Wyprawka dla noworodka na zimę – jakie ubranka wybrać?
Zimowa wyprawka dla noworodka powinna być przemyślana, a także dostosowana do warunków panujących zarówno w domu, jak i na zewnątrz. O czym zatem należy pamiętać, robiąc pierwsze zakupy dla dziecka?
Niezależenie od tego, czy dziecko urodzi się zimą, czy latem, podczas kompletowania wyprawki dla niemowlaka powinnyśmy zaplanować zakupy z wyprzedzeniem. Co ważne, zachowajmy również rozsądek, choć wiemy, że łatwo się ponieść magii zakupów malutkich ciuszków i dodatków!
Jeszcze przed porodem młodzi rodzice i przyszli dziadkowie chcącą zapewnić swojemu dziecku wszystko, co najlepsze i często kupują niepotrzebne ubranka i gadżety, których nigdy nie wykorzystają. Tymczasem pamiętajmy, że do podstawowych rzeczy, jakich potrzebuje noworodek, należą przede wszystkim pieluszki i kosmetyki, a także pierwsze ubranka.
Jakie rozmiary dla noworodka do szpitala?
O ile wyniki USG pozwalają poznać przybliżoną wagę dziecka, to do samych narodzin, nie jesteśmy w stanie określić, jaki rozmiar dziecko będzie nosiło w pierwszych dniach swojego życia – zależy to nie tylko od jego wagi, ale także jego wysokości. Ponieważ wiemy, jak dla mam są ważne pierwsze chwile spędzone z maluchem, na pobyt w szpitalu i pierwsze dni w domu, proponujemy przygotować od 4 do 6 kompletów bielizny w najmniejszym (ze standardowej rozmiarówki dziecięcej) rozmiarze 56. Natomiast większą liczbę kompletów przygotujmy w kolejnym z rozmiarów – 62 (od 1 do 3 msc)
Zdecydowana większość maluszków szybko wyrasta z najmniejszego rozmiaru, natomiast gdy dziecko jest drobniutkiej budowy, zakładane od 4 do 6 kompletów powinno wystarczyć na powitanie dzieciątka, a następnie w razie potrzeby dokupienie niezbędnych rzeczy – już po pierwszych doświadczeniach rodzica w przebieraniu maleństwa.
Może Cię zainteresować: Jak przygotować ubranka dla noworodka?
Lista ubranek do zimowej wyprawki
Bielizna dziecięca, którą można założyć na gołe ciałko dziecka, bez obawy o wystąpienie podrażnień czy alergii, to podstawa garderoby każdego maluszka. Oto produkty, od których warto zacząć kompletować niemowlęcą wyprawkę.
- Body z długim rękawem – 10 sztuk
- Półśpiochy – 5 sztuk
- Pajac rozpinany – 5 – 8 sztuk
- Czapka bawełniana cienka – 2 sztuki
Body to podstawowa bielizna, którą zakłada się bezpośrednio na ciałko, trzyma w ryzach pieluszkę, a także jest wygodne w przewijaniu. Najwygodniejsze do zakładania dla młodych rodziców będą bodziaki body otwierane kopertowo lub rozpinanie na całości.
Najlepszym uzupełnieniem body w pierwszych dniach życia dziecka będą półśpiochy, czyli spodnie z zabudowanymi stópkami, które możemy szybko zdjąć przy przewijaniu. Na początek, przy gojeniu pępka, najlepiej sprawdzą się półśpiochy niemowlęce z szerokim, bezuciskowym, bawełnianym ściągaczem. Zabudowane stópki sprawiają, że nie musimy zakładać dodatkowych skarpetek, dodatkowo uciskających stópki dziecka.
Pajac rozpinany po całości na napy lub otwierany i wiązany na „troczki” to jeden z obowiązkowych elementów bielizny dla noworodka, który przez pierwsze miesiące swojego życia, większość czasu spędza śpiąc lub leżąc w łóżeczku. Pajac jest luźny, nie uciska dziecka, zakrywa jego stópki, a rozpięcie pomaga szybko i łatwo przebrać dziecko. To najlepsza opcja również jako piżamka do spania.
Delikatna bawełniana czapeczka sprawdzi się nie tylko w pierwszych chwilach dziecka w szpitalu, ale także po kąpieli. Polecamy kupić dwie sztuki w dwóch różnych rozmiarach.
Ubranka codzienne i wyjściowe dla noworodka na zimę
Spodenki (polecane od rozmiaru 62) – 3 sztuki
Cieplejsza bluza lub sweterek – 2 sztuki
Ciepłe skarpetki – 5 sztuk
Kombinezon zimowy
Ciepła czapka z szalikiem – 1 sztuka
Pajac ocieplany – 1 sztuka
Rękawiczki – 2 sztuki (zimowe i chroniące przed drapaniem)
Przy zakupie ubranek tzw. wierzchnich możemy pozwolić sobie już na większą fantazję i bardziej wyszukane wzory. Pamiętajmy, że bielizna, którą zakładamy bezpośrednio na gołe ciało dziecka powinna być wykonana z najlepszej jakości bawełny, nie powinna zawierać elementów, które będą przeszkadzać dziecku podczas spania – np. aplikacji na plecach, mocnych gumek czy drapiących szwów.
Zimą dziecko, tak samo jak dorosłego, najlepiej ubierać na tzw. cebulkę – tylko, o jedną warstwę więcej niż dla siebie. Jeżeli zadbamy o dobrze dobraną i bezpieczną bieliznę, ubrania wierzchnie – bluzy, śpiochy czy sweterki, nie będą powodowały dyskomfortu dziecka.