Na co zwrócić uwagę kupując ubranka dla niemowląt

2022-12-01
Na co zwrócić uwagę kupując ubranka dla niemowląt

Ciuszki dla maluszków zachwycają kolorami, nadrukami i wykończeniami. Nic więc dziwnego, że aspekt wizualny potrafi zdeterminować zakup ubranek dla niemowlaków. Czy wygląd i trendy to jednak jedyne wyznaczniki, którymi powinniśmy kierować się podczas wybierania garderoby dla naszych pociech? Naszym zdaniem, zdecydowanie nie.

W dzisiejszym artykule podpowiemy, na jakie elementy warto zwrócić uwagę podczas zakupów ubranek niemowlęcych, aby ciuszki były trwałe, wygodne i przewiewne.

Wygodny krój

Skóra niemowlęcia jest delikatna i skłonna do podrażnień. Z tego też powodu warto wybierać ubranka, które nie będą uciskały pod pachami, w pasie czy w pachwinach. Obecność zbyt mocnych ściągaczy w obrębie nadgarstków czy kostek także nie jest wskazana. W pierwszych miesiącach życia warto unikać również guzików, zamków i haftek zlokalizowanych na plecach. Z uwagi na to, że niemowlę przez większość doby leży, takie elementy mogłyby podrażniać i uciskać ciałko. A co z rozmaitymi marszczeniami, bufkami i falbanami? Takie dekoracyjne wykończenia polecane są przede wszystkim na wyjątkowe okoliczności, jednak na co dzień warto z nich zrezygnować. To, co równie ważne, to fakt, że każdy maluszek będzie reagował inaczej na rozmaite kroje i wykończenia. Są niemowlęta, które nie akceptują zamków błyskawicznych czy zapięć idących przez środek brzuszka. Inne dzieci będą negatywnie reagowały na kołnierzyk czy marszczenia w pasie. Zanim więc kupimy kilka sztuk podobnie skrojonych ubrań, zweryfikujmy reakcję pociechy na konkretne rozwiązania i fasony.

Pamiętajmy przy tym, że istotny jest także nasz komfort i wygoda podczas przebierania niemowlaka. Zanim zakupimy pełną wyprawkę, sprawdźmy ówcześnie, czy dany krój umożliwi nam sprawne rozebranie malucha lub zmienienie mu pieluszki.

Wysokiej jakości tkanina

Jakość tkaniny ma ogromny wpływ na komfort naszego maluszka. Rodzaj wykorzystanych włókien, splot oraz gramatura materiału, to kluczowe czynniki, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę.

Na metkach poszukujmy więc naturalnych włókien (bawełny, lnu, wełny, jedwabiu), które powinny wynosić minimum 80% składu całego ubranka. Takie tkaniny pozwalają skórze oddychać, oddawać wilgoć do otoczenia oraz umożliwiają utrzymanie prawidłowej temperatury ciała. Z kolei wysoka jakość włókien oraz ich odpowiedni splot determinować będzie miękkość materiału. Dla przykładu niskiej klasy bawełna jest sztywna i twarda w dotyku, a jej wysokiej jakości odpowiednik zapewni przyjemne doznania sensoryczne (więcej na ten temat przeczytać można w artykule BAWEŁNIANE UBRANKA DLA DZIECI, CZYLI WYGODA, BEZPIECZEŃSTWO I TRWAŁOŚĆ W JEDNYM!).

Podczas zakupów zwróćmy również uwagę na gramaturę materiału, czyli w dużym uproszczeniu jego wagę i mięsistość. O gramaturze tkaniny decyduje bowiem zarówno grubość nitek, jak i gęstość ich tkania. Odzież dedykowana na lato ma z reguły niższą gramaturę np. 120g/m2, podczas gdy w garderobie zimowej ten parametr jest wyższy, a tym samym ubrania są cięższe, bardziej mięsiste i po prostu grubsze. Pamiętajmy przy tym, że zbyt niska gramatura (poniżej 120g/m2) może wiązać się z niższą trwałością ubrań.

Najłatwiejszym sposobem na weryfikację jakości tkaniny (prócz jej dotknięcia i odczytania metki), jest naciągnięcie materiału i skierowanie go w stronę światła. Dzięki temu zabiegowi można sprawdzić jakość splotu oraz ewentualne miejsca z mniejszą ilością włókien - takie obszary mogą być narażone na przecieranie. Rozciągnięcie skrawka materiału da nam również odpowiedź, czy tkanina wraca do swojego pierwotnego kształtu.

Wykończenia

Prócz jakości tkaniny, ogromne znaczenie ma również sposób jej wykończenia. Aby ubranko dobrze się układało, szwy powinny być proste i płaskie. Wystające nitki i miejscowe prucia, są niepojącym sygnałem, który może świadczyć o niskiej jakości ubrania. Podobnie ze ściegami - one także winny być gładkie i pozbawione pętelek, dzięki czemu brzegi ubranka będą zabezpieczone przed strzępieniem. Nie bez znaczenia są również przyszycia guzików i haftek - sprawdźmy, czy dobrze przylegają do tkaniny i nie oderwą się przy pierwszym, lepszym pociągnięciu.

Pamiętajmy również o tym, że krzywe i wypukłe szwy oraz ściegi, to nie tylko mniejsza trwałość ubrania oraz mniej estetyczny wygląd, ale również potencjalne miejsca drażnienia delikatnej skóry dziecka. Podobny dyskomfort wprowadzać mogą rzepy i haftki, które lepiej zamienić na zatrzaski.

Odpowiedni rozmiar

Dlaczego dobrze dobrany rozmiar ubranka ma tak duże znaczenie? Zbyt ciasne ciuszki mogą nie tylko uciskać ciałko i wprowadzać ogólny dyskomfort, ale z dużym prawdopodobieństwem będą także utrudniać poruszanie oraz przemieszanie się. Zbyt duże ubranka również utrudniają naukę raczkowania i chodzenia, a także uniemożliwiają wygodne chwytanie i badanie podłoża (przy za długich rękawkach). Jak zatem dobrać odpowiedni rozmiar ubranek dla dziecka? Na to pytanie odpowiadamy w artykule UBRANIA NIEMOWLĘCE - PRZEWODNIK PO ROZMIARACH.

Temperatura i sposób prania

Ubranka niemowlęce - z uwagi na ciągłe zabrudzenia (wymiociny, przeciekanie pieluszki, plamy od picia i jedzenia) - nieustannie wymagają prania. Zanim więc zakupimy ciuszek, warto ówcześnie sprawdzić na metce, czy można prać go w pralce. Odradzamy garderobę, która wymaga ręcznego zapierania, z uwagi na niepraktyczność i czasochłonność takiego rozwiązania.

Zwróćmy również uwagę na maksymalną temperaturę, w jakiej można prać ubranka. Wbrew pozorom to ważny parametr, gdyż może uniemożliwić nam wspólne pranie grup niemowlęcych ubranek. Pod tym względem najwygodniejszą tkaniną jest bawełna oraz len. Oba materiały można prać nawet w 650 (ubrania kolorowe) i 900 (ubrania białe). Z kolei jedwab czy wełna wymagają już niższych temperatur i (z reguły) ręcznego zapierania, o czym przeczytać można w artykule JAK I W CZYM PRAĆ DZIECIĘCE UBRANKA.

Bezpieczeństwo produktu

Jak sprawdzić, czy ubranka dla niemowląt są bezpieczne? Prócz obejrzenia i podotykania odzieży, czytajmy opisy oraz informacje na metkach. Na co zwrócić uwagę?

  • Bezniklowe napy

Napy, czyli zatrzaski zastępujące guziki, nie powinny mieć w swoim składzie niklu. Dlaczego? Ten pierwiastek jest częstym alergenem - może wywoływać swędzenie i zmiany skórne, takie jak krostki, przesuszenia oraz pęknięcia.

  • Certyfikaty

Podczas zakupów odzieżowych polecamy zwrócić uwagę również na certyfikaty bezpieczeństwa dotyczące materiałów. Warto, aby przy tkaninie pojawiła się adnotacja „Oeko-Tex Standard 100 Tekstylia godne zaufania” czy „Bezpieczne dla dziecka”.

  • Kraj pochodzenia

Na ubranka niemowlęce pochodzące z Europy nałożone są liczne wymogi - muszą być produkowane według najwyższych europejskich standardów. Jeżeli jednak zamawiamy odzież z innych kontynentów, sprawdźmy czy i jakie certyfikaty posiadają niemowlęce ubranka.

  • Jakość zamocowania guzików

Jeżeli guziki są łatwo dostępne dla maluszków, a dodatkowo jakość ich przyszycia jest wątpliwa, istnieje niebezpieczeństwo oderwania i połknięcia ich przez niemowlę. Jeżeli ten detal wzbudza nasze wątpliwości, wybierzmy ubranko z zatrzaskami.

pixel