Jak ubrać dziecko w góry lub do lasu zimą?
Kolejne obostrzenia związane z koronawirusem sprawiają, że silniej niż zwykle czujemy potrzebę obcowania z naturą. Coraz chętniej odwiedzamy skwery, parki, lasy, ale i góry. Jednak jak przygotować się na piesze, zimowe wędrówki, aby nasz maluch ani nie zmarzł, ani się nie przegrzał? W dzisiejszym artykule podpowiemy, jak ubrać dziecko na zimową wycieczkę w góry, aby wyprawa była dla wszystkich czystą przyjemnością i …nie skończyła się przeziębieniem.
Sucho, ciepło i wygodnie – jaka garderoba zapewni naszemu dziecku taki komfort?
Ubiór naszego malucha powinien być dostosowany nie tylko do pory roku, ale również długości oraz trudności trasy, jaką planujemy przemierzyć. W przypadku lekkich i krótkich przebieżek np. po Beskidach, nie ma konieczności zabierania ze sobą wypchanego po brzegi plecaka. Podczas godzinnego/dwugodzinnego, niskowysiłkowego spaceru nie musimy się bowiem przebierać – wystarcza dobrze przemyślany, trójwarstwowy outfit.
Z kolei podstawową zasadą kilkugodzinnych pieszych wędrówek po wysokich górach jest przygotowanie odzieży na różne okoliczności i warunki pogodowe. To niestety wiąże się z koniecznością noszenia bagażu, w którym nasz maluch przechowa dodatkowe elementy garderoby. Dzięki takiej strategii wchodząc pod górę, będziemy mogli ściągnąć dodatkowe warstwy odzieży i założyć je w momencie odpoczynku na szczycie czy podczas schodzenia. W trakcie górskich wycieczek kluczową rolę odgrywa więc ubiór na cebulkę oraz wygodny, pojemny plecak.
A o jakie warstwy odzienia należy zadbać? Pierwszą z nich stanowić powinny dziecięce ubrania uszyte z naturalnych tkanin. Dlaczego? Bielizna, koszulki, bluzki z długim rękawem, kalesony, rajtuzy i legginsy przylegają bezpośrednio do skóry dziecka, w związku z czym odpowiadają za odprowadzanie wilgoci, odpowiednią wentylację oraz utrzymanie prawidłowej temperatury ciała. Materiały wykonane z naturalnych włókien np. bawełna czy wełna, w odróżnieniu od włókien syntetycznych, posiadają wszystkie ze wspomnianych właściwości. Drugą warstwę stanowić powinny ubrania umożliwiające zatrzymanie ciepłego, nagrzanego przez ciało powietrza. To ona powinna umożliwiać również oddawanie wilgoci na zewnątrz – przekazując ją od warstwy pierwszej, do trzeciej. Mowa o bluzach dresowych, swetrach i spodniach. Trzecią warstwę stanowi zimowa kurtka chroniąca przed wiatrem. Jednocześnie to właśnie ona musi umożliwiać prawidłową cyrkulację powietrza, dzięki czemu malec się nie przepoci. Uzupełnieniem garderoby powinny być czapki/kominiarki, rękawiczki oraz kominy. W przypadku małych dzieci warto zrezygnować z szalików na rzecz wspomnianych kominiarek i kominów. Dzięki nim zapomnimy o ciągłym pilnowaniu, czy szyja malucha jest dobrze osłonięta.
Dziecięce odzienie wierzchnie na górskie, zimowe wędrówki
Kiedy ogólne zasady mamy już za sobą, przejdźmy do szczegółowych informacji na temat zewnętrznych elementów górskiej garderoby.
Jaka kurtka na zimowe wędrówki górskie?
Podczas minusowych temperatur najlepiej sprawdzają się kurtki puchowe – z kaczymi lub gęsimi piórami. Gęsie pierze uznawane jest za jedno z najskuteczniejszych izolatorów ciepła, które jednocześnie pozwala na prawidłową cyrkulację powietrza. Warto jednak zwrócić uwagę nie tylko na rodzaj wypełnienia, ale również na jego sprężystość. Im wyższy parametr „cuin”, czyli cal³/uncję, tym cieplejsza kurtka. O ile w mieście sprawdzi się wartość 500-550, o tyle w górach ta liczba powinna wynosić od 600 wzwyż.
Podczas zimowych, trudnych wspinaczek odpowiednie będą również kurtki softshellowe z dodatkowym ociepleniem. Zabezpieczą malucha przed wiatrem, a dzięki swojej lekkiej konstrukcji, umożliwią swobodny ruch i wygodę. Idealnym rozwiązaniem jest egzemplarz z dodatkowo odpinaną warstwą (np. mikropolarem), którą przypiąć można podczas odpoczynku na szczycie. Z kolei w trakcie wspinaczki na szczyt, odpięty ocieplacz nie będzie utrudniał cyrkulacji powietrza i oddawania wilgoci na zewnątrz.
A kiedy zdecydować się na kurtkę hardshellową, czyli egzemplarz z membraną? To propozycja na dni z dużymi opadami śniegu/deszczu ze śniegiem, ale tylko wtedy, gdy spacer po górach ma lekki charakter. Dlaczego? Z uwagi na to, że podczas niskowysiłkowych przebieżek dziecko nie poci się w tak dużym stopniu, jak podczas trudnych tras, można pozwolić sobie na odzienie z wodoodporną, utrudniającą odprowadzanie wilgoci warstwą.
Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając kurtkę w góry? Warto zadbać o egzemplarz ze ściągaczami umieszczony od wewnętrznej strony oraz przy rękawach. Zimowy model powinien posiadać również wysoki kołnierz z osłoną podbródka oraz kieszonki na zamek.
Jakie spodnie zimowe w góry?
Pierwszą warstwą dolnych partii ciała powinny stanowić bawełniane lub wełniane getry/rajtuzy/ legginsy dla dziewczynek, z kolei dla chłopców kalesony uszyte ze wspomnianych tkanin naturalnych. Jeżeli szykujemy się na intensywny wysiłek, na tę warstwę warto ubrać spodnie trekkingowe bez membrany. Połączenie bawełnianej bazy z softshellem zapewni naszemu dziecku komfort termiczny oraz skuteczne odprowadzanie wilgoci na zewnątrz. Z kolei egzemplarze z membraną, czyli tzw. spodnie hardshellowe sprawdzą się w przypadku mało wysiłkowych spacerów w dni z silnymi opadami. Taki element garderoby jest nieprzewiewany, utrudnia wymianę wilgoci z otoczeniem, ale jednocześnie dobrze chroni przed wiatrem, śniegiem i chłodem. Dlatego zalecany jest właśnie wtedy, gdy wycieczka ma charakter rekreacyjny, a nie wysokowysiłkowy.
Jakie zimowe obuwie w góry?
Obuwie jest niezwykle ważnym elementem górskiej garderoby. Dzięki dobrze dobranym trekkingom kostka naszego dziecka będzie stabilna, a podeszwa zapewni odpowiednią przyczepność do śliskiego podłoża. Ponadto odpowiednie buty będą wygodne, uchronią stopę przed przemarznięciem, przemoknięciem, ale i przepoceniem. Na jaki egzemplarz postawić w zależności od panujących warunków pogodowych i trudności trasy?
Podczas lekkich, pieszych wędrówek wybierzmy buty turystyczne z wysoką, wodoodporną cholewką oraz podeszwą z solidnym, antypoślizgowym bieżnikiem. Taki egzemplarz powinien być wyposażony również w wodoodporną membranę i wysoką cholewkę – najlepiej na rzepy.
Z kolei na trasy wymagające, wielogodzinne warto wybrać trekkingi lżejsze i z niższą cholewką niż wyżej wspomniane modele. Jednocześnie powinny dobrze trzymać piętę i stabilizować kostkę, a przy tym mieć średniej sztywności śródpodeszwę. Nie mogą być za duże, ponieważ może to powodować marznięcie palców i obtarcia, ale jednocześnie ich rozmiar musi być dobrany do grubszej skarpetki.
W ochronie stóp przed chłodem i przepoceniem ważną rolę odgrywają również wspomniane skarpetki chłopięce/dziewczęce. Zadbajmy o to, aby były wykonane z wysokiej jakości bawełny z niewielką ilością elastanu. Takie połączenie tkanin zapewni stopie nie tylko duży komfort, ale i prawidłową termoregulację oraz sprawne oddawanie wilgoci na zewnątrz.
Na miłośników górskich podróży pogodowe pułapki czekają jednak nie tylko zimą, ale i wiosną, latem czy jesienią. W związku z tym, zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami z tej serii: JAK UBRAĆ DZIECKO NA WYCIECZKĘ W GÓRY LATEM? oraz JAK UBRAĆ DZIECKO NA JESIENNĄ WYCIECZKĘ W GÓRY?