Jak ubrać chłopca i dziewczynkę na wesele – praktyczne wskazówki

2021-04-14
Jak ubrać chłopca i dziewczynkę na wesele – praktyczne wskazówki

Po otrzymaniu zaproszenia na ślub, często zaczynamy zastanawiać się nie tylko nad naszą stylizacją, ale również nad weselną garderobą naszego dziecka. O ile my, dorośli, jesteśmy w stanie zrezygnować z wielu wygód na rzecz atrakcyjnego wyglądu, o tyle nasze pociechy mają z reguły nieco odmienny pogląd na ten temat. Jak w związku z tym pogodzić elegancję i styl z komfortem oraz wygodą naszego smyka?

W dzisiejszym artykule zdradzamy, jakimi zasadami warto kierować się podczas ubierania chłopca lub dziewczynki na wesele. Podpowiadamy przy tym kilka trików, które idealnie sprawdzą się podczas wielogodzinnej zabawy.

6 praktycznych wskazówek dotyczących ubierania dziecka na wesele

Tak, jak zostało to wspomniane powyżej, podczas weselnej zabawy ogromną rolę odgrywa nie tylko elegancka stylizacja, ale także komfort i wygoda naszych pociech. Aby smyk czuł się dobrze w dziecięcych ubrankach, warto trzymać się poniższych zasad:

1. Bielizna i ciuszki przy ciele wyłącznie z naturalnych tkanin

Przewaga naturalnych tkanin nad syntetycznymi jest bezdyskusyjna. Włókna roślinne czy zwierzęce, w odróżnieniu do tych niewystępujących w przyrodzie, pozwalają ciału oddychać i oddawać wilgoć do otoczenia. Dzięki tym cechom nasz maluch się nie przepoci. To z kolei uchroni go przez nieprzyjemnymi otarciami wynikającymi z pocierania materiału o wilgotną skórę. Po naturalne tkaniny warto więc sięgać szczególnie w przypadku ubrań mających bezpośredni kontakt z ciałem.

Jakie włókna sprawdzą się podczas weselnych uroczystości? Ogromnie polecana jest wysokiej jakości bawełna z domieszką elastanu. Włókna bawełniane charakteryzują się termoizolacyjnością, absorpcyjnością, przewiewnością oraz miękkością. Ponadto ubranka z nich uszyte nie elektryzują się. Z kolei domieszka elastanu (do 20%) sprawi, że ciuszki lepiej dopasują się do ciała, pozwolą na swobodniejszy ruch, a tym samym będą wygodniejsze.

Odpowiednią tkaniną na letnie uroczystości będzie również len. Ten materiał sprawdzi się np. w roli chłopięcej koszuli czy dziewczęcej sukienki zestawionej z spódniczki. Pomimo że łatwo się gniecie, ma ogrom zalet, które Twoje dziecko z pewnością doceni. Przede wszystkim jest niezwykle przewiewny, oddychający, hipoalergiczny i wytrzymały!

Z kolei rekomendowanymi tkaninami pochodzenia zwierzęcego są wełna oraz jedwab. Pierwszy z wymienionych materiałów sprawdzi się nie tylko zimą, ale i latem! Wystarczy dobrać odpowiednią mięsistość i splot włókien. Ubranka uszyte z jedwabiu są natomiast nieocenionym sprzymierzeńcem w upalne dni, ponieważ dają poczucie chłodzenia i kojenia skóry.

2. Unikanie uwierających, niewygodnych elementów garderoby

Uwierająca metka z boku bluzki, gryzący zamek na plecach, wpijająca się w talię gumka czy uciskający kołnierzyk mogą skutecznie zepsuć zabawę nie tylko dziecku, ale i opiekunowi. Aby uniknąć takich „atrakcji” podczas weselnej zabawy, warto wyciąć metki, które mogą przeszkadzać naszemu szkrabowi. Przed zakupem ubranka zwróćmy również uwagę na przeszycia, odstające elementy, rzepy i haftki w okolicy talii, pach i szyi, ponieważ one także mogą generować duży dyskomfort.

Dobrym pomysłem jest również ubranie malucha w docelowy strój na kilka dni przed uroczystością. Nawet godzinne przebywanie w weselnej stylizacji podczas zabawy w domu, może obnażyć jej ewentualne słabe punkty.

3. Strój, który pozwoli na samodzielne skorzystanie z toalety

Jak ubrać chłopca na wesele, aby nie kursować z nim bez końca do WC? Warto zwrócić uwagę m.in. na rodzaj zapięcia w ubranku – powinno być one dostosowane do wieku dziecka. O ile spodnie na guziki czy zamek sprawdzą się u starszych chłopców, o tyle u młodszych smyków mogą generować wiele problemów podczas korzystania z toalety. W związku z powyższym w przypadku maluszków polecane są spodnie z gumką w pasie – tak, w odpowiedniej stylizacji one również mogą wyglądać bardzo elegancko i stylowo! Podobne zasady dotyczą paska - ten dodatek polecamy wyłącznie „starszyźnie”.

Z kolei u dziewczynek utrudnieniem podczas korzystania z toalety może być body lub jednoczęściowy kombinezon (szczególnie ten zapinany na plecach!). Aby uniknąć niepotrzebnych komplikacji, warto zrezygnować z takich stylizacji na rzecz wygodnej sukienki lub dziewczęcą bluzką zestawionej z spódniczki. Dużą trudność sprawić mogą również wielowarstwowe sukienki i spódniczki o dużej objętości. Oczywiście wyglądają niezwykle efektowanie i elegancko, ale polecane są raczej na krótsze uroczystości, takie jak urodziny, komunie czy święta.

4. Wygodne, oddychające obuwie

Na wesele warto wybrać już ówcześnie przetestowane i sprawdzone buty. Nowe obuwie, które jest jeszcze „nierozbite”, może być sprawcą obtarć i pęcherzy, które skutecznie zniechęcą malucha do zabawy.

Wybierając pomiędzy poszczególnymi egzemplarzami, warto zwrócić uwagę również na ich zapięcie. Obuwie na rzepy sprawdzi się w przypadku przedszkolaków. Dzięki temu będą mogły one samodzielnie poradzić sobie z zapięciem trzewika. Ważne, aby rzep był na tyle mocny, aby but się nie odpinał i nie luzował np. podczas tańca. Istotną kwestią jest również jego umiejscowienie – powinien utrzymywać śródstopie w ryzach. Dla jeszcze młodszych maluszków (m.in. tych dopiero uczących się chodzić), polecamy z kolei buty o sprężystej podeszwie, pozwalającej na zginanie stopy tuż pod palcami. Ważne jest również ustabilizowanie pięty, poprzez dobrze przylegający, ale nie sztywny zapiętek. Ogromne znaczenie ma także antypoślizgowa, np. kauczukowa podeszwa. Kropką nad i będą sznurowadła, które umożliwią nam idealne dopasowanie buta do stópki dziecka.

Więcej na ten temat przeczytać można w artykule DELIKATNA STÓPKA DZIECKA - JAK DOBRAĆ BUTY I SKARPETKI DLA NAJMŁODSZYCH

5. Ubranie, a nie przebranie

Jak ubrać dziewczynkę na wesele, aby jej stylizacja nie była niewygodnym przebraniem? Unikajmy ciężkich, bufoniastych sukienek o dużej objętości. Księżniczkowe stylizacje, chociaż radują oczy widzów, mogą sprawiać dziecku duży dyskomfort podczas wielogodzinnych harców. Ich waga i rozpiętość ograniczają ruchy - uniemożliwiają swobodne siadanie, kucanie, podskakiwanie, a nawet korzystanie z toalety. Takie ubrania często uszyte są również z syntetycznych, nieoddychających tkanin np. poliestru, przez co ciałko malucha szybko się zapoci.

Podczas stylizacji szkraba nie przesadźmy również z dodatkami. Bransoletki, kolczyki, opaski, naszyjniki, niewygodne wsuwki we włosach po wielu godzinach noszenia mogą zacząć uwierać, drapać i zwyczajnie przeszkadzać.

6.Ubranie i obuwie na wymianę

Nawet, jeżeli przed weselem przetestowaliśmy obuwie czy ubranka dziecięce, warto pomyśleć o garderobie na przebranie. Buty, które dotychczas były noszone krótko i z małą intensywnością, mogą nie sprawdzić się podczas intensywnych harców. W takich okolicznościach warto mieć zapasowe, antypoślizgowe i jednocześnie miękkie trzewiki, w których dziecko wielokrotnie bawiło się w domu/na podwórku.

Warto pomyśleć także o ubrankach na przebranie, ponieważ podczas zabawy może okazać się, że np. spodnie/spódnica opadają w tańcu. Zapasowa garderoba sprawdzi się również wtedy, gdy nasz maluch już w pierwszych godzinach uroczystości wyleje na siebie napój czy ubrudzi się jedzeniem. Alternatywne ciuszki pozwolą także uniknąć przemarznięcia/przepocenia, na przykład wtedy, gdy na sali jest mocna klimatyzacja lub pogoda ulega drastycznej zmianie.

pixel