Kiedy kupić pierwsze ubranka dla dziecka i jak je skompletować?

2020-03-11
Kiedy kupić pierwsze ubranka dla dziecka i jak je skompletować?

Kiedy maluszek przychodzi na świat, zazwyczaj ostatnią rzeczą, o jakiej chcą myśleć świeżo upieczeni rodzice, jest robienie zakupów odzieżowych. Ciężko się temu dziwić - pomiędzy karmieniem, przebieraniem, usypianiem i myciem noworodka mamy na to naprawdę niewiele czasu, siły i chęci.

Kiedy w takim razie warto zacząć kompletować wyprawkę dla noworodka, aby nie musieć myśleć o tym tuż po porodzie? W jaki sposób przygotować się do tego zadania, aby w pierwszych tygodniach życia maluszka nie zabrakło nam najpotrzebniejszych ciuszków? I w końcu, jakie elementy garderoby niemowlaka powinny znaleźć się na liście przyszłych rodziców? Na te oraz inne pytania związane z kupowaniem pierwszych ubranek dla dzieci, odpowiemy w tym artykule.

Pierwsze ubranka dla dziecka – kiedy zacząć je kompletować?

Zakupy odzieżowe z myślą o narodzinach noworodka, warto robić tuż po informacji o płci dziecka, czyli około 16 tygodnia ciąży. To właśnie ten okres, czyli drugi trymestr, uważany jest przez kobiety za najmniej uciążliwy i jednocześnie najlepszy etap w całym przebiegu ciąży. Od czwartego tygodnia przyszłym mamom przestaje dokuczać ciągłe zmęczenie, senność, nudności i wymioty, czyli symptomy typowe dla pierwszych 3 miesięcy tego stadium. Z reguły w tym czasie zmniejsza się także ucisk na pęcherz moczowy, dzięki czemu podnosi się nie tylko ogólny komfort, ale i mobilność kobiet. Ponadto w tej fazie paniom nie dokucza jeszcze ból pleców, opuchnięcie stóp, sporadyczne bóle głowy i spadek energii do działania, charakterystyczne dla trzeciego trymestru. Wszystkie te czynniki sprawiają, że to właśnie w 4-6. miesiącu ciąży najlepiej wybrać się na zakupy. Brzemienne panie będą miały wtedy najwięcej sił i chęci na kompletowanie wyprawki dla niemowlaka.

Ale to nie koniec argumentów przemawiających za wybraniem tego okresu, na nabywanie pierwszych ubranek dla dziecka. Robiąc zakupy odzieżowe na wiele miesięcy przed narodzinami maluszka, jesteśmy w stanie trafić na liczne okazje cenowe. Kupowanie letnich ciuszków w sezonie jesiennym czy zimowych w sezonie wiosennymi, z reguły wiąże się z przecenami i korzystnymi ofertami sklepów odzieżowych. Jednocześnie kompletowanie ubranek z wielomiesięcznym wyprzedzeniem, daje nam większe poczucie kontroli i spokoju. Dzięki ówczesnemu zgromadzeniu wyprawki możemy skupić się na zdrowiu i samopoczuciu - zarówno nas samych, jak i naszego maleństwa.

SPODENKI SZARESPODNIE DRESOWE 3 KOLORY RÓŻOWESPODENKI SZARE

Jakie i jak wiele ubranek kupić na pierwsze tygodnie życia niemowlaka?

Szczególnie w trzech pierwszych miesiącach życia noworodka trzeba liczyć się z tym, że ciuszki będą zmieniane nawet kilka razy dziennie. Nie tyle ze względu na pory dnia czy skoki temperatury, a z uwagi na rozmaite zabrudzenia. Ilość zakupionych elementów garderoby powinna być więc uzależniona od tego, czy jesteśmy gotowi na ciągłe robienie prania, czy jednak pragniemy skompletować ubranka z myślą o kilku dniach bez niego. W pierwszym przypadku zapasy będą znacznie mniejsze, niż w drugiej z wymienionych sytuacji.

Nie bez znaczenia jest także pora roku. W okresie wiosenno-letnim potrzebować będziemy z reguły mniejszej ilości poszczególnych części ubioru, niż będzie to miało miejsce jesienią czy zimą.

Pamiętajmy także, że noworodki bardzo szybko rosną. W związku z tym, na pierwsze trzy miesiące życia warto kupić ubranka w kilku rozmiarach, które będą dostosowane do różnych etapów rozwoju.

Jak w takim razie powinna wyglądać wyprawka dla niemowlaka, uwzględniając nie tylko rodzaj, ilość, ale i rozmiar ubranek? Poniżej przedstawiamy ogólne wytyczne dotyczące ilości ciuszków, które warto zakupić przed narodzinami noworodka. Pamiętajmy jednak, aby modyfikować tę liczbę, w zależności od pory roku oraz planowanej częstotliwości wykonywania prania.

  • Jednoczęściowe elementy garderoby na co dzień, takie jak pajace czy body dla niemowlaka, w rozmiarze 56, 62 i 68 (dla dzieci powyżej 4kg) – po 5-7 sztuk. Ich długość i grubość powinna być uzależniona od pory roku i temperatury panującej w mieszkaniu.
  • Niemowlęce t-shirty i koszulki z długim rękawkiem w rozmiarze 56, 62, 68 – po 4-7 sztuk.
  • Legginsy oraz rozciągliwe niemowlęce spodnie, które umożliwią łatwe przebranie dziecka – 5-7 sztuk.
  • Ubranko do snu, czyli pajacyk dla niemowlaka, piżamka dwuczęściowa lub śpioszki dla niemowlaka w rozmiarach 56,62,68 – 4-7 sztuk.
  • Dresy niemowlęce w rozmiarze 56, 62 oraz 68 (dla dzieci powyżej 4kg) – 2 sztuki.
  • Ubranka wyjściowe i okazjonalne, takie jak wygodne koszule z kołnierzykiem zestawione z elastycznymi chinosami, a dla dziewczynek eleganckie sukienki niemowlęce, tuniki, spódnice i body z sukienką – dobrze przygotować 1-2 takie zestawy niezależnie od płci.
  • Skarpetki niemowlęce w rozmiarze 13 -15 (cieniutki na wiosnę i lato, a grubsze na jesień oraz zimę) – 3-5 par. Pamiętajmy, że lepiej kupić za duży, niż za mały rozmiar. Skarpetki dla noworodków nie powinny bowiem uciskać, ponieważ może wpływać to na kłopoty z krążeniem oraz na deformację stópek dziecka.
  • Czapeczki niemowlęce na chłodniejsze i cieplejsze dni – 1-2 sztuki. Pamiętajmy, że czapka dla noworodka konieczna jest wyłącznie podczas pobytu na zewnątrz. W mieszkaniu zakładamy ją jedynie po kąpieli czy do snu przy bardzo niskich temperaturach powietrza - poniżej 16 °C.
  • Odzienie wierzchnie dostosowane do pory roku - kurta/sweter/bluza niemowlęca – 1-2 sztuki.
  • Kombinezon – 1 sztuka. Jeżeli czas porodu przypada na okres zimowy, warto zaopatrzyć się w ten element garderoby.
  • Możemy zdecydować się również na komplety wyprawkowe dla niemowląt, które z reguły zawierają w sobie najpotrzebniejsze elementy garderoby.

CZAPKA WIĄZANA ŁAPKA, NIEBIESKACZAPKA DEKSTER BABY, BEŻOWACZAPKA ASTERIX SZARA

Uzupełniając wyprawkę, warto wziąć poprawkę na to, że każde dziecko rodzi się z inną wagą oraz długością ciała, stóp i rączek. Polecaną praktyką jest więc zakup nieco większych ciuszków, które zminimalizują prawdopodobieństwo uciskania ciałka maluszka. Dla osób, które chciałyby przeczytać więcej na temat tego, jaki rozmiar powinny mieć pierwsze ubranka dla noworodka, polecamy przejście do artykułu – „Ubrania niemowlęce – przewodnik po rozmiarach”. Pomocnym wpisem będzie również ten wyjaśniający jak kompletować wyprawkę dla niemowlaka.

Robiąc zakupy odzieżowe przed narodzinami noworodka, zwróćmy uwagę nie tylko na rozmiar czy ilość ciuszków niemowlęcych, ale także na tkaniny, z jakich zostały wykonane. Naturalne materiały, takie jak bawełna, wełna, len czy włókna konopi pozwolą skórze oddychać oraz odprowadzać wilgoć. Więcej na ten temat przeczytać można w artykule „Jakie tkaniny wybrać dla dziecka – przewodnik zakupowy” oraz „Bawełniane ubranka dla dzieci, czyli wygoda, bezpieczeństwo i trwałość w jednym”.

BODY BAWEŁNIANE ZIELONE W MOTYLKI, DŁUGI RĘKAWBODY BAWEŁNIANE RÓŻOWE W MOTYLKI, DŁUGI RĘKAWZESTAW BODY Z FALBANKĄ I OPASKA Z SUPEŁKIEM, BEŻOWY

pixel