Prezent dla niemowlaka - jakie ubranka zadowolą i dziecko, i rodzica?
Etap niemowlęcy obowiązuje od momentu narodzin, aż do ukończenia pierwszego roku życia dziecka - zawiera więc w sobie także okres noworodkowy (pierwszy miesiąc życia). Takie ramy czasowe wyodrębnione zostały z uwagi na ilość oraz intensywność zachodzących przemian u maluszka – zarówno fizycznych, psychicznych, jak i umysłowych. W związku z mnogością wspomnianych transformacji, to, co w jednym tygodniu jest dla niemowlaka odpowiednie, w przyszłym już wcale nie musi takie być. Mowa nie tylko o kosmetykach, rozmiarach pieluszek czy zabawkach, ale także o ubrankach, które w ciągu chwili stają się po prostu za krótkie lub za ciasne. To z kolei sprawia, że rodzice zmuszeni są do nieustannych zakupów odzieżowych, które w natłoku obowiązków nie zawsze należą do rzeczy łatwych i przyjemnych. Ciężko dziwić się więc, że prezenty w postaci ubranek dla niemowląt niemal zawsze cieszą świeżo upieczoną mamę i tatę.
Rodzaje ubranek dla niemowlaków
Zanim przejdziemy do sugestii dotyczących prezentów dla niemowląt w różnych stadiach ich rozwoju, warto ówcześnie przybliżyć nieco odzieżową nomenklaturę. Nierzadko bowiem osoby poszukujące praktycznego upominku dla maluszka, nie mogą odnaleźć się wśród masy produktów o niewiadomym dla nich przeznaczeniu.
- Body
- Pajacyki
- Rampersy
- Śpioszki niemowlęce
- Półśpiochy
To absolutnie podstawowy element wyprawki dla maluszka. Body dla niemowląt to nic innego, jak koszulka z wydłużonym stanem, którą zapina się w kroku dziecka. Tę część garderoby można spotkać w kilku wariantach – z napami, zatrzaskami oraz z zakładkami. Ponadto body występuje zarówno w wersji z długim, jak i krótkim rękawem. Częstokroć proponowana jest także wersja na ramiączkach.
W ofercie TuSzyte.pl zaoferowaliśmy nie tylko klasyczną postać tego ubranka, ale także body z sukienką. W takiej stylizacji dziewczynki prezentują się wyjątkowo uroczo.
To kolejny element, który niewątpliwie powinien znaleźć się w szafie każdego maluszka. Pajace dla niemowląt w pierwszych tygodniach życia pełnią przede wszystkim rolę ubranka na dzień. W późniejszych miesiącach stają się wygodną piżamką – zarówno w cieplejszych, jak i chłodniejszych miesiącach roku. Ta część garderoby to jednorodna całość składająca się z długiego rękawka połączonego z długimi nogawkami. Można spotkać pajacyki z zakrytymi stópkami, ale także te niezabudowane. Ponadto ten praktyczny ciuszek posiada z reguły zamek lub zatrzaski, dzięki którym ułatwiony jest sposób jego zakładania.
Ten element garderoby, podobnie jak pajacyk, składa się z połączonej góry z dołem. Różnica polega jednak na sposobie zakładania, a tym samym zapinania ubranka. Rampers z reguły posiada zatrzaski w kroku oraz w okolicy jednego z ramion. Ponadto w przypadku tego ubranka mamy zazwyczaj do czynienia z krótkimi rękawkami i nogawkami. Zdecydowanie rzadszym zjawiskiem są rampersy do kostek i nadgarstków.
To ubranko na ramiączkach o długich, zakrytych nogawkach, pozwala na bardzo komfortowe przebieranie maluszka. Mowa szczególnie o tych egzemplarzach, które posiadają wygodne zatrzaski zlokalizowane w kroku. Śpioszki zestawione z niemowlęcymi body lub z kaftanikiem, zapewnią dziecku komfort, a rodzicowi dają możliwość wygodnego „sterowania” ilością warstw w zależności od temperatury otoczenia. Na tę część garderoby z powodzeniem założyć możemy także niemowlęcą bluzę lub koszulkę z długim rękawkiem, bez obawy o odsłonięcie newralgicznych miejsc, takich jak lędźwie.
Ten ciuszek, to nic innego jak spodnie niemowlęce z zakrytymi stopkami. To bardzo wygodne rozwiązanie w przypadku noworodków oraz mało mobilnych maluszków. Dzięki zakrytej nogawce nie musimy dodatkowo zakładać skarpetek, które lubią zsuwać się z małych stópek. Ponadto ze względu na konstrukcję tej części garderoby, możemy zestawiać ją z rozmaitymi ciuszkami – body, niemowlęcymi koszulkami oraz kaftanikami.
Prezent i dla niemowlaka, i dla rodzica
Aby naszym upominkiem zadowolić wszystkie strony, przed dokonaniem odzieżowego zakupu warto zwrócić uwagę na kilka elementów. Pierwszym z nich jest niewątpliwie prawidłowy rozmiar elementu garderoby, który powinien być dopasowany do wieku dziecka (więcej na ten temat przeczytać można w artykule „Ubrania niemowlęce – przewodnik po rozmiarach”). Kluczowe znaczenie ma także materiał, z jakiego wykonane zostały niemowlęce ciuszki. Istotne jest nie tylko pochodzenie czy splot, ale także bezpieczny skład tkaniny/dzianiny. Ten temat omówiliśmy dokładniej w artykule „Jakie tkaniny wybrać dla dziecka – przewodnik zakupowy” oraz w publikacji: „Bawełniane ubranka dla dzieci, czyli wygoda, bezpieczeństwo i trwałość w jednym!”.
Gdy dwa powyższe założenia zostaną spełnione, warto wziąć pod uwagę także aspekt praktyczny. Jakie produkty są tymi najbardziej uniwersalnymi i przydatnymi?
- Zestawy ubranek
- Ubranka do snu
- Skarpetki
Tuż po narodzinach maluszka, czyli w okresie noworodkowym, bardzo trafionym upominkiem będzie komplet wyprawkowy, w którym znajdą się uniwersalne ubranka na dzień i na noc. Zestaw składający się z pajaca, body, półśpiochów i czepeczki z pewnością będzie stanowił duże ułatwienie dla obojga rodziców. Podczas wyszukiwania odpowiedniego kompleciku, szukajmy rozmiarów między 56 a 62 lub posiłkujmy się oznaczeniem „0-3 miesiące”.
Z uwagi na fakt, że niemowlaki w pierwszych miesiącach życia przesypiają ogromną część doby, dobrym pomysłem jest także zakup wygodnych ubranek do snu. Mowa przede wszystkim o dziecięcych body oraz pajacach dla niemowląt. Decydując się na taki zakup, warto znać w przybliżeniu temperaturę panującą w rodzinnym domu maluszka. Gdy w pomieszczeniach, w których śpi dziecko jest powyżej 22°C, sprawdzi się pajacyk lub body z krótkim rękawkiem. Z kolei w pokojach, w których mamy do czynienia z niższą temperaturą, prócz zestawu pajacyk + body z reguły dobiera się także skarpetki. Wybór zestawu do spania powinien być więc uzależniony od pory roku oraz warunków temperaturowych panujących w mieszkaniu. Więcej na ten temat przeczytać można w artykule „Jak i w co ubierać niemowlaka zimą”.
Rozmiar stópki dziecka zmienia się od momentu narodzin do 12 miesiąca życia o około 2,8 cm (od 9,7 do 12,5 cm). Mogłoby się wydawać, że to niewiele, jednak ta różnica ma ogromny wpływ na dobór odpowiednich skarpetek dla niemowląt. Ta część dziecięcej garderoby nie powinna być zbyt mała, aby nie uciskała, a tym samym nie deformowała dziecięcych stópek. Jednocześnie nie powinna być zbyt duża, ponieważ w innym wypadku ma tendencję do zsuwania się. Dlatego też kilka par skarpetek, to trafiony prezent zarówno dla dziecka, jak i rodzica, pod warunkiem dobrania odpowiedniego rozmiaru do stópki najmłodszego członka rodziny. W jaki sposób dokonać prawidłowego wyboru? Trzymając się następujących zasad: długość stópki maluszka od 0-1,5 miesiąca życia wynosi około 9,7-10 cm; w 1,5-3 miesiącu to 10,5 cm, między 3 a 6 miesiącem to 11 cm, od 6 do 9 to 12 cm, a między 9-12 miesiącem długość stopy to około 12,5 cm.