Jak sprawdzić jakość ubrań dla dzieci – praktyczne wskazówki

2021-09-15
Jak sprawdzić jakość ubrań dla dzieci – praktyczne wskazówki

Korzyści płynące z wybierania ubranek wysokiej jakości są niepodważalne. Ciuszki uszyte z naturalnych włókien, dobrze skrojone i świetnie wykończone zapewnią naszym pociechom nie tylko komfort, bezpieczeństwo, ale i bardzo dobrą prezencję. Jednak jak wśród tak szerokiej oferty produktów dla smyków wybrać wyłącznie te wysokogatunkowe? Aby ułatwić tę trudną decyzję zakupową, w tym artykule podpowiemy:

  • Czym charakteryzują się dobrej jakości ubrania dla dzieci;
  • Jakimi metodami warto sprawdzać ciuszki przed ich zakupem;
  • Jak zweryfikować jakość ubrań robiąc zakupy online.
  • Czym charakteryzują się ubranka wysokiej jakości – oto wyznaczniki:

    • Pozwalają skórze oddychać i utrzymywać prawidłową temperaturę ciała;
    • umożliwiają swobodny ruch i komfort podczas zastygania w rozmaitych pozycjach;
    • są przyjemne w kontakcie ze skórą (np. niskiej jakości bawełna jest szorstka i sztywna w dotyku, podczas gdy jej wysokogatunkowy odpowiednik jest miękki);
    • są bezpieczne dla zdrowia dziecka;
    • nie posiadają w swoim składzie alergizujących substancji lub wykończeń (np. niklu);
    • ich gramatura jest adekwatna do pory roku (niższa gramatura na lato, wyższa na zimę);
    • mają estetyczne i trwałe wykończenie;
    • dobrze się prezentują;
    • jeżeli są prane i prasowane według zaleceń, są naprawdę trwałe.

    Jak sprawdzić, czy dziecięce ubranko jest wysokiej jakości

    Podczas weryfikacji jakości tkaniny warto wyostrzyć nie tylko zmysł wzroku, ale i dotyku. Palpacja dostarczy nam bowiem wielu cennych informacji na temat miękkości, wagi oraz mięsistości tkaniny.

    Zapoznaj się ze wszystkimi informacjami na metce

    W tym kroku kluczowe jest zwrócenie uwagi na takie elementy, jak skład tkaniny, gramatura materiału, kraj produkcji oraz ewentualne certyfikaty. Temat każdego ze wspomnianych „wskaźników” został rozwinięty w dalszej części artykułu.

    Sprawdź wagę i mięsistość tkaniny

    Ubranka na sezon wiosenno-letni i jesienno-zimowy z reguły różnią się nie tylko rodzajem tkaniny, ale również jej gramaturą. O wadze, mięsistości i przezierności materiału decydować będzie przede wszystkim grubość nitek oraz gęstość ich tkania. Ten parametr będzie niższy dla odzieży dedykowanej ciepłym miesiącom (np. 120g/m2), ponieważ w tych sezonach kluczowa jest przewiewność tkaniny. Z kolei w chłodne i mroźne dni ubranka powinny mieć wyższą gramaturę. Kupując odzież porównujmy więc jej gramaturę z przeznaczeniem. Uważajmy także na ciuszki o gramaturze poniżej 120g/m2. Tak niskie wartości mogą świadczyć o wątpliwej jakości produktu, czego konsekwencją może być np. szybsze przecieranie, rozciąganie i dziurawienie.

    Naciągnij tkaninę i skierują ją pod światło

    Techniką, która również pozwala na weryfikację jakości ubranka, jest naciągnięcie materiału i skierowanie go w stronę światła. Tym sposobem sprawdzimy solidność oraz gęstość splotu, a także wyłapiemy ewentualne „słabe punkty” z mniejszą ilością włókien. Przerzedzone miejsca są bardziej narażone na przetarcia. Ta metoda pozwoli nam również ustalić, czy naciągany materiał wróci do swojej pierwotnej formy.

    Sprawdź jakość wykończenia

    Zwróć uwagę na to, jak zostały przyszyte guziki – czy dobrze przylegają do ubranka i czy nie wiszą „na włosku”. Warto zweryfikować również sposób ich mocowania. Guziki z 4 dziurkami trzymają się najdłużej wtedy, gdy odrębnie przyszyte zostały najpierw pierwsze dwie dziurki, a później dwie kolejne (wtedy od spodu widzimy dwie pętelki, a nie jedną). W takich okolicznościach, gdy jedna z nitek pęknie, druga wciąż jest w pogotowiu!

    Przyjrzyjmy się także szwom i ściegom. Aby ubranko dobrze się układało i wyglądało estetycznie, powinny być płaskie, proste i bez pętelek. Takie wykończenie stanowi również dobre zabezpieczenie przed strzępieniem się ubranka i jednocześnie nie podrażnia delikatnej skóry smyka.

    Warto sprawdzić także, czy nie dostrzegamy wystających nitek lub rozpruć – owe elementy powinny nas zaniepokoić, ponieważ mogą świadczyć o niskiej jakości wykonania.

    Zapoznaj się z charakterystycznymi cechami najpopularniejszych tkanin

    Zabaw się w detektywa i spróbuj sprawdzić, czy włókna zadeklarowane na metce faktycznie znajdują się w składzie materiału. W tym celu przed zakupem rekomendujemy poczytanie o charakterystycznych cechach poszczególnych tkanin naturalnych. Jeżeli materiał będzie znacząco różnił się od opisów, np. w chwycie, wyglądzie czy delikatności, warto skonsultować sprawę ze sprzedawcą.

    Jak zweryfikować jakość ubranek dziecięcych robiąc zakupy online

    Aby zweryfikować, czy mamy do czynienia z dobrej jakości produktem, warto wziąć pod lupę następujące elementy:

    Składy tkaniny

    To jeden z najważniejszych elementów, na jaki należy zwrócić uwagę przed zakupem ubranka. Gramatura, splot i rodzaj tkaniny, z jakiej uszyte zostały ciuszki, determinują ostateczną jakość produktu. Najlepszymi parametrami odznaczają się włókna naturalne, takie jak bawełna, len, jedwab czy wełna. Ich zalecana obecność w składzie materiału to minimum 80%. Tylko wtedy mamy pewność, że tkanina zachowa swoje kluczowe cechy. Dla zainteresowanych tych tematem, odsyłamy do artykułu Z CZEGO USZYTE SĄ UBRANKA TWOJEGO DZIECKA - Z TKANIN NATURALNYCH, SZTUCZNYCH A MOŻE SYNTETYCZNYCH?

    Sprawdź certyfikaty

    Warto szukać w opisach ubranek dziecięcych informacji o certyfikatach bezpieczeństwa tkanin np. „Oeko-Tex Standard 100 Tekstylia godne zaufania”. Aby materiał mógł otrzymać taki atest, musi spełnić szereg wymagań, np. brak substancji rakotwórczych w swoim składzie, brak formaldehydów i bioaktywnych materiałów wykończeniowych czy zgodność wyrobu z pH skóry człowieka.

    Dokładnie czytaj opisy i nie daj się nabrać

    Zwracaj baczną uwagę na takie treści, jak „100% silk feeling”. Taki komunikat może wprowadzić w błąd, ponieważ po szybkim przeleceniu wzrokiem po treści możemy uznać, że mamy do czynienia z jedwabiem, a nie tkaniną przypominającą go w dotyku. Jeżeli producent w sposób mylący lub niejednoznaczny komunikuje skład produktu, zalecamy uruchomienie większej czujności.

    Sprawdźmy również, czy w opisie produktu znajduje się informacja o bezniklowych napach. Producenci dbający o jakość swoich produktów z reguły rezygnują z zatrzasków, w których składzie znajduje się ten pierwiastek. Jest on bowiem częstym alergenem, który może wywołać silne reakcje skórne u Twojego dziecka.

    Sprawdź kraj pochodzenia

    Jeżeli nie znamy jakości produktów pochodzących z innych kontynentów, warto zdecydować się na ubranka produkowane w Europie. Dlaczego? Na producentów ze starego kontynentu nakładane są liczne wymogi, dzięki czemu taki asortyment spełnia najwyższe standardy europejskie.

    Szczególnie polecamy zakup polskich ubranek. To nie tylko większa łatwość pozyskania informacji o produkcie, ale także większe prawdopodobieństwo, że trafimy na małą lub średnią firmę (w takich przedsiębiorstwach kładziony jest duży nacisk na kontrolę jakości i precyzję wykonania). Ten temat poruszaliśmy w artykule DLACZEGO WARTO KUPOWAĆ UBRANIA SZYTE W POLSCE?

    Cena

    Nie ma co ukrywać, że wysokiej jakości naturalna tkanina i solidne wykończenia będzie miało swoje odzwierciedlenie w cenie. Jeżeli więc podana kwota jest wyjątkowo atrakcyjna, istnieje prawdopodobieństwo, że jakieś istotne informacje zostały pominięte lub celowo przeinaczone (nie dotyczy przecen i promocji). W takich sytuacjach włączmy naszą czujność i skontaktujmy się ze sklepem.

    Poczytaj opinie o produktach

    Jeżeli wszystkie powyższe punkty nie budzą naszych wątpliwości, kropką nad i będzie zapoznanie się z opiniami innych internautów. Dzięki nim nie tylko zestawisz informacje zamieszczone na stronie z oceną innych rodziców, ale być może odnajdziesz tam również ciekawostki, które nie zostały zawarte w opisie produktu, a mają dla Ciebie znaczenie.

    pixel