
Baggy — historia i pochodzenie
Wszyscy doskonale wiemy, że historia lubi zataczać koło – i nie inaczej jest w tym przypadku. Ten model ma swoje odniesienie w przeszłości, a aktualne kroje są jego wariacjami na temat.
Według historyków mody, ten krój pojawiał się w Stanach Zjednoczonych, już w okolicach 1930 roku. Dzieci z biednych dzielnic wykorzystywały sportową odzież starszego rodzeństwa, wprowadzając do niej liczne przeróbki. Tym sposobem powstawały luźne, zwisające w kroku i biodrach spodnie, zwężające się w kostkach.
„Saggery”, czyli francuskie odpowiedniki tego kroju, pojawiły się także w kulturze hip-hopowej początku lat 90-tych. Paryżanie wyrażali w ten sposób swoją przynależność do tej subkultury. Podobne ruchy zaobserwowano także w USA.
Niewiele osób wie natomiast, że baggy stanowiły kiedyś także kontrowersyjną część ubioru. Dlaczego? Ponieważ kojarzyły się z amerykańskim więziennictwem. Wielu skazanych nosiło w przeszłości uniformy w uniwersalnym kroju i rozmiarze. W związku z tym osoby szczuplejsze czy niższe miały zupełnie niedopasowany strój, luźno zwisający w kroku. Co istotne, wraz z opuszczeniem murów, byli więźniowie komunikując swoją przeszłość, wciąż ubierali się w modele przypominające aktualne baggy, jednak ze zdecydowanie niżej opuszczonym pasem.
Charakter tego kroju zupełnie odmienił Michael Jordan, który zapoczątkował nurt na obszerne, luźne w kroku spodnie jeansowe. Za nim podążyły także inne gwiazdy ze świata sportu czy muzyki, które równie mocno pokochały ten fason. Aktualnie moda na saggy/ baggy dotyczy nie tylko środowisk hip-hopowych czy sportowych (koszykarzy, skateboardzistów czy snowboardzistów), ale niemal wszystkich, dla których ważne są zarówno trendy, jak i wygoda.
Spodnie baggy – krój i charakterystyka
Baggy, to dosłownie z języka angielskiego workowaty/luźny. Z kolei saggy, to obwisły/zwisający. Wszystkie te przymiotniki świetnie oddają wygląd tego fasonu. Warto jednak zaznaczyć, że w Europie ten krój spodni występuje w nieco bardziej ugrzecznionej formie, niż ma to miejsce w Stanach Zjednoczonych. Posiada co prawda opuszczony krok, ale jednocześnie w odróżnieniu do prototypów, dobrze opina pas. To, co jednak charakterystyczne jest dla wszystkich modeli, to wizualnie duża objętość w biodrach, przy jednoczesnym zwężaniu się nogawek ku dołowi. W wielu przypadkach saggy/baggy posiadają również ściągacze w kostkach, które pozwalają wyeksponować tę część ciała. Nie jest to jednak regułą.
Ze względu na fakt, że omawiane dzisiaj spodnie mają raczej charakter luźny, sportowy, uszyte są z reguły z tkanin i dzianin dresowych. Bawełna połączona z elastanem sprawia, że są przyjemne w kontakcie ze skórą, dobrze oddychające, ale jednocześnie świetnie dopasowujące się do ciała.
Baggy a joggery — różnice
Wiele osób używa obu określeń zamiennie, traktując je jako swoje synonimy. Jednak pomimo wielu wyraźnych cech wspólnych, te dwa fasony spodni mają odmienną charakterystykę. Joggersy wpisują się raczej w styl casualowy. Ze względu na fakt, że jedną nogą nawiązują do elegancji, drugą do sportowych klimatów, swobodnie nosić je można zarówno do koszulki polo, jak i do marynarki. Z kolei baggy mają zdecydowanie sportowe zacięcie i z taką odzieżą oraz obuwiem powinny być noszone. Różnica widoczna jest również w kroju – joggery mają lekko obniżony krok, podczas gdy w saggy jest on bardzo wyraźnie „zwisający”. Odmienność dostrzec można także w doborze materiałów. Joggery wykonane są z reguły z tkanin na bazie bawełny, poliestru, elastanu, podczas gdy baggy szyte są z dzianin dresowych, rzadziej z jeansu. W obu przypadkach dostrzegamy natomiast podobne proporcje - szerzej na górze, węziej na dole.
Z czym i jak nosić spodnie baggy?
Tak, jak to zostało podkreślone wcześniej, baggy mają charakter zdecydowanie bardziej sportowy i uliczny niż casualowy. W związku z tym zestawianie ich z codziennym, ale nieco eleganckim ubiorem, jest raczej rzadkością. Zarówno te męskie, jak i chłopięce spodnie świetnie odnajdują się z kolei w zestawieniach z t-shirtami oraz bawełnianymi bluzkami z długim rękawem. Ten fason spodni można łączyć również z rozmaitymi bluzami oraz sportowymi kurtkami, np. bomberkami. Co istotne, ten krój, dzięki zwężającej się nogawce i jej dopasowaniu w kostce, pozwala na wyeksponowanie obuwia. Do saggy warto więc dobrać oryginalne, sportowe buty, takie jak sneakersy, trampki czy adidasy.
Chłopięce baggy w naszym sklepie internetowym
Ze względu na fakt, że w naszym sklepie z dziecięcą odzieżą znajdziesz zarówno baggy, jak i wyżej wymienione ubrania (koszulki, bluzki i bluzy), przygotowaliśmy dwa przykładowe zestawienia:
*Jednolite, musztardowe spodnie baggy z kieszeniami świetnie pasować będą z t-shirtem w trójkolorowe pasy (granatowy, khaki i musztardowy). Całość uzupełniona o granatową, rozpinaną bluzę z kapturem będzie stanowiła wyrazisty, ale jednocześnie dobrze dobrany kolorystycznie strój.
*Odwróconą proporcję – wyrazisty dół, wygaszona góra, stworzysz łącząc kolorowe spodnie baggy w zielone liście z niebieskim t-shirtem oraz granatową bluzą dresową.
Jeżeli Twoja córka również jest fanką sportowego stylu, koniecznie sprawdź kategorię spodnie dziewczęce. Odnajdziesz tam zarówno baggy, jak i wygodne legginsy.