Bawełniane ubranka dla dzieci, czyli wygoda, bezpieczeństwo i trwałość w jednym!

2020-01-07
Bawełniane ubranka dla dzieci, czyli wygoda, bezpieczeństwo i trwałość w jednym!

Komfort, przyjazne dla organizmu właściwości oraz trwałość, to cechy pożądane w ubraniach dla dzieci. Zależy nam przecież na tym, aby nasze maluchy nie przemarzły, ani się nie przepociły. Jednocześnie ważne jest dla nas to, aby materiały, z których uszyta jest odzież, nie obcierały, nie drapały, nie powodowały odparzeń oraz nie wywoływały uczuleń. Nie można zapomnieć również o wytrzymałości tkanin i dzianin. Mechacenie, przecieranie, zniekształcanie czy nadmierne rozciąganie nie powinno mieć miejsca w ubrankach dla chłopców i dziewczynek.

Czy istnieją materiały, które spełniają powyższe założenia - są trwałe, bezpieczne i wygodne jednocześnie? Oczywiście, że tak. Należy do nich m.in. wysokiej jakości bawełna.

Przy tym temacie postaramy się odpowiedzieć na następujące pytania:

  1. Dlaczego bawełna jest najczęściej wykorzystywanym materiałem w dziecięcej branży odzieżowej?
  2. Jak rozpoznać dobrej jakości bawełnę?
  3. Od czego zależy jakość bawełny?
  4. Czy lepiej wybrać ubrania z tkaniny czy dzianiny bawełnianej? Czym różnią się oba sposoby splatania nitek?
  5. Czy warto sięgać po mieszanki bawełny z innymi tkaninami?

Bawełna w branży dziecięcej

To jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów w ubrankach dla dzieci. Dlaczego? Ponieważ zarówno dzianiny, jak i tkaniny bawełniane charakteryzują się miękkością, dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi oraz absorpcyjnymi. Ponadto bawełna jest bardzo wytrzymała, odporna na wysoką temperaturę i łatwa w praniu. Do jej zalet należy także fakt, że się nie elektryzuje.

W przemyśle tekstylnym możemy spotkać się jednak z różnymi rodzajami bawełny – również tymi gorszej jakości. Ubrania uszyte z niskojakościowej bawełny rozpoznamy zazwyczaj po szorstkości, sztywności, rzadkim splocie i niskiej cenie. Dobrej jakości tkanina/dzianina bawełniana jest natomiast droższa, ale jednocześnie charakteryzuje się gęstym splotem tzw. mięsistością oraz mocnym i miękkim chwytem. Ważnym wskaźnikiem sortu przędz bawełnianych są również certyfikaty. Zarówno w Polsce, jak i na świecie świadectwem wysokiej jakości ubrań jest m.in. dokument Oeko-Tex Standard 100. Ten system certyfikacji informuje nas o tym, że włókna wykorzystane do produkcji ubrań pozbawione są szkodliwych i potencjalnie szkodliwych substancji, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Mowa o ekstrahowanych metalach ciężkich, pestycydach, alergizujących i rakotwórczych barwnikach, formaldehydach czy chlorofenolach. Warto więc szukać na metkach oznaczenia „Tekstylia Godne Zaufania”. To właśnie to hasło daje nam pewność, że tkanina czy dzianina posiada certyfikat Oeko-Tex Standard 100.

Ubranka dla niemowlaków i dzieci dostępne w naszej ofercie, uszyte są z materiałów posiadających wspomniany certyfikat.

Czym różni się tkanina od dziany bawełnianej?

Podczas dokonywania wyborów zakupowych, często stajemy przed dylematem – wybrać dzianinę czy tkaninę? Zanim odpowiemy sobie na to pytanie, warto zapoznać się z charakterystyką obu materiałów. Różnica między nimi polega na sposobie splatania nitek. W tkaninie bawełnianej mamy do czynienia z osnową i wątkiem, które przeplatane są ze sobą poziomo i pionowo. Sposób tkania, czyli tworzenia prostopadłych do siebie układów nitek, tworzy charakterystyczny, założony wcześniej splot tkacki. To od niego w dużej mierze zależy ostateczny wygląd oraz przeznaczenie tkaniny bawełnianej. Z kolei na przepuszczalność i elastyczność materiału wpływa wrobienie oraz gęstość wątku i osnowy.

Dzianina bawełniana, w odróżnieniu od tkaniny, powstaje nie z dwóch a z jednej nitki. To wyrób składający się z „oczek”, które ułożone obok siebie tworzą kolumienki (oczka ułożone jedno nad drugim) i rządki (oczka ułożone obok siebie poziomo). Dzięki takim splotom dzianina bawełniana charakteryzuje się przewiewnością oraz elastycznością. Ponadto, podobnie jak tkanina bawełniana, cechuje się także dużą miękkością.

Zarówno tkaniny, jak i dzianiny sprawdzą się w ubrankach dla niemowlaków i dzieci. Oba materiały są oddychające, higroskopijne i elastyczne. Decyzja zakupowa jest więc najczęściej oparta o aspekt wizualny. Tkaniny są z reguły gładkie, podczas gdy dzianiny mogą przybrać nie tylko jednolitą formę, ale również tę fakturowaną, ażurową czy wzorzystą.

Od czego zależy jakość bawełny?

To, czy ubrania uszyte z tego materiału będą posiadały wyżej wspomniane, korzystne właściwości, uzależnione jest od kilku elementów. Na ostateczną jakość bawełnianej odzieży wpływa:

  • Sposób zbierania bawełny
  • Tę włóknodajną roślinę z rodziny ślazowatych można zbierać na dwa sposoby – z wykorzystaniem maszyn lub ręcznie. Pierwszy sposób sprawia, że włókna narażone są na większe uszkodzenia, a przy tym dostają się do nich liczne zanieczyszczenia. Bawełna zbierana mechanicznie wymaga więc większej preparacji w dalszych etapach produkcji. Z kolei bawełna pochodząca z ręcznych zbiorów, cechuje się znacznie większą czystością. Dzięki temu wymaga mniejszej obróbki.

  • Obróbka włókien
  • W tej fazie produkcji istotny jest sposób separacji nasion od włókien oraz usuwania zanieczyszczeń. Od metodyki wykorzystywanej do preparacji włókien, uzależniona jest ich ostateczna długość oraz ewentualny stopień ich uszkodzeń.

  • Stopień dojrzałości włókien
  • To od tego elementu w dużej mierze uzależniona jest wytrzymałość ubrań wykonanych z bawełny. Im dłuższy czas dojrzewania włókien, tym lepiej. Warto przy tym zaznaczyć, że okres potrzebny na osiągnięcie pełnej dojrzałości pojedynczego włókna, to między 100 a 180 dni. Po tym czasie włókna stają się bardziej odporne na czynniki mechaniczne i chemiczne.

  • Długość włókien
  • To także bardzo istotny element w klasyfikacji jakości bawełny. Długie włókna charakteryzują się miękkością, wytrzymałością, delikatnym połyskiem. Przy tym pozwalają na tworzenie ściślejszych splotów, bez nieestetycznych zgrubień czy zmechaceń. Z kolei krótkie włókna, pomimo że są grubsze, są mniej wytrzymałe, a przy tym szorstkie i mało przyjemne w dotyku. Ponadto w splocie często jawią się w postaci skaz.

  • Sposób wytwarzania przędzy
  • Na tym etapie kluczowe są dwa elementy - formowanie i czesanie przędzy. Jeżeli materiał kształtowany jest z różnej długości włókien, a następnie od razu formowany w taśmy, będziemy mieć do czynienia ze sztywną, mało wytrzymałą i posiadającą skazy tkaniną. Jeżeli z kolei przędza zostanie poddana dodatkowo czesaniu, z materiału odsiane zostaną zanieczyszczenia oraz krótkie włókna. Dzięki temu otrzymamy tkaninę średniej lub dobrej jakości.

  • Maceracja
  • To także istotny proces, który korzystnie wpływa na połysk oraz wytrzymałość materiału. Polega na płukaniu przędzy roztworem wodorotlenku sodowego.

Mieszanki bawełniane

Zerkając na metki, możemy spotkać się z mieszankami bawełny z innymi tkaninami. Dzięki takim kombinacjom możliwe jest uzyskanie wysokojakościowej tkaniny łączącej cechy kilku materiałów. Przykładem takich mieszanek jest:

  • Bawełna z dodatkiem poliestru
  • Taka kombinacja materiałów w odzieży dziecięcej zapewnia jej szybkie wysychanie, odporność na marszczenie i łatwość w pielęgnacji. Ponadto połączenie włókien bawełnianych z poliestrowymi chroni ubrania przed kurczeniem się.

  • Bawełna z elastanem
  • Dodatek elastanu w odzieży dla dzieci sprawia, że ubranka są bardziej elastyczne, a tym samym wygodniejsze. Ponadto, podobnie jak w miksie bawełny z poliestrem, pozytywnym aspektem jest łatwość utrzymania materiału w czystości.

Poszukujesz ubranek dla dziewczynki lub chłopca i zastanawiasz się, jakie jeszcze materiały polecane są maluchom? Jeżeli tak, zapoznaj się z artykułem „Jakie tkaniny wybrać dla dziecka”.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020
pixel