Wyprawka dla przedszkolaka
Przed Twoim dzieckiem jego pierwsza samodzielna podróż. Jak zawsze z tym wydarzeniem wiążą się różne emocje, trochę obaw i wiele nadziei. Jak do każdej wyprawy, i do tej trzeba się dobrze przygotować. Sprawdzić co dokładnie potrzebujemy, które rzeczy już mamy, a które musimy jeszcze dokupić. Rozpoczęcie przedszkole to duża zmiana nie tylko dla dziecka, ale również dla całej rodziny. Jak dobrze przygotować się do tego wydarzenia. O czym warto pamiętać, co powinno się znaleźć w wyprawce do przedszkola? Zebraliśmy dla was kilka rad i wskazówek, które sprawią, że łatwej przygotujecie się do tego zadania.
# RAZEM Z DZIECKIEM
Pierwsza bardzo ważna sprawa, o której warto pamiętać, to kompletowanie wyprawki. Pamiętajcie, aby to robić razem z dzieckiem. Każdy przedmiot, który powinien się znaleźć w wyprawce wiąże się z jakąś historią, z jakimś rytuałem, który jest w przedszkolu. Warto wykorzystać ten moment i opowiedzieć dziecku, dlaczego coś kupujemy. To też dobra chwila, żeby porozmawiać z dzieckiem o kolorach i fasonach czy bardziej lubi bluzy niebieskie czy szare, czy bardziej sukienki ze wzorem czy z falbankami. Przygotowując wyprawkę wspólnie możecie stworzyć opowiadanie o dniu w przedszkolu co się po kolei dzieje, które rzeczy, kiedy się przydadzą. Rozłożyć je na podłodze przyjrzeć się im. Jeżeli część z tych rzeczy jest nowa. Warto, żeby dziecko je przymierzyło nową rozpinaną bluzę, dres czy kurtkę i dobrze się w niej poczuło. Zapamiętało, że to jego.
# LEŻAKOWANIE
Warto zapytać jak wygląda leżakowanie w przedszkolu, do którego będzie chodzić Wasze dziecko. Czy dzieci będą się przebierać w piżamkę czy tylko w jakieś wygodniejsze spodenki lub getry. Jeżeli dzieci przebierają się w piżamki to wtedy często potrzebna jest również pościel, jeżeli nie wystarczy kocyk i poduszeczka typu jasiek. Sprawdźmy czy piżamka rozmiar 98 jest jeszcze dobry, czy raczej trzeba się przymierzyć do rozmiaru 104. Warto, aby na czas leżakowania dziecko miało ze sobą jakąś osobistą rzecz np. ulubioną przytulankę , która będzie mu przypominać o domu, doda pewności siebie, pozwoli uspokoić się w trudnej sytuacji. Przed leżakowaniem lub po drugim śniadaniu dzieci często myją zęby. Warto dopytać co w ramach tej czynności dzieci potrzebują czy tylko szczoteczkę i pastę, czy również kubeczek oraz ręcznik.
# ZESTAW UBRAŃ
Bardzo ważny jest odpowiedni zestaw ubrań, taki, który będzie dla dziecka wygodny, przyjemny i pozwoli korzystać ze wszystkich aktywności, które proponuje przedszkole. Na pewno będą potrzebne buty na zmianę. Warto wybrać takie, które dziecko będzie potrafiło samo ubrać np. wsuwane lub na rzepy. Bardzo często w przedszkolach są organizowane zajęcia gimnastyczne, na których dzieci się przebierają. Powinniśmy na tą okazję przygotować na zmianę przewiewną bawełnianą koszulkę, spodnie dresowe z domieszką elastanu, legginsy, skarpetki. Warto również zaopatrzyć dziecko w rzeczy na zmianę na wszelki wypadek. W zestawie powinna się znaleźć dodatkowa: koszulka, spódnica, spodnie, rajstopy, skarpetki, bluza, bluzka, dres. Tak, aby mogło się przebrać lub, żeby było gotowe na zmianę pogody.
# WYDARZENIA SPECJALNE
W życiu przedszkolnym będzie dużo wydarzeń specjalnych Dzień Babci i Dziadka, wyjścia do teatru, występ. Warto pomyśleć nad zestawem ubrań na takie okazje. Wygodna sukienka, wygodne spodnie i koszula, które z jednej strony sprawią, że dzieci poczują, że to wyjątkowa chwila, a z drugiej strony będą dla nich komfortowe i przyjazne. Dla dziewczynek polecamy bawełniane sukienki w wygodnym kroju w literę „A”. Na początku może służyć, jako sukienka, później doskonale sprawdzi się, jako tunika do legginsów. Dla chłopców spodnie typu baggy lub joggery w stonowanych kolorach i jednolita kolorystycznie bawełniana bluzka.
# „BRUDZĄCE ZABAWY”
W przedszkolach jest też dużo okazji do tzw. brudnych zabaw. One są potrzebne, rozwijają zmysły, wspomagają rozwój układu nerwowego. Warto być przygotowanym na takie okoliczności. Jeżeli to są zabawy w sali z farbami lub z masami plastycznymi, warto zabezpieczyć ubrania za pomocą fartuszka lub przygotować zestaw rzeczy na zmianę. Tak, żeby dziecko nie martwiło się, że pobrudziło ulubioną różową bluzkę lub spódnicę z dresówki tylko spokojnie angażowało się w zabawę. Jeżeli chodzi o zabawy na zewnątrz zwłaszcza w okresie deszczowo – jesiennym warto dodatkowo zaopatrzyć przedszkolaka w gumowe spodnie na szelkach, które nałożymy na spodnie dresowe czy legginsy, żeby zabezpieczyć je przed pobrudzeniem. Jeżeli dziecko nosi rozmiar spodni dresowych 110 cm warto spodnie gumowe kupić trochę większe.
# MOKRE WPADKI
Warto do zestawu dołożyć również worki strunowe na tzw. mokre wpadki. Dzięki woreczkom każda mokra rzecz skarpetki, majteczki czy bluzka będą zabezpieczone i nie pobrudzą innych ubrań, a Ty bez problemu przewieziesz je do domu.
# OZNACZANIE UBRAŃ
W przedszkolu nasze dziecko nie jest samo. Różowych bluzek, granatowych spodenek z kieszonkami, koszulek ze wzorem, kurtek jest przynajmniej 20. Łatwo w takim gąszczu coś zgubić. Aby nie było takich sytuacji, że inny przedszkolak idzie w naszych szarych dresach na spacer lub nasze pociecha zapomniała jak wygląda jego bluza z kapturem na zmianę sugerujemy oznaczyć ubrania. Proponujemy, aby oznaczyć rzeczy na dwa sposoby. Dla osób, które opiekują się Twoim dzieckiem najlepiej, żeby była to naprasowanka lub tasiemka z imieniem i nazwiskiem. Jeżeli chcemy wzmacniać w dziecku poczucie sprawczości warto wybrać jakiś wspólny znak haftkę lub jakaś graficzną naprasowankę, tak żeby samo umiało odnaleźć swoje rzeczy bluzkę lub spodnie. Inne przedmiot warto podpisać flamastrem niezmywalnym.
# POZYTYWNE EMOCJE
Na samym początku i Tobie i dziecku będzie potrzebne dużo wsparcia. To nowa sytuacja w której wszyscy musicie się odnaleźć. Otaczajcie się pozytywnymi osobami, które będą Wam mówić, że będzie dobrze. Znajdujcie w czasie drogi do przedszkola dużo okazji, żeby porozmawiać, trzymać się za rękę, znajdować rzeczy, które razem obserwujecie. Nie rozstawajcie się w pośpiechu. Lepiej być wcześniej i mieć ten zapas na wspólne spokojne rozebranie się i pożegnanie.